Tüp Bebek Tedavisinde Sperm Dondurma İşlemi Nasıl Yapılır?


Herhangi bir tedavi sırasında  olumsuz etkilenebileceği durumlarda erkeklerin spermleri dondurularak saklanabilmektedir. Tedaviden sonra ise  istendiği takdirde bu spermler suni dölleme  yahut tüp bebek yöntemlerinde kullanılarak hastalara sağlıklı bir şekilde çocuk sahibi olma imkanı sağlanmaktadır. Üreme hücreleri olan spermin kalitesini etkileyebilecek bir hastalığa yakalanan bireyler ya da ağır bir kaza geçirmiş olan erkeklerin spermleri, istek dahilinde  çocuk sahibi olabilmeleri adına özel koşullar altında başarılı bir şekilde dondurulmaktadır.

Sperm Dondurma İşlemi Baba Olmak İsteyen Kanser Hastalarına Umut Oluyor

Özellikle henüz herhangi bir şekilde çocuk sahibi olamamış bireylerde, gerek ilaçlarla, gerek ışın tedavisiyle olsun veya  ameliyatla kanser tedavisi gören hastalar için olsun sperm dondurulmasının bir seçenek olabileceği uzmanlar tarafından belirtiliyor. Özellikle testis kanseri gibi hastalığa sahip olan erkekler bu yöntemden yararlanabilmektedirler.

3 2
Tüp Bebek Tedavisinde Sperm Dondurma İşlemi Nasıl Yapılır? 36

Yaşam beklentisi yüksek olan kanserli hastalara bu şekilde çocuk sahibi olma umudu veren  sperm dondurma yöntemi aynı zamanda hastalar önemli bir moral kaynağı oluşturacağı uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Yalnızca kanserli bireyler  değil, sperm hücresinde herhangi bir hasara neden olabilecek ilaçları kullanmak zorunda olan  erkekler için de bu duruk geçerli olabilmektedir.

Kanser Dışında Başka Hangi Hastalara Sperm Dondurma İşlemi Uygulanabilir?

Kanser dışında bazı böbrek hastalığı bulunan bireylerin, bazı bağ dokusu hastalığı (Lupus vb.) olan bireylerin veya öncesinde vazektomi yöntemi uygulanan erkekler hastalarının kanallarının açılma işlemi sırasında alınan spermler de dondurulabilmektedir.

Aynı zamanda  tüp bebek tedavisi uygulaması sırasında psikolojik bazı nedenlerle operasyon günü sperm vermekte zorlanan erkeklerden işlemden daha önce alınmasıyla dondurulmuş olan spermler tüp bebek tedavisi için kullanılabilmektedir. 

 Sperm Nasıl Donduruluyor?

Sperm dondurulması sırasında en dikkat edilmesi gereken şey sperm kalitesinin korunması olacaktır. Sperm dondurma işlemlerine başlamadan önce bireyden sperm örneği alınması gerekmektedir. Sperm alınabilmesi için 2 yöntem kullanılmaktadır. Bu yöntemlerden ilki bireyin mastürbasyon yapmasıdır. Bazı hastalar bu yöntemi kabul etmeyebilir veya kişilerde sperm sayısı az olabilmektedir. Bu gibi durumlarla karşı karşıya kalındığında ise PESA, MESA gibi işlemler uygulanarak tesislerden sperm toplama işlemi gerçekleştirilmektedir.

2 2
Tüp Bebek Tedavisinde Sperm Dondurma İşlemi Nasıl Yapılır? 37

Sperm toplama işlemi öncesinde hastanın 3 gün ilişkiye girmemesi gerektiği uzmanlar tarafından belirtilmelidir. Bireylerden alınan spermler analize gönderilir. Semen analizi olarak da adlandırılan bu analiz  sperm sayısını, hareketliliğini ve yapısını değerlendirmek için kullanılmaktadır. Yapılan analiz sonrasında ise sağlıklı spermler seçilir ve dondurma işlemi yapılır.

 Fakat bu işlemden önde bazı bulaşıcı hastalıklar için testler uygulanır.

Yavaş sperm dondurma: Alınmış olan spermler belli bir saat aralığında (3-4 saat) soğutulur. Daha sonra kaliteli olan spermler seçilir ve -196 derece olan azot tanklarına daldırılır.

Hızlı sperm dondurma:  Vitrifikasyon olarak da adlandırılan bu yöntemde alınan numune azot buharı ve steril çubukla 10 dakika kadar bir süre temas halinde bırakılmalı ve sonrasında gene -196 derecedeki azot tankına daldırılmaktadır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir