Tüp Bebekte Anne Psikolojisi Nasıl Olmalıdır?


0

Her kız çocuğu hayal kurmaya daha küçükken evcilik oyunlarında başlar. Güzel bir ev ortamı kurar daha sonra yanına oyuncak bebeğini alır ve oyuncak bebeği ile ilgilenmeye başlar. Ona mama yedirir, altını değiştirir, saçlarını tarar bir özen ile ona bakar. Aslında burada ileride anne adayı olacak kız çocuğunun bilinçaltında bir şeyler yer etmeye başlamıştır. 

Ve daha sonra istediği eş adayını bulur ve mutlu bir yuva kurarlar. Güzel bir şekilde giden evliliği taçlandırmak ve minik elleri sevmek, okşamak için bebek dünyaya getirmek isterler. Bunun için çaba gösterirler. Ama ters giden bir şeyler vardır. Çünkü bebek denemeleri başarısız olmuştur.

Anne adayı bu durumda hemen bir kadın doğuma görünmek ister ya da babada bir sıkıntı vardır. Sıkıntı ne ise çözüme kavuşturmak bebek sahibi olmak isterler. Doktor ise tüp bebek tedavisi önerir. Bu seferde ya olmazsa diye karaları bağlar. Bu durumda anne adayı ne yapmalıdır? Anne adayının psikolojisi bu durumdan en çok etkilenendir.

Psikoloji Tüp Bebek Tedavisini Etkiliyor 

Çiftler tüp bebek tedavisine başladığında bu yolda her şeyi göze alarak çıkmalılar. Anne adayının kendini mutlu, huzurlu hissetmesi başarı durumunu arttırır. Bu durumda iş erkeğe düşüyor. Eşini olumlu yönde motive etmelidir. Sadece kadından kaynaklanan bir durum değildir. Başarılı olacağını ona her an hissettirmeli ve olmasa dahi bunun sıkıntı olmayacağını belli etmelidir. 

Ayrıca Buna Bakın  7 Günlük Kolesterol Diyeti Nasıl Yapılır?

Motivasyon yüksek olmazsa tedavi olumsuz sonuçlanabilir. Bu durumda para da emek de boşa gidebilir. Bu durumda çözüm yolu olarak çiftler psikolojik destek almalıdır. Böylece tüm yük omuzlarında olmayacak rahatlayacaklardır. Ve diğer bir çözüm yolu ise çevre baskısı olmamasına özen göstermektir.

Çevre Baskısı Minimum Olmalıdır! 

Çevrede çiftlerin başta anne ve babası olmak üzere bebek ne zaman geliyor gibi sorularla sık boğaz etmemelidir. Çiftler tedavi görmese dahi bu tarz sorular sorularak psikolojik baskı yapılmamalıdır. Kaldı ki tedavi de tutmadı mı olmadı mı diyerek çiftlerin moral ve motivasyonları düşürülmemelidir. Unutmayın ki her şeyin başındaki en önemli etken psikolojidir. Elinizden geldiğince her zaman anne ve baba adaylarının motivasyonlarını yüksek tutmaya gayret gösterin. 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.