Tüp Bebekte Cinsiyet Seçimi Nasıl Yapılır?


Çocuk sahibi olmak isteyen yetişkinler enfeksiyon, kısırlık, erkeğin sperm sayısında azlık gibi nedenlerden dolayı normal yollarla çocuk sahibi olamamaktadır. Bu tarz durumlarda tüp bebek tedavisi öne çıkmaktadır. Tüp bebek tedavisi günümüzde en çok uygulanan kısırlık tedavilerinden biridir.

Anne ve baba adayları normal yollarla çocuk sahibi olamadığında anne adayından alınan yumurta hücreleri ile baba adayından alınan sperm hücrelerinin, laboratuarda döllenmesi ve embriyonun annenin rahmine yerleştirilmesi sürecini kapsamaktadır. Tüp bebek tedavisi kimiz zaman uzun, zorlu ve yorucu bir süreç olsa da çocuk sahibi olmak isteyen anne babalar için mucizevi tekniklerden biridir.

Tüp Bebek Tedavisi

Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin uzun süre boyunca korunmasız bir şekilde ilişkiye girmelerine karşın gebelik oluşmaması durumunda sağlık kontrolünden geçmeleri gerekmektedir. Tüp bebek tedavisi, çocuk sahibi olmak isteyip de olamayan yetişkinler için mucizevi nitelikte tedavi yöntemlerinden biridir.

Anne rahmine transferi sağlanan embriyonun tutunmasını desteklemek adına anne adayına östrojen hormonu ve progesteron hormonu takviyesi yapılmaktadır. Tüp bebek tedavisinin pozitif olarak sonuçlanmasını etkileyen sonuçların oluşabilmesi için, tedavi olacak anne adayının yaşı büyük önem teşkil etmektedir. Anne adayının yaşı genç ise tüp bebek tedavisinin olumlu sonuç verme ihtimalide doğru orantılı olarak artış göstermektedir.

Tüp Bebek İle Bebeğin Cinsiyeti Belirlenebilir Mi?

Tüp bebek tedavisinin gerçekleştirilebilmesi için öncelikle anne adayının yumurta rezervlerine bakılmaktadır. Eğer yumurta rezervlerinde her hangi bir sorun yoksa anne adayı 45 yaşına kadar tüp bebek tedavisi yöntemi ile çocuk sahibi olabilmektedir. Yumurtalık rezervleri konusunda sıkıntı olan ve ileri yaşta olan kişilerin anne olma ihtimalleri oldukça zayıftır. Tüp bebek ile bebeğin cinsiyeti belirlenebilir mi?

Ayrıca Buna Bakın  Tansiyon Nasıl Düşürülür?

Tüp bebek tedavisi ile ilgili en çok merak edilen konuların başında doğacak olan bebeğin cinsiyetinin belirlenmesi geliyor. Tüp bebek tedavisinde bebeğin cinsiyetinin belirlenmesi işlemi genetik laboratuarlarda PGT yani preimplantasyon genetik tanı yöntemi ile sağlanabilmektedir. Bu yöntem bebeğin cinsiyetini belirleyebilmek dışında down sendromu gibi kromozom kaynaklı hastalıkların tek tek incelenip sağlıklı olan hücrelerin anne rahmine transferinin sağlanması sürecini de içermektedir.

Bebeğin Cinsiyetini Belirlemek Etik Midir?

Türkiye’de dahil olmak üzere günümüzde pek çok ülkede yasal olmayan bebeğin cinsiyetini belirleme durumunun, diyanet işleri bakanlığının yapmış olduğu açıklamaya göre de caiz olmadığı vurgulanmıştır. Zorunlu durumlar dışında cinsiyet belirlenmesinin doğru olmayacağı belirtilmiştir.

Dünyada pek çok ülke tüp bebek tedavisi ile cinsiyet belirlemeyi etik bulmamaktadır. Anne babaların bebeğin cinsiyetini belirlemeleri durumunda toplumda ki denge bozulabileceğini savunan uzmanlar, nüfustaki dengenin bozulmaması adına cinsiyet tayini gerçekleştirilmemesi gerektiğini savunmaktadır.

Cinsiyet Belirleme İşleminin Yasal Olduğu Ülkeler

Cinsiyet belirleme işlemi ülkemizde yasal olmasa da dünya üzerinde yasal olan ülkeler mevcuttur. Bebeğinin cinsiyetini kendi belirlemek isteyen anne babalar bu ülkelere gidip tüp bebek tedavi işlemlerini ve preimplantasyon genetik tanı yöntemini gittikleri ülkede gerçekleştirebilmektedir. Kuzey Kıbrıs Türk cumhuriyetinde yasal olan cinsiyet belirleme işlemine Avrupa ülkelerinden de gelenler olabilmektedir.

Dubai’de de yasal olan tüp bebek cinsiyet belirleme işlemi son alınan istatistiklere göre artış göstermiş durumda. Preimplantasyon genetik tanı yöntemi pek çok kesimin etik bulmadığı bir uygulama olsa da, özellikle erkek çocuk sahibi olmak isteyen ailelerin oldukça ilgisini çekmektedir. Preimplantasyon genetik tanı uygulamasının genetik rahatsızlıkların önlenmesi konusunda önem teşkil etse de cinsiyet belirlenmesi durumu çocuk sahibi olmak isteyen anne babaların bebeğin cinsiyetini belirlemesi durumu daha ağır basabilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.