Trigliserit Tam Olarak Nedir? (Bilimsel Detaylar)


Trigliseritler, gıdalarda ve insan vücudunda en yayın olarak bulunan yağ türüdür. Trigliseritler sağlık için gereklidir. Vücutta proteinlerden ve karbonhidratlardan iki kat daha fazla enerji sağlarlar, bu yüzden zengin bir enerji kaynağı olarak kabul edilirler.

Tüm bunların yanında trigliserit seviyelerinin yüksek olması, kalp hastalığı riskini arttırır.

Trigliserit Nedir
Trigliserit Tam Olarak Nedir? (Bilimsel Detaylar) 36

Gliserin

Gliserin, trigliserit molekülünün ana bileşenidir. Bir gliserol molekülü, bir oksijen ve hidrojen birimi olan üç karbon atomu ve üç hidroksil grubundan oluşur. Bir hidroksil grubu, kimyada –OH ile gösterilir. Oksijen ve hidrojen atomları hidroksil grubunda birbirine bağlanır.

Bir gliserol molekülünün yapısında, karbon atomları birbirine bağlanır ve hidroksil grubundan gelen oksijen, karbon atomuna bağlanır. Hidrojen atomları gliserol molekülünün sonundadır ve bir trigliserit vermek için yağ asitleri ile bağlar oluşturur.

Yağ Asitleri

Bir trigliseritte üç yağ asidi bulunur. Bir yağ asidi, bir karboksilik asit ve bir karbon ve hidrojen atomlarından oluşur. Karboksilik asit, bir karbon atomu, iki oksijen atomu ve bir hidrojen atomundan oluşan en az bir karboksil grubundan yapılır. Kimyada, bir karboksil grubu –COOH gösterimi ile temsil edilir.

16 karbonlu ve 18 karbonlu zincirler en yaygın olanıdır. Ancak zincir uzunluğu değişebilir. Zincirdeki her karbon atomunun diğer atomlarla dört bağı olabilir. Bir yağ asidindeki karbon ve hidrojen atomları zinciri doymuş ya da doymamış olabilir. Bunlarda doymuş yağ ve doymamış yağ olarak bilinir.

Doymuş bir zincir, zincirdeki her karbon atomunun iki hidrojen atomuna ve zincirin her iki tarafındaki iki karbon atomuna bağlı olduğu anlamına gelir. Bununla birlikte, doymuş zincirin sonundaki karbon atomları üç hidrojen atomuna ve sadece bir karbon atomuna bağlanır. Doymuş yağlar katıdır ve tereyağı, yağlı et, palmiye yağı ve hindistancevizi yağında bulunur.

Doymamış bir zincir, karbon atomlarından herhangi birinin bir veya iki hidrojen atomunun bu karbon atomlarına bağlanmasına izin veren başka bir karbon atomuna, ikili ya da üçlü bir bağa sahip olduğu anlamına gelir. Doymamış yağlar sıvıdır ve balık, fındık, tohum ve zeytin ve kanola yağları gibi bitkisel yağlarda bulunur.

Doymus ya ve doymamis yag
Trigliserit Tam Olarak Nedir? (Bilimsel Detaylar) 37

Trigliserit’in Genel Yapısı

Bir trigliserit, bir gliserol molekülü ile üç yağ asidinin bir araya gelmesinden oluşur. Her bir yağ asidinde, karboksil grubundan bir karbon atomu, gliserol molekülündeki üç hidroksil grubunun her birinden bir oksijen atomuna bağlanır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir