Tüp Bebek Tedavi Rehberi ve Yumurta Donasyonu


Tüp bebek tedavisi, üremeye yardımcı olan tedavi yöntemlerinden biridir. Tüp bebek, anneden yumurtanın babadan ise spermlerin toplanması ile başlar. Döllenme işlemi, laboratuar ortamında gerçekleşir. Daha sonra ortaya çıkan embriyo annenin rahmine yerleştirilir. Bundan sonrası doğal yollarla edinilmiş hamilelik şeklinde devam eder. 

Genelde bebek isteyen çiftler bir yıl süreyle düzenli ve korunmasız şekilde cinsel ilişki yaşamalarına rağmen gebelik durumu oluşmazsa, sağlık kontrolü yaptırmaları önerilir. Eğer anne adayı 35 yaşından büyükse bekleme süresi 6 aydır. Doğal yollardan gebelik oluşması için hormonal düzen ve pek çok organın birbiriyle düzen içinde çalışması gerekir. Tüp bebek tedavisinde amaç, sağlıklı bir gebelik oluşumu sağlamadır. 

Tüp Bebek Nasıl Yapılır?

Tüp bebek tedavisinde döllenen yumurtalar annenin rahmine yerleştirilirken iki farklı yöntem kullanılır. İlk yöntem klasik olan, yumurta ve sperm hücrelerinin belirli bir ortamda yan yana bırakılarak kendi kendine döllenmesini beklemektir. İkinci yöntem de mikro enjeksiyon uygulamasıdır.

Bu yöntemle sperm hücreleri pipet yardımıyla annenin yumurta hücrelerine direk olarak enjekte edilir. Yöntemlerin kararına ise çiftler uzman doktorları ile konuşarak karar verirler. Tedavi sürecinde olabildiğince sağlıklı bir gebeliğin oluşması için uygun ortam sağlanır. Tüm bu işlemler yapılmadan önce anne ve baba adayı gereken testlerden geçirilir. Tüp Bebek Tedavisine Ne Zaman Yönelmek Doğru Olur? 

35 yaşın altında olan, bir yıl boyunca korunmasız ve düzenli ilişki yaşayan, buna rağmen gebelik durumu oluşmayan kadın inceleme altına alınır. Yapılan tüm sağlık kontrolleri sonucunda eğer gerekirse tedaviye başvurulur. Bu yaşlarda tedavinin olumlu yanıt verme ihtimali %55 60 civarıdır. 

En son yaş olarak kadınlarda 45 yaşına kadar tüp bebek tedavisi uygulanması mümkündür. Fakat bu yaşlarda uygulanan tüp bebek tedavisinin olumlu sonuç verme olasılığı daha düşüktür. Yüzde 20 civarıdır. Bu yüzden tüp bebek deneme sayısı artırılabilir. 

Tüp bebek genelde en fazla üç kez denenebilir. Üçten fazla denenme şansı vardır. Fakat gebelik ihtimali çok düşüktür. O yüzden üçten sonrası genelde önerilmez. 

Toplamda tüp bebek tedavi süreci 15 ila 18 gün arasındadır. Bu süreçten 10 12 gün sonra kan düzeyi kontrol edilerek, gebelik durumuna bakılır. Bu süreçte anne adayının istirahatı oldukça önem taşır. Ayrıca anne adayının stres ve gergin olmaması önerilir.  Tüp bebek fiyatları ile ilgili detaylı bilgiye merkezler ve kurumlardan bilgi alabilirsiniz.

Tüp Bebeğe Hazırlıkta Kilo Durumu 

Eğer anne şişmanlık ya da obezite sorunu yaşıyorsa, yumurtalık ve embriyo kalitesi düşer. Düşük riski artar. Erkeklerde şişmanlık sorunu varsa eğer sperm kalitesi düşer. Sertleşme sorunu yaşanabilir. Testesteron düşüşü yaşandığı için libido düşer. 

Tüp bebek tedavisine başlayan kadınlarda, tedavi süreci içinde kilo vermeleri sonucu değiştirmez. Bunların yanı sıra ani kilo vermelerden kaçınmak gerekir. İdeal şekilde doktor kontrolünde kilo vermek doğru olur.

Eğer annede aşırı zayıflık problemi varsa, bu da yumurtalık bozukluğuna sebep olabilir. Fakat zayıflık durumu tüp bebek tedavisinde sonucu değiştirmez. Fakat erken doğum ve düşük riski artabilir. Erkeklerde zayıflık sorunu ise spermin kalitesini etkileyen bir durum değildir. 

Tüp Bebek Tedavi Sürecinde Beslenme Şekli Nasıl Olur 

Özellikle yağ olarak doymamış yağ oranı fazla olan besinlerin tüketilmesi tavsiye edilir. Bu açıdan fındık, kanola yağı, somon, zeytinyağı gibi besinlerin doymamış yağ oranı daha yüksektir. Ayrıca bu süreçte meyve ve organik yoğurt tüketmekte faydalı olur. 

Yemek yerken daha çok glisemik indeksli gıdalar tercih edilir. Çünkü glisemik indeksli gıdalar sperm ve yumurtalık kalitesini yükseltir. Bu gıdalara örnek vermek gerekirse, fasulye, makarna, ceviz, kurutulmuş ürünler, meyve, mısır gevreği ve pirinç bu besinlerin içinde yer alır. 

Tüp Bebek Tedavisinde Kullanılan İlaçlar 

Tüp bebek tedavisinde, kişiye özel olarak, yumurtaların olgunlaşması için hormon ilaçları kullanılır. Embriyolar anne adayının rahmine taşınır. Daha sonra tutunmanın gerçekleşmesine destek olmak için progesteron ve östrojen hormonları verilir. 

Tüp Bebek Tedavi Sürecinde Zararlı Alışkanlıkları Etkisi 

Öncelikle sigara, bu süreçte bırakılması ya da azaltılması gereken bir alışkanlıktır. Hem kadın hem de erkek için zararlıdır. Gebelik şansını düşürür. 

Ayrıca alkol alışkanlığı da tüp bebek tedavisini olumsuz etkiler. Haftada bir kadeh bile gebelik şansını azaltır. Bu süreçte tüketilmemesi önerilir. 

Kafein de bu süreçte kısıtlı şekilde tüketilir. Günde bir ya da iki fincanı geçmemek gerekir. 

Eğer anne ya da babanın uyuşturucu kullanma alışkanlığı varsa, tamamen bırakılması gerekir. Hiçbir şekilde tüketilmesi tavsiye edilmez.  Tüp bebek fiyatları ile ilgili bilgiye tüp bebek merkezlerini arayarak veya yüz yüze görüşerek ulaşabilirsiniz.

Kimler Tüp Bebek Yaptırabilir? 

Kadınlarda yumurtalık kanalları zarar gördüyse, ya da yumurtalık tamamen alındıysa tüp bebek tedavisi yaptırılabilir. Kadınların doğurganlığın düşük olduğu bir yaşta bulunması, ilaçlı tedavi yöntemine rağmen gebelik sonucu oluşmaması gibi durumlarda da tüp bebek tedavisi uygulanır. Ayrıca erkeklerde sperm sayısı düşük durumda ya da hiç yoksa yine tüp bebek uygulamak mümkündür. 

Özellikle adet kanaması düzensiz olan 30 yaşın üstünde olan kadınlar, tüp bebek tedavisi için başvurabilir. Erkeklerde de testisle ilgili sorun yaşayan, sperm sayısı ile ilgili sorun yaşayan kişiler tüp bebek tedavisine başvurabilir. 

Genelde, tüp bebek tedavisinden önce doğal yollardan ya da çeşitli cerrahi yöntem tedavisi uygulayarak gebeliğin oluşması beklenir. Tüm problemler çözülüp, gereken tedaviler sonucu gebelik oluşmadığı zaman tüp bebek tedavisine gerek duyulur. 

Yumurta Donasyonu Nedir?

Yumurta donasyonu, doğurganlık yeteneği olan anne adayının gebelik sürecinin başarılı şekilde başlaması adına başka bir kadın tarafından yumurta bağışlanması prosedürüdür. Bazı kadınlarda çeşitli sebeplerle doğurganlık yeteneği olsa da gebelik oluşmasına engel durumlar olabilir. Ayrıca bazı kişilerde genetik durumlara bağlı olarak gebelik başarılı şekilde oluşmaz. Bu durumda yumurta donasyonu ile çiftler elbette bebek sahibi olabilir.

Yumurta donasyonu tüp bebek tedavisiyle benzer bir prosedüre sahiptir. bu işlemde yumurtalar kadın bir donörden alınır. Alınan yumurtalar anne adayına nakil edilir. Tedavi başarılı olduğunda anne adayında gebelik gerçekleşebilir.

Tedavi sırasında donör seçimi çok önemlidir. Genellikle tüp bebek tedavisinde gebeliği başarılı olmayan anne adayları yumurta donasyonuna başvurmaktadır. Yumurta donasyonunda seçilecek donör sağlık merkezleri tarafından titizlikle seçilir. Yumurta gelişimi gerçekleştiremeyen ve genetik bazı engeller sebebiyle çocuk sahibi olamayan kadınlar bu yöntemle dünyaya bir çocuk getirebilirler.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir