Turşu Suyu ve Reflü İlişkisi


Reflü, bebeklerden yetişkinlere kadar herkesi etkileyebilir. Başka konularda faydasını gördüğünüz turşu suyu, reflünüz için ihtiyacınız olan rahatlamayı sağlayamayabilir. Bunun yerine, reflünüz için yapabileceğiniz en iyi şey doktorunuza danışmaktır.

indir 7 1
Turşu Suyu ve Reflü İlişkisi 36

Reflü Nedir?

Reflü yaşarsanız, gastroözofageal reflü (GER) olarak adlandırılan kronik bir durumunuz olabilir. Acı nedeniyle, rahatsızlığınızı gidermek için herhangi bir tedaviyi (hatta geleneksel yöntemleri) denemek isteyebilirsiniz.

Uzmanlara göre mide içeriği geri yemek borusuna geldiğinde mide ekşimesine veya asit alımına neden olur. GER’iniz üç veya daha fazla hafta boyunca haftada iki kereden fazla sürerse, daha ciddi bir GER formu olan gastroözofageal reflü hastalığınız (GERD) olabilir. Bu ülke nüfusunun yaklaşık yüzde 20’sinde vardır.

GERD’nin yaygın nedenleri arasında:

  • Yüksek Vücut Kitle İndeksi (BMI),
  • Gebelik,
  • Sigara kullanmak,

vardır.

GERD’nin şiddetine bağlı olarak, mide asidini ciğerlerinize kadar soluyabilirsiniz. Bu da astım, larenjit, zatürree, göğüs tıkanıklığı ve hırıltı gibi solunum yolu hastalıklarına neden olabilir.

GERD’yi düzgün bir şekilde tedavi etmek için bir uzmandan yardım almalısınız. Yapılan bir çalışmada , bu kronik hastalık uzun süreli bakım gerektirebilir ve aşağıdaki şekillerde çözülebilir:

  • Sorunlar devam ediyor ve yaşam kalitesini düşürüyorsa potansiyel cerrahi tedavi
  • Tıbbi terapi
  • Yaşam tarzı değişiklikleri

Makalede ayrıca hastanın yapması için aşağıdakiler önermektedir:

  • Yemekten sonra en az iki ila üç saat uzanmamak
  • Bir defada çok yemek yerine daha küçük öğünlerle beslenmek
  • Daha az baharatlı ve asidik gıdalar içeren bir diyet uygulamak
  • H2 blokerleri olarak da bilinen ranitidin ve famotidin gibi antasitler ve ilaçlar kullanmak
indir 8 1
Turşu Suyu ve Reflü İlişkisi 37

Mide ekşimesi

Reflü için internette geleneksel yöntemler arayanlar, mide ekşimesi için bir çorba kaşığı turşu suyu içmenin işe yarayabileceğini görmüş olabilir. Ancak yapılan bir araştırmada turşu suyu içinde bulunan probiyotikler başka faydaları olsa da genel olarak bu şekilde asidin geri akışını önlemez.

Aynı araştırma, insanların turşu suyunun kendisinin değil içindeki sirkenin reflü için faydalı şey olduğunu düşündüğünü ileri sürüyor. Ancak sirkenin güçlü aroması ve tadı, mide ekşimenizi fark etmenizi zorlaştırdığı için reflünüzü azdırabilir. Sirke içmek reflünün altında yatan sağlık sorununu çözmez. Ayrıca, bazı insanlar sirkenin mide ekşimesini daha da kötüleştirdiğini söylemektedir.

Uzmanlar, sirke içmenin mide ekşimesi için etkili bir yöntem olduğunu gösteren herhangi bir veri olmadığını belirtmektedir. Aksine midede asidi azaltan proton pompası inhibitörleri (PPI) adı verilen reçetesiz ilaçlar kullanmalısınız.

Doktorlar bu ilaçları sadece bir ay boyunca almanız gerektiği söylemektedir çünkü uzun süreli kullanım enfeksiyonları içeren sağlık sorunlarına ve besinleri ve osteoporozu sindirmenizin zorlaşmasına neden olabilir.

Eğer uzun süredir reflü sorunu yaşıyorsanız, hemen doktorunuza danışmalısınız. Bu aynı zamanda başka ciddi sağlık sorunlarının bir işareti olabilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Bora D.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir