Titreme Neden Olur ve Nasıl Tedavi Edilir?


Üşüme, vücutta bulunan kasların istemsiz olarak kasılması ile ortaya çıkan titremeye benzemektedir. Vücudun, etrafı soğuk hissettiğinde ısı üretme mekanizmalarını devreye sokması olarak da tanımlanabilmektedir. Ancak titreme ve üşüme belli enfeksiyonların belirtisi olarak da ortaya çıkabilmektedir. Böyle zamanlarda üşümeye ek olarak ateş de görülmektedir. Genellikle soğuk algınlığından ileri gelmesine karşın boğaz ağrısı ya da bakteriyel enfeksiyonlardan ötürü de yaşanabilmektedir. Titremeye neden olan temel faktörler şu şekilde sıralanmaktadır:

1.     Yüksek Ateş

Vücut sıcaklığında meydana gelen artış yüzünden titremenin başlaması mümkündür. yaşanan ateş duygusal nedenlerden ileri gelebilmektedir. Ancak genellikle bir enfeksiyondan ileri gelmektedir ve özellikle çocukları, yaşlıları ciddi şekilde etkilemektedir. Ateş yüzünden titreme yaşanması halinde ılık bir duş alınması önerilmektedir. Ateşin yüksek olduğu zamanlarda kalın giyinmek ve battaniye örtünmek gibi şeylerden uzak kalınmalıdır. Ayrıca ahududu gibi bitkilerin çayları da ateşin düşürülmesinde kullanılabilmektedir. Ev ortamında yapılan müdahalelerin yetersiz kalması halinde bir uzmana başvurulması lazımdır.

yuksek ates
Titreme Neden Olur ve Nasıl Tedavi Edilir? 36

2.     Grip ve Soğuk Algınlığı

Havalandırma sistemlerinin güçlü olduğu yerlerde çok bulunmak, uygun kıyafet tercihlerini yapamamak insanların soğuk algınlığına yakalanmalarına neden olabilmektedir. Üşüme ve titreme hissine neden olan bu durum soğuk algınlığının yanı sıra gripte de kendini gösterebilmektedir. Ancak gribin tanımlanmasında; balgam, öksürük ve hapşırık, nefes almada güçlük ya da göğüs ağrısı şeklinde semptomlar da yardımcıdır. Kişilerin ateş sorunlarının farklı hastalıklara kapı aralayabileceği de mümkün olduğu için kısa süre içerisinde doktora gitmeleri lazımdır. Kişiler üşüdüklerinde ateşlerini ölçmelidir. Buna ek olarak grip olunması halinde eczanelerden reçetesiz olarak ilaç temin edilebilmektedir. Bol sıvı tüketimi ve dinlenme de önerilerinler arasındadır. İlerleyen vakalarda antibiyotik kullanımı gerekeceği için bir doktor muayenesinden geçilmesi lazım olabilmektedir.

3.     Boğaz Enfeksiyonu

Titreme nedenlerinden olan boğaz enfeksiyonunda boğazda beyaz ya da sarımsı lekeler görülmektedir. Bademcik iltihabına işaret eden enfeksiyonlar üşümenin yanı sıra ateşten ileri gelen rahatsızlıklara da neden olmaktadır. Böyle anlarda tuzlu ve ılık su ile gargara yapılması önerilmektedir. Fakat durum antibiyotik kullanımını da gerektirebileceği için bir doktora danışmak en iyisidir.

4.     İdrar Yollarının Enfeksiyon Kapması

İdrar yollarında yaşanan enfeksiyonlar genellikle idrarın renginin bulanık olmasına yol açmaktadır. İdrar esnasında yanma ve ağrı hissi de ortaya çıkabilmektedir. Üşüme ve titreme de aynı nedenden ileri gelebilmektedir. Halsizliğin yanı sıra ateşin yükselmesi ise durumun ilerlediğini göstermektedir. Böbrekler de etkilenebileceği için böyle belirtileri gösterenlerin uzman kontrolüne girmesi çok önemlidir. Enfeksiyon genellikle bir ya da iki haftalık antibiyotik tedavisinden sonra geçmektedir.

5.     Kan Şekerinin Düşmesi

Titremenin nedenlerinden biri de “Hipoglisemi” olarak bilinen kan şekerinin düşmesi durumudur. Özellikle diyabet rahatsızlığı olanlarda bu durum daha sık olarak görülmektedir. Titremenin yanı sıra baş dönmesi ve halsizlik gibi belirtilerle kendini gösteren bu hastalık üç saatten fazla zamandır bir şey yenmemesi ile ortaya çıkmaktadır. Kan şekerinin artırılması durumu çözmektedir. Fakat kontrolün kaybedilmemesi adına şeker miktarının artırılması için muhallebi gibi alternatiflerin tüketilmesi önerilmemektedir.

kan sekerinin dusmesi
Titreme Neden Olur ve Nasıl Tedavi Edilir? 37

6.     Prostat

Erkekler, prostat iltihabı yaşamaları durumunda idrar akışının azalması, sırt ağrısının yanı sıra titreme belirtisi de göstermektedir. Böyle durumlarda bir ürologla görüşülmelidir. Olası sıkıntılara önlem alınması asına yapılacak olan testler ilaçla tedavi ya da ameliyat sonuçlarını getirmektedir.

7.     Tiroit

Tiroit fonksiyonun azalması, aşırı yorgunluk da üşüme nedenlerinden biridir. Kilo alımı ya da konsantre olmada güçlük çekilmesi de durumun semptomları arasındadır. Kan testlerini yaptırmak, tiroit bezlerinin ultrasonunu çektirmek ya da var olan nodüllerin alınması soruna çare oluşturmaktadır. Ancak tiroit düzenleyici olan bezlerin bir uzman tavsiyesi olmadan alınması önerilmemektedir.

Sayılanların yanı sıra titremenin daha farklı nedenleri de olabilmektedir. Bundan ötürü titreme sorunu yaşayanların bir uzman tarafından muayene edilmesi çok önemlidir.

Titremede Doktora Ne Zaman Gidilmelidir?

Titreme problemi geçici olabilmektedir. Ancak durumun sürekli hale gelmesi belli tedavi yöntemlerinin izlenmesi gerektiğini göstermektedir. Bu neden yüzünden titreme bir günden fazla süreden bu yana devam ediyorsa bir hekime gidilmesi lazımdır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
1
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Emre K.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir