Uterin Miyom Çeşitleri, Belirtileri Ve Tedavisi


Miyomlar rahim içinde geliştikleri yere göre rahmin en dış duvarında, duvarlar arasında veya rahmin en dış kısmında görülüyorsa, miyom çeşitleri olarak subseröz, intramural veya submukozal olarak sınıflandırılabilir. Çoğu miyom vakası belirtilerin ortaya çıkmasına neden olmaz, ancak miyom belirtileri, miyom boyut olarak büyüdüğünde ve yakındaki organlara baskı uyguladığında ortaya çıkabilir., normalde gebelik ve menopoz sırasında daha hızlı büyüyen rahim duvarında Miyom büyüyen kas dokusu ve lifli dokudan oluşan iyi huylu bir tümör türüdür. Çoğu durumda belirtiler gözükmese de tetkikler için jinekoloğa gitmek önemlidir ve gerekirse tedavi uygulanmalıdır.

1. Subseröz Fibroid

Subseröz fibroidler, rahmin en dış kısmında serosa adı verilen ve pedikül olarak da adlandırılan bir kan damarı tarafından beslenen bir türdür. Bu tip miyom normalde belirtilere neden olmaz, ancak büyüdüğünde yakındaki organlarda sıkışmaya neden olabilir ve bazı şikayetlere neden olabilir.

Yumuşak miyomların gelişimi genellikle genetik ve hormonal faktörlerle ilişkilidir, ancak bazı faktörler erken adet, ailede rahim miyomları görülmesi, kırmızı et, alkol ve kafein yönünden zengin besinler ve obezite bu miyomun ortaya çıkmasına ortam sağlar.

Ana semptomlar: bu miyomun semptomları nadirdir ve fibroid çok büyüdüğünde, kasık ağrısı, anormal kanama ve aşırı kanamadan kaynaklanabilen demir eksikliği anemisi ile ortaya çıkar. 

Nasıl tedavi edilir: İnatçı fibroidlerin tedavisi yalnızca belirtiler olduğunda uygulanır ve en şiddetli vakalarda fibroidi çıkarmak için ilaç veya ameliyat tedavisi jinekolog tarafından uygulanabilir.

Ayrıca Buna Bakın  Bacak, Karın Ve Baldırdaki Kramplar Nasıl Geçer?

2. İntramural Fibroid

İntramural miyomlar, rahim duvarları arasında gelişen ve çoğu durumda kadınlık hormonlarının seviyelerindeki değişikliklerle ilgili olan bir tür miyomlardır.

Ana semptomlar: Çoğu intramural fibroid vakası asemptomatiktir, ancak bazı kadınlar karın ağrısı, artan adet akışı, kabızlık ve idrara çıkma zorluğu bildirebilir, bu semptomlar miyom büyüdüğünde veya birkaç fibroid ortaya çıktığında daha sık görülür.

Miyom Nasıl tedavi edilir: İntramural fibroidlerin tedavisi jinekolog tarafından belirtilmelidir ve fibroidlerin büyümesini kontrol etmek ve semptomları hafifletmek için ilaç kullanımı veya fibroidleri çıkarmak için ameliyat gerekebilir.

3. Submukoz Fibroid

Submukozal fibroid, rahmin en iç duvarında gelişir ve bu da endometriumu (bebeğin tutunduğu yapı) etkileyebilir ve kadının doğurganlığına müdahale edebilir, çünkü rahmi içten kaplayan doku olan endometriyum embriyonun bölgesidir. 

Miyom Ana semptomlar: Bu miyom, endometriumu tehlikeye atabilecekleri için en fazla sayıda semptomla ilişkili bir türdür. Bu nedenle ana semptomları kasık ağrısı, adet dönemi dışında kanama, artan adet döngüsü ve demir eksikliği anemisidir.

Nasıl tedavi edilir: Submukozal fibroidlerin tedavisi, miyomun boyutunu küçültmek ve çıkarmak için ameliyat yaparak şikayetleri hafifletmek amacıyla yapılır. 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Emre K.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.