Tüp Bebek Doğumunda Normal Doğum Mu Sezaryen Doğum Mu Yapılır?


Normal doğuma engel olacak bir durum, hastalık veya anne sezaryeni tercih etmediği sürece normal doğum yapılabilir ancak normal doğumun anne ya da bebek için riskli olacağı düşünülen durumlarda sezaryen doğum tercih edilmelidir.

Tüp Bebek Nedir?

Tüp bebek, anne rahmine transfer edilecek embriyolar elde etmek için yumurta ile spermin laboratuar ortamında birleştirilmesine dayanan bir tekniktir. Yumurtaların döllenmesi klasik tüp bebek tekniği veya sperm enjeksiyonu ile gerçekleştirilebilir. Tüp bebek partnerin spermiyle yapılabildiği gibi donör spermiyle de yapılabilen bir yöntemdir ve alınan sonuç kişinin sağlık durumuna veya yaşına göre değişebilir.

Tüp Bebek Yöntemleri Nelerdir?

•İntrasitoplazmik Sperm Enjeksiyonu: Özellikle erkekteki kısırlık probleminde etkilidir. Sperm direkt olarak erkek genital bölgesinden toplanır. Daha sonra yumurtanın döllendiğinden emin olmak için yumurtanın içine sperm enjekte edilir. Bu tekniği eşine veya doğmamış bebeğine bulaşabilecek ciddi bir hastalığı olan erkekler ve açıklanamayan kısırlığa sahip çiftler de tercih edebilir.

Preimplantasyon Genetik Tanı: Embriyoların genetik ve kalıtsal olarak incelenebilmelerine imkân sağlayan yöntemdir. Tüp Bebek uygulamasının başarı şansını arttırır ve çoğul gebelik oranını azaltır.

Sperm Dondurma: Erkeklerin kısır olma riski taşıyan tedavi veya ameliyat olmaları gerektiğinde çocuk sahibi olma olasılığını korumalarına yardımcı olur. Spermin dondurulması tıbbi destekli üreme tekniklerinin başarılı sonuçlanmasına da olanak tanır.

1
Tüp Bebek Doğumunda Normal Doğum Mu Sezaryen Doğum Mu Yapılır? 36

Dondurulmuş Sperm Transferi: Taze embriyo transferindeki başarısızlığı gidermek amacıyla tercih edilir. Başarısızlıkla sonuçlanan taze embriyo transferinden sonra yeni bir tedaviye başlama zorunluluğu kalmaz ve çözülen embriyodan transfer yapılır. Ayrıca bu yöntem rahminde sorun olan kadınlar tarafından tercih edilebilir.

Blastokist Transferi: Embriyonun beş veya altı günlük kuluçkadan sonra ulaştığı aşamadır. Bu süre içinde embriyologlar, embriyoların gelişim süresini gözlemler ve en büyük potansiyele sahip olan embriyoları transfer için seçerler.

Embriyo Zarının İnceltilmesi: Embriyoların rahme tutunabilmesini kolaylaştırmak için embriyoyu çevreleyen zarın inceltilmesi ya da delinmesiyle yapılır.

Kemoterapi Öncesi Yumurta Dondurma: Kanser olan kadınların doğurganlığını korumak amacıyla yumurtalığın tamamını veya tekinin bir kısmı ameliyatla alınarak birkaç yıl boyunca saklanabilir. Hamilelik için seçilen zamanda yumurtalık dokusu eski yerine oturabilmesi için ameliyat edilir.

Sperm Aspirasyonu: Şırıngaya bağlı küçük bir iğne ile testisten sperm ve doku örneği alınarak spermi dokudan ayırıp laboratuar ortamında, mikroskop altında incelenir. Alınan spermler, yumurtaları döllemek için hemen kullanılabilir veya daha sonra kullanmak için dondurabilir. Bazı kanser tedavileri gibi kısırlığa neden olabilecek tedaviden sonra çocuk sahibi olmak isteyen erkekler tarafından da kullanılabilir.

Tüp Bebek Nasıl Yapılır?

Tüp bebek tedavisi, doğurganlık uzmanlarının hastayı değerlendirdiği, tıbbi geçmişini ve varsa önceki tedavilerle ilgili raporları gözden geçirerek değerlendirmesiyle başlar. Partnerin spermi kullanılacaksa sperm analizi yapılır. Böylelikle her hastanın ihtiyacına göre en uygun tedavi belirlenir ve kadın hastanın yumurtaları olgunluk sürecine girmesi için hastaya hormon dozu uygulanır.

2
Tüp Bebek Doğumunda Normal Doğum Mu Sezaryen Doğum Mu Yapılır? 37

Daha sonra çatlatma iğnesi uygulanarak yumurtalar foliküllerinden çıkarılır. Transvajinal ultrason ile olgunlaşan yumurtalar toplanır.  Sonrasında erkek hastadan alınan sperm hücreleri ile kadından toplanan yumurtalar laboratuar ortamında döllendirilir. Bu döllenme sonucunda oluşan embriyolardan en sağlıklısı seçilir ve anne rahmine yerleştirilir.

Kimler Tüp Bebek Yaptırabilir?

Yumurtalık kanalları kapalı, hasar görmüş ya da alınmış olan kadınlar,

•Doğurganlığın düşük olduğu ileri yaşlarda bulunan kadınlar,

•İlaç kullandığı halde gebe kalamayan kadınlar,

•Fallop tüplerinde, oluşan yumurtaların yakalanmasını önleyen yapışkanlığı olan kadınlar,

•Sperm sayısı az olan, sperm kalitesi düşük olan ya da hiç sperm hücresi olmayan erkekler tüp bebek tedavisine başvurabilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir