Tüp Bebek Tedavisini SGK Karşılıyor Mu?


Sosyal Güvenlik Kurumu’ ndan destek alarak tüp bebek tedavisinden yararlanabilmeleri için aile fertlerinin resmiyette evli olmaları gerekçesine, güvencelerini SGK kurumundan edinmiş olmalarına ve sigortalarının türüne bağlıdır.

Doğal yollarla çocuk sahibi olup olamayan evli çiftlerin önceki evliliklerine veya çocuk sahibi olup olmadıkları göz önünde bulundurulmadan belli başlı şartları yerine getirebilmeleri durumunda bireylerden istenen gerekli evraklar ile birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuruda bulundukları takdirde tüp bebek tedavileri için destek almaları mümkündür.

Tüp Bebek Nedir?

Evli çiftlerin en az bir yıl süre içerisinde düzenli olmak kaydı ile korumasız bir şekilde cinsel birliktelik geçirmelerine rağmen anne adaylarının gerekli embriyo dönüşümünü sağlayamaması durumudur. Doğal yollardan gebelik sağlayamayan kadın bireylerin üreme sistemlerinin yanı sıra mevcut hormon düzeylerinin diğer organ sistemleri ile uyum içerisinde görevlerini yerine getirmeleri gereklidir.

Aksi takdirde çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin farklı tedavi yöntemlerine başvurması gerekebilir. Toplum tüp bebek tedavileri yoluyla gerçekleşen gebeliklere farklı bir açıdan bakıyor olsa da aslında tüp bebek tedavi yöntemleri ile gerçekleşen hamileliklerin ve anne adaylarının gebelik süreci normal olup doğal yollarla elde edilen gebelikten bir farkı bulunmamaktadır.

Tüp Bebek Tedavisinde Gerekli Şartlar Nedir?

  • Tüp bebek tedavisi için SGK’ dan destek almak isteyen aile fertlerinin öncelikle en az 23 yaşını doldurmuş en fazla 40 yaşında bireyler olması beklenmektedir.
  • Anne olmak isteyen bireylerin sigorta girişlerinin en az beş yıl olması ile birlikte dokuz yüz günlük prim almış olması da gerekçeler arasındadır.
  • Tüp bebek tedavi desteği almak isteyen bireyler devlet memuru oldukları takdirde imzalı ve kaşeli olmak şartıyla iki adet maaş bordrosu edinmelidir.
  • Tüp bebek tedavi desteği için tüm erkek bireylerin  aralarında en az on dört hafta olacak şekilde ve bir yılı geçmemiş en az üç adet sperm tahlili yaptırmış olması gerekmektedir.
  • E- devlet üzerinden de edinebileceğiniz nüfus kayıt örneklerinizin vukuatlı yani sicil kayıtlarınızın da belge içersine ilave edilmiş olması ile birlikte ikişer adet olması ve aile fertlerinin nüfus kimlik fotokopileri ile birlikte ilgili kuruma başvuruda bulunmaları gereklidir.
  • Üç yıllık bir evliliğe sahip olan çiftlerin evli bulundukları yıllar içerisinde en az iki kez aşılama tedavisi görmüş olmaları zorunludur. Daha önce tüp bebek tedavi yöntemlerinden herhangi biri denendiği takdirde olumlu bir sonuç elde edememiş olan aile bireylerinin Sosyal Güvenlik Kurumu’ nun anlaşmalı olduğu hizmet vermeye devam eden sağlık kurulları tarafından belge alınmış olması mevcut şartlar içindedir.
Ayrıca Buna Bakın  Bu Belirtiler Olanlar Dikkat! Depresyondasınız!

Tüp Bebek Desteği Ne Kadar?

Tüp bebek tedavisi için devletten alınabilecek destek miktarı halen tam olarak bilinmemektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilecek olan tedavi yardımı miktarı belirlenirken çiftlerin bu tedavi yöntemini daha önce kaç kez denedikleri göz önünde bulundurulmaktadır.

Çiftlerin tüp bebek tedavisine ne kadar masraf yapmaları gerektiği gibi etkenler de değerlendirme süreç ve sonucunu etkileyebilmektedir. Tüp bebek tedavisinin uygulandığı süreçlerde ise SGK’ nın tedaviyle ilgili çiftlere vereceği maddi desteğin ise tamamı değil belirli bir yüzdesi karşılanmaktadır. Tedavinin sayısı ve süreç içerisinde giderilebilecek masrafların yüzdesi şu şekildedir:

  • Tüp bebek tedavisinin ilk denemesinde yapılacak masrafların yüzde otuzu 
  • Tedavinin ikinci aşmasında oluşan masrafların yüzde yirmi beşi

Tedavinin üçüncü ve son aşamasında ise toplam giderlerin yüzde yirmisi SGK tarafından karşılanmakta ve sonuçlara bakılmaksızın aile fertlerinden herhangi bir ödenek talep edilmemektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.