Tüp Bebek Yöntemi İle Doğan Çocukların Sağlık Durumu


Anne baba adaylarının normal yollar ile bebek sahibi olmadığından son yıllarda en sık başvurdukları çözümlerden birisidir. Toplumun büyük kısmının bu tedaviye biraz yabancı olduğu yöntemdir. Bundan kaynaklı akla çeşitli sorular getiriyor. Normal bebekler ile arasında sağlık sorunu var mı diye düşündürüyor.

Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Olur?

Anneden alınan yumurtalar ile babadan alınan spermler mikroenjeksiyon yöntemiyle bir araya getirilir yani döllenirler ve çok sayıda embriyo çıkar. Sağlıklı görünen embriyolar annenin rahmine transfer edilirler. Embriyo rahme tutunabilirse gebelik başlar. Eğer ki embriyolar tutunamaz ise aynı süreç tekrar edilir.  Yeni denemeler yapılır. Bu denemeler sabır gerektiren bir süreci beraberinde getirir.

1 4
Tüp Bebek Yöntemi İle Doğan Çocukların Sağlık Durumu 36

Tüp Bebek Tedavisi Bebekte Sağlık Problemlerine Neden Olur?

Tüp bebek tedavisinde anne baba adaylarının kısırlık sebepleri var mı doğal yol ile olmuyor mu bakılır. Bu sebepten dolaysıyla da tedaviden elde edilecek sonucu etkileyebilmektedir. Babadan çok az sayıda sperm elde etme konusunda seçeneklerin azalmasına neden olur. Kalitesi düşük spermlerin döllenmesi zor olacağından dolayı seçilmesine mecbur kalınabilir. Bu da embriyonun kalitesinde değişiklikler yaratabilirler ve zor döllenme oluşur.

Normal gebelik sürecinden hiç bir farkı bulunmuyor. Dikkat edilmesi gerekenler doğal bir gebelik ile aynı şeylere dikkat etmesidir.  Sağlıklı bir yaşam sürdürmelisiniz.  Tüp bebekleri normalden bir iki ay önce doğabildiği bilgisi vardır.  Tüp bebek ile doğan bebeklerde sağlık problemi olmaz. Her gebelikte olduğu gibi tüp bebek de aynıdır.

2 4
Tüp Bebek Yöntemi İle Doğan Çocukların Sağlık Durumu 37

Tüp Bebek Tedavisi ve Doğal Yolla Doğan Çocuklar Arasındaki Fark Var Mı?

Anne ve baba tüp bebekte cinsel ilişki yaşamaz. Babadan spermleri ile annenin yumurtlama döneminde yumurtaları tıbbi yollarla toplanır. Bunlar sonrasında laboratuar ortamında döllenir. Anneye uygun zamanda transfer edilir.

Varsa genetik kusurların geçişi, doğal yolla gebelikte de tüp bebekte de bebeğin sağlık durumu aynıdır.

Tüp bebek tedavisinde çok sayıda embriyo elde edilir. Bunlardan sadece sağlıklı olanlar annenin rahmine yerleştirilir. Bu işlem öncesinde de embriyoya uygulanan testler vardır. Bu testler ile de genetik kusurlar da belirlenebilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir