Ürik Asit Fazlalığı Hangi Hastalıklara Yol Açar?


Protein içeriği yüksek gıdaların purin olarak bilinen kimyasallara parçalanması vücutta ürik asit üretiminden sorumludur. Ürik asit normal olarak böbreklerde dışarı atılır, ancak kanda çok fazla ürik asit bulunuyorsa ya da böbrekler düzgün bir şekilde çalışmıyorsa, vücutta ürik asit kalır. Vücutta rahatsız edici etkiler yaşanmaya başlar ve çeşitli yan etkilere neden olur.

Urik Asit Fazlaligi Hangi Hastaliklara Yol Acar
Ürik Asit Testi

Ürik Asit Fazlalığı

Vücut, aşırı miktarda ürik asite maruz kalması durumunda, hiperürisemi olarak bilinen özel bir duruma girer.

Hiperürisemi Belirtileri Nelerdir?

  • Netabolik asidoz
  • Kurşun zehirlenmesi
  • Diyabet
  • Lösemi
  • Gut
  • Böbrek hastalığı
  • Böbrek yetmezliği

Ürit Asit Fazlalığı Gut Hastalığına Yol Açıyor

Vücutta çok fazla ürik asit olmasından kaynaklanabilecek tüm yan etkilerin arasından gut, bugüne kadar en yaygın ve en acı verici olanlardan biridir. Bir insan ne kadar çok hayvan bazlı protein yerse, protein sindiriminin bir yan ürünü olan pürinlerin parçalanmasıyla daha fazla ürik asit meydana gelir. Aşırı ürik asit böbrekler tarafından alınmadığında, ayak ve ellerin, özellikle de ayak başparmağı ekleminin bir ucuna kadar uzanan kristaller oluşturur. Kristaller çok keskin kenarlara sahiptir ve cildin altındaki hassas dokulara baskı uygular; bu da gut artrit olarak bilinen rahatsız edici ağrı, iltihap ve şişmeye neden olur. Gut erkeklerde daha sık görülür, ancak öğünlerde tüketilen hayvansal ürünlerin miktarı nedeniyle kadınlar ve gençler gut hastalığı yaşayabilir.

Urik Asit ve Gut Hastaligi
Gut Hastalığı

Ürik Asit Fazlalığı ve Metabolik Asidoz

Bir kişi uygun şekilde metabolize edilmemiş yüksek miktarda protein yerse, sonuç olarak kanda aşırı miktarda ürik asit meydana gelir. Ürit asitler vücuttan böbrekler yolu ile atılır. Eğer vücutta fazla ürik asit varsa ve düzgün bir şekilde atılamazsa, metabolik asidoz olarak bilinen bir durum oluşur. Metabolik asidoz, kafa karışıklığı ve uyuşukluk ile birlikte hızlı solumaya ve şoka hatta ölüme yol açabilir. Düşük dereceli kronik bir asidoz durumu, uzun süreli ve devam eden yüksek proteinli bir beslenme alışkanlığının bir sonucu olarak gelişebilir.

Ürik Asit Böbrek Taşı Yapabilir

Urik Asit ve Bobrek Tasi

İdrarda çok fazla miktarda ürik asit bulunması durumunda, ürik asit böbreklerde kristalleştiğinde orada birikme meydana gelir ve bunun sonucu olarak da böbrek taşı oluşabilir. Taşların büyüklüğü kum tanelerinden yerdeki taşlara benzeyen büyük parçalara kadar değişebilir. Bu taşlar, kişi idrar almaya çalıştığı zaman idrar yoluna takılır. Bu ciddi ve çok acı verici bir durumdur. Bir böbrek taşı rahatsızlığı atlattıktan sonra tekrar böbrek taşı geliştirmeye meyilli duruma gelirsiniz. Beslenmenizi değiştirir ve tükettiğiniz hayvansal protein miktarını azaltır ya da tamamen keserseniz, yeni böbrek taşı oluşma riskiniz büyük ölçüde azalır. Böbrek taşı oluşumuna en yaktın olanlar, 30 ila 60 yaşları arasındaki sıcak bir iklimde yaşayan erkelerdir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir