Tuz Kilo Aldırır Mı?


Sodyum bir mineral türüdür. Eve sipariş ettiğiniz pizzadan tutun, evde yaptığınız çorbaya kadar birçok gıdada sodyum bulunur. Sodyumun birçok gıdada bulunmasında dolayı, günlük olarak alınması gereken 1.500 mg sodyum sınırını geçmek kolaylaşabilir.

Aşırı miktarda sodyum alımı böbrek hastalığı ve yüksek tansiyon gibi bazı sağlık sorunlarına neden olur. Bunun yanında sodyum kalori içermez. Bu yüzden sodyum kilo almaya neden olmaz.

Sodyum Ne İşe Yarar?

tuz kilo aldirirmi
Tuz Kilo Aldırır Mı? 36

Uzmanlara göre sodyum minerali besinlerin emilmesi, kan basıncının düzenlenmesi, kan basıncının hacmi, kasların kasılması ve kalp damar sisteminin fonksiyonları gibi birçok vücut fonksiyonunun korunmasında önemli yeri olan bir mineraldir.

Gıdalarda bulunan sodyum genelde “sodyum klorür” adı verilen ve sofra tuzu olarak bilinen şekilde görülür. Meyve ve sebzelerde doğal olarak sodyum bileşiği görülür. Ancak günlük beslenmedeki sodyum alımının çoğu işlenmiş gıdalar, hazır yemekler, fast food ürünleri ve ev yemekleri gibi gıdalara eklenen tuzdan gelir.

Sodyum Vücuda Nasıl Etki Eder?

Sodyum yağ, karbonhidrat ya da protein içermez. Bu yüzden beslenmeye bir kalori sağlamaz ve yağ olarak kilo almaya neden olmaz. Yağ oluşmasının tek yolu, vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiden daha fazla kalori alarak bu fazlalığın yağa dönüştürülüp depo edilmesidir.

Bunu yanı sıra sodyum vücutta suyun tutulmasına yol açar. Fazla miktarda sodyum tüketmek, vücutta normalden daha fazla su tutulmasına yol açabilir. Böyle bir durumda kilo alımı ortaya çıkabilir.

Ancak sodyum kaynaklı kilo alımının tek nedeni vücutta su tutulmasıdır ve gerçek bir kilo alımı değildir. Sodyum alımı azaltıldığı zaman, fazlada tutulan su azalır ve alınan kilo tekrar verilir.

sodyum kilo aldirirmi
Tuz Kilo Aldırır Mı? 37

Sodyum Hangi Hastalıklara Neden Olur?

Sodyum su tutulmasına neden olduğu gibi, bazı insanların sağlığı üzerinde bazı olumsuz etkilere de yol açabilir. Sodyumun su tutması özelliği kan hacminin artmasına yol açarak, kalpten kan pompalanırken kan basıncının yükselmesine ve kalpte daha fazla stres oluşmasına yol açabilir.

Kan basındaki artış zamanla kalp yetmezliğine, siroza, böbrek hastalıklarına, kalp hastalıklarına hatta felce yol açabilir.

Bilinmesi Gerekenler

Aşırı sodyum tüketmek tehlikeli olsa bile, bu mineral vücut için gereklidir. Bu yüzden çok az hatta hiç sodyum tüketmemek de sorunlara yol açabilir.

Bu yüzden günlük tuz alımını önerilen miktarda tutmaya çalışın. Beslenmenizdeki tuzu ortadan kaldırmayı ya da düşürmeyi amaçlarsanız, bir diyetisyen ya da doktorla danışmalısınız.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
1
love
lol lol
1
lol
omg omg
1
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir