Türkiye’de En Çok Görülen Kanser Türleri


İnsanlık tarihi ile birlikte yeryüzünde doğan ve gelişen ve o günden bu yana var olmaya devam eden kanser, yeryüzünde ilk defa milattan önce 3 bin yıllarında görüldüğü biliniyor. Dünyanın en eski hastalıklarından biri olmasına karşın hala etkinliği devam eden ve tedavisi de kolay olmayan bir hastalıktır kanser. Ülkemizde de son yıllarda oldukça fazla görülmektedir.

Kanser Türleri Ve Belirtileri

Pek çok sebebi, pek çok belirtisi ama bunlara oranla daha az ve kısıtlı tedavisi olan kanser hastalıkları son yıllarda ülkemizde ve tüm dünyada artış gösteriyor. Türkiye’de en çok görülen kanser türleri, konusuna gelince dünya ile orantılı bir hastalık süreci Türkiye’de de devam ediyor. Yani dünya genelinde en çok görülen akciğer kanseri Türkiye’de de görülme sıklığı en fazla olan türden.

Yeryüzünde bilinen çok fazla çeşidi olan kanser hastalığı, vücudun normal yapısı içinde yer bulan ve bulduğu yeri adeta işgal edercesine sürekli büyüyen ve kendine daha fazla yer açan tümörün vücut yapısını ve sağlığını tehlikeye sokması ile başlayan bir hastalıktır. Bilinen pek çok türü olan kanserin belli başlı türleri ise; akciğer, prostat, meme, mide, mesane, kalın bağırsak, triod, rahim kanserleridir ve bu türler ülkemizde de en çok görülen hastalık türleridir.

Kanser Türleri Bölgelere Göre Değişir Mi?

Kanser türleri bölge ve ülkelere göre değişiklik gösterir mi? Türkiye’de en çok görülen kanser türleri nelerdir? Ülke içinde coğrafi özellikler kanser türlerini tetikler mi? Bu konuda yapılan çok fazla araştırmalar var. Kanserin sıklığı ve görülen türleri bölgelere, ülkelere ve hatta ülke içinde coğrafi bölgelere göre bile değişiklik gösterebiliyor.

1 3
Türkiye’de En Çok Görülen Kanser Türleri 36

Yörenin havası, suyu, yaşam koşulları kadar bölgedeki insanların çalışma koşulları, meslek türleri ve mesleğinde kullanılan hammaddeler de kanser türlerinin değişiklik göstermesine sebebiyet verebiliyor. Yani çevresel etkenlerin kanser görülme oranına etkisi tahminimizden daha fazla.

Türkiye’de Erkeklerde En Çok Görülen Kanser Türleri

Gelelim Türkiye’de kadın ve erkeklerde en çok görülen kanser türleri nelerdir? Türkiye’de en çok görülen kanser türleri, konu başlığı ile açıklamaya çalıştığımız konuda, erkekleri ve kadınları ayrı ayrı ele almak daha doğru olacaktır. Türkiye’de erkeklerde en çok görülen kanser türleri sırasıyla; Akciğer kanseri, Prostat Kanseri, Prostat Kanseri, Kolorektal kanseri, Mesane kanseri ve Mide kanseri gelmektedir. Bu kanser türlerinden ise en çok can kaybına sebep olan türler ise yine sırasıyla; Akciğer, Mide, Lenf & Kan doku, Prostat ve Kolorektal kanser türüdür.

Burada dikkat çeken konu erkeklerde akciğer kanserinin en yoğun şekilde görüldüğü görülüyor. Burada da sigara kullanımının erkeklerde daha yaygın olduğu da bilinen gerçekler arasında. Sigara kullanımına bağlı olarak akciğer kanserinin yüksek oranda görülmesi dikkat çekici. Diğer taraftan erkeklerde en çok can kaybına neden olan kanser türü yine akciğer kanseri. Sağlıklı ve dikkatli beslenmek kadar zararlı alışkanlıklardan da uzak durmak, özellikle sigara bağımlılığından tamamen kurtulmak, kendinize yapacağınız en iyi şey olacaktır.

2 3
Türkiye’de En Çok Görülen Kanser Türleri 37

Türkiye’de en çok görülen kanser türleri, konusunda kadınlarda görülen türler dikkate alındığında, Türkiye’de kadınlar arasında en çok görülen kanser türlerinin başında meme kanseri geliyor. Bunların haricinde en çok görülen türleri sırasıyla Tiroid, Kolorektal, Uterus, Akciğer kanser türleridir. Ülkemizde kadılarda en çok görülen ölümlü kanser vakaları ise sırasıyla; Akciğer, Meme, Lenf & Kan Doku, Mide, Kolorektal kanser türleridir. Kadınlarda görülen türler arasında meme kanseri en yoğun olsa da ölüm riskini en çok artıran kanser türü yine akciğer kanseri. Tüm bu bilgiler ışığında kendinize daha iyi ve özenli bakmanızı istiyoruz. Sağlıklı günler dileriz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir