Tüp Bebek Tedavisi Öncesi ve Sonrasında Nelere Dikkat Etmeli?


Tüp bebek tedavisi en az 15 gün süren zorlu bir üreme tedavisi sürecidir. Bu tedavi yöntemi kişilerin sağlık koşullarına göre değişkenlik gösterir. Tüp bebek tedavisi süresince hem anne hem de baba adayları için  çok önemli ve hassas olan bu süreçte dikkat edilmesi gereken bir takım önemli hususlar vardır. Tüp bebek tedavisinde dikkat edilmesi gereken önemli hususlar şunlardır.

Anne Adayı Sağlığına Dikkat Etmeli

Anne adayı tüp bebek tedavisine başlamadan önce kilosunu düzene koymalıdır. Olması gerekenden zayıf veya olması gerekenden kilolu olan annelerin tüp bebek tedavisinde sıkıntıyla karşılaşma ihtimali yüksektir. Bu yüzden tedaviden önce ideal kiloya ulaşması gerekir.

Ayrıca kilonun ideal olması tüp bebek tedavisini başarılı kılan en önemli etkendir. Anne adayı doğal, sağlıklı ve taze sebze meyvelerden tüketmelidir. Vitamini olan her şeyden eşit miktarlarda almalıdır. Bol su tüketmelidir. Anne adayı doktorunun önermiş olduğu sağlıklı beslenme rejimini uygulamalıdır.

 
Zararlı Alışkanlıkları Bırakmalıdır

Anne adayının muhakkak suretle zararlı alışkanlıklarını bırakmış olması gerekir. Sigara ve alkol gibi doğrudan insan vücudundaki kanı etkileyen zararlı alışkanlıklar tüp bebek tedavisinden önce bırakılmalıdır.

Tüp bebek tedavisi öncesi eğer anne adayının kullandığı bir ilaç varsa bu ilaçlara devam etmeden önce doktoruna danışması gerekir ve doktorunun talimatıyla bırakması gerekir. Ayrıca anne adayının geçirmiş olduğu tüm genital rahatsızlıklar da yine tedavi öncesi doktora söylenmeli bilgilendirme yapılmalıdır. 

Ayrıca Buna Bakın  Sırt Ağrısının 10 Ana Nedeni


Baba Adayının Dikkat Etmesi Gerekenler 

Baba adaylarının tedavi başlamadan 3 ay önce çok sıcak ortamlarda bulunmamaya özen göstermesi gereklidir. Sıcak hava sperm üretimini ve sperm kalitesini bozan etkenlerden biridir. Baba adayı da yine anne adayı gibi tedaviye başlamadan en az 3 ay öne sigara ve alkolü bırakmış olması gerekir.

Baba adayının da yine genital organlarında iltihap ya da daha önceden geçirilmiş herhangi bir hastalık varsa doktoru bilgilendirmesi gerekir. Tedaviden 2 ay önce ateşli hastalık geçirilmişse ve sürekli kullanılan ilaçları varsa da yine doktoruna muhakkak bildirmesi gerekir.

 
Tedavi Esnasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tüp bebek tedavisi esnasında da yine tedavi öncesinde olduğu gibi sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıkların bırakılmış olması önemlidir. Anne adayı aşırı derecede spor ve egzersiz yapmamalıdır.

Tüp bebek tedavisi sırasında anne adayının özellikle yapması gereken bir diyet yoktur ancak vitamin ve mineraller bakımından zengin taze sebze ve meyveleri tüketmelidir. Beslenme aralıkları düzenli olmalıdır. 


Stresten Uzak Durmalı

Stres organizmayı olumsuz etkilemektedir. Anne ve baba adayları tedavi süresince stresten uzak durmalıdır. Stresten uzak durmak için  rahatlatıcı uğraşlar edinebilir, eğlenceli hobilere yönelebilirler. Ayrıca babanın sperm örneği vereceği günden 3 gün öncesine kadar cinsel birliktelik yaşamaması ve boşalmamış olması gerekir.

Tüp bebek tedavisi sırasında kullanılan ilaçların yan etkileri konusunda bilgi sahibi olmak da önemlidir. Enjeksiyonlar çok sık olmasa da nadiren tahrişe yol açar. Ayrıca yine nadiren rastlanmakta birlikte; baş ağrısı, göğüslerde hassasiyet, sıcak basması, yorgunluk ya da duygusal hassasiyet de görülebilir.

Ayrıca Buna Bakın  Zengin D Vitamini Kaynağı Krill Yağı Nedir?

Tedavi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tedavinin ilk aşaması olan embriyo transferi yapıldıktan sonra anne adayının 1-2 saat klinikte yatarak dinlenmesi gerekir. Embriyo transferinde özel bir durum söz konusu olmadığı sürece narkoz uygulanmaz. Anne adayının embriyo transferi sonrasında araca binmesi ya da araç kullanmasında bir sakınca yoktur. Fakat uzun araç yolculuğu için 1-2 gün beklemek gereklidir.

Transferin yapıldığı gün duş alınması tavsiye edilmez. Anne adayı eve döndüğünde sakin bir ev ortamında stressiz bir şekilde bir kaç gün istirahat etmelidir ama yatması gerekmez, hareket halinde olabilir, basit ev işlerini yapabilir ve de hapşırma ya da öksürmesinde de bir sakınca yoktur.

Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalı?

Tüp benek tedavisinde tüm aşamalar uygulandıktan sonra embriyo transferi yapıldıktan 11 gün sonra gebelik testi yapılarak gebe olunup olunmadığı öğrenilebilir. Test,  tablet test şeklinde ya da kan tahlili ile de yapılabilir.

Yine bu süreçte de ağır spor aktivitesi atlama, zıplama ağır mekik gibi hareketlerden kaçınılmalıdır. Günlük aktivite devam edebilir. Sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıklara önceden olduğu gibi asla devam edilmemesi önerilir.


Gebelik Belirtisi 

Embriyo transferinden 2-3 gün bazen de 8-10 gün sonra anne adayında göğüslerde şişkinlik, dolgunluk, kasıklarda ağrı ve hafif kahverengi lekelenmeler olabilir. Bunlar gebeliğin en erken belirtileridir. Çiftlere tedavi öncesinde, tedavi sırasında ve tedavi sonrasında asitli içecekler (kola, gazoz, meyveli soda), siyah çay, bitki çayları ve kahve içmemeleri önerilir. Aşırı yağlı ve şekerli gıdalardan mümkün olduğunca uzak durulmalıdır.

Ayrıca Buna Bakın  Ankara’daki Diyetisyenlerin Listesi? Diyetisyen Kime Denir?

Embriyo transferi sonrası doktorun haberi olmadan en basit ağrı kesiciler bile kullanılmamalıdır. Embriyo transferi sonrası hamam ve kaplıcalara asla gidilmemesi gerekir. Hamilelik testi yapılana kadarki süreç içerisinde cinsel ilişkiye girilmemelidir.

Stresten özellikle mümkün olduğunca uzak durulmalıdır. Baba adayı anne adayına mümkün olduğu kadar nazik davranmalı, isteklerini önemsemeli ve bu zorlu süreçte yanında olduğunu ve desteğini her zaman hissettirmelidir. Anne adayı sürece bağlı olarak gergin ve huzursuz olabilir bu durumda baba adayı daima nazik ve anlayışlı davranmalıdır. Bu çok hassas ve en ufak bir etkenden bile etkilenebilen bir dönemdir. 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.