Tüp Bebekte İkiz Çocuk Olur mu?


Tüp bebek tedavisi normal yollar ile bebek sahibi olamayan çiftlere uygulanan bir tedavidir. Genellikle tüp bebek tedavisi yaptıran çiftlerin %95’i bebek sahibi olmayı başarmıştır. Tüp bebek tedavisi en etkili tedavi yöntemleri arasında yer alır ve düşük bir ihtimal ikiz bebek olasılığı da vardır.

Kadın doğum uzmanlarının vermiş oldukları bilgilere göre son zamanlarda tüp bebek tedavisinde artış gözlenmiştir. Ayrıca tüp bebek tedavisi görüp ikiz çocuk isteyen çiftlerin sayısı da oldukça artış göstermektedir. Fakat tüp bebek tedavisinde ikiz çocuk olasılığı yüzde on olarak belirlenmiştir. Yani düşük bir ihtimal ile tüp bebek tedavisi ile çiftler ikiz bebek sahibi olabilir.

Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Yapılır? 

Tüp bebek işlemi sırasında kesinlikle ağrı ya da sızı hissedilmez. Transfer işlemlerinde kadınlarda hafif ağrılar gözlenmektedir. Fakat bu ağrılar da ağrı kesiciler ile kısa sürede sonlandırılır. Tüp bebek tedavisinde embriyo transferleri kadına yapılır.

2 6
Tüp Bebekte İkiz Çocuk Olur mu? 35

Yapılan transfer işleminden 12 gün sonra kadına hamilelik testi uygulanır. Eğer kadın hamile değilse 2 ay sonra tekrar transfer işlemi yapılır. Yaşı 35 in altında olan kadınlara bir embriyo, yaşı 35’in üzerinde olan kadınlara ise iki embriyo transferi uygulanır.  Yapılan embriyo transferlerinin azlığının nedeni çoklu gebeliğin önüne geçmektir.

Tüp Bebek Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tüp bebek tedavisine başlayan kişilerin bazı konulara son derece dikkat etmesi gereklidir. Hamileliğin engellenmemesi için bu konulara dikkat edilmesi ve düzenli bir şekilde beslenilmesi gerekir. Tüp bebek tedavisine başlayan çiftler eğer sigara içiyorsa azaltmalı ya da bırakmalıdır.

Bu dönemde alkol tüketimi bırakılmalıdır. Düzenli olarak vitamini alınmalı ve ağır işler yapılmamalıdır. Ayrıca sağlıklı gıdalar tüketip kızartılmış ve yağlı yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Tüp bebek tedavisine başlamış olan çiftlerin bu hususlara disiplinli bir şekilde dikkat etmesi gereklidir. Tüp bebek tedavisinin etkili bir şekilde yanıt vermesi açısından son derece önem taşır. 

Tüp Bebek İle İkiz Gebelik Mümkün mü? 

Tüp bebek tedavilerinde son dönemlerde embriyo transferi kısıtlaması uygulanmaya başlamıştır. Bunun nedeni ise çoğul gebelikleri engellemektir. Genellikle tüp bebek ile gebe kalan kadınların yüzde doksanı tek çocuk doğurmaktadır. Yüzde onluk gibi küçük oranlarda ise ikiz bebek doğumu gerçekleştirilmektedir. Embriyo transferlerinde çiftlerin en çok sormuş oldukları sorular arasında ikiz gebelik ihtimalini olup olmadığıdır. 

Tüp bebek tedavisinde tek embriyo transferi ile %90 oranında tek gebelik oluşur. Yüzde bir ihtimal ile de tek yumurta ikizi meydana gelir. Yani tek embriyo transferi ile ikiz bebek meydana gelme ihtimali vardır ancak bu ihtimal çok düşüktür.  Tüp bebek tedavisinde ikiz ya da tek gebelik olacağı ihtimaller ile sınırlıdır. İkiz gebelik isteyen çiftler çift embriyo transferini de göz önünde bulundurabilir. 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir