Tırnaklarınız, Sağlığınız Hakkında Neler Söylüyor?


Tırnaklarınız iç sağlığınız hakkında haber verir ve yetersiz beslenme, kalp hastalığı ya da diyabet gibi hastalıkların belirtilerini yansıtabilir. Tırnaklar parmaklarınızın dokusunu korudukları ve destekledikleri için önemlidir. Kuru tırnaklar birkaç farklı sorunu gösterebilir ve bazı besinlerde eksik olan bir diyeti önerebilir.

İpucu:

Çok fazla bulaşık yıkamak tırnakların kurumasına yol açabilir. Ayrıca protein, A vitamini, demir ve kalsiyum gibi bazı besinlerden eksik olan bir diyet de kuru tırnaklara sebep olabilir.

Mayo Clinic’e göre tırnak, keratin adı verilen lamine edilmiş protein katmanlarından meydana gelir. Tırnaklar tabanındaki bölgeden büyürler. Tırnak etlerinin altından itibaren yeni hücreler büyür ve eski hücreler sert ve kompakt hale gelerek görünür haldeki tırnağınızı oluşturur. Sağlıklı bir tırnak pürüzsüz, tek renklidir ve çıkıntılar, soluklar, lekeler veya renk atmaları içermezler. Tırnakta oluşan yüzey sırtları zararsızdır ve yaşla beraber daha belirgin hale gelebilir.

Sagliksiz Tirnak Belirtileri

Sağlıksız Tırnak Belirtileri

MedlinePlus’a göre kuru, kırılgan tırnaklar, bir yaşlanma belirtisi olabilir. Fakat aynı zamanda altta yatan bazı sağlık sorunlarının işareti de olabilir. Kırılgan tırnaklar ya da bir tırnağın tırnak yatağından ayrılması, onikoliz adı verilen bir durum. Hipertiroidizm ve hipotiroidizm gibi tiroid hastalıklarından dolayı oluşabilir. Dikey olarak parçalanan kuru, kırılgan tırnaklar genetik olabilir. Ayrıca ev temizlik kimyasallarına ya da diğer sert kimyasallara maruz kalınmasından da kaynaklanabilir. Tırnak sedef hastalığı, çiğ, pul pul bir cilt ile karakterize olan ve tırnak plağının kurumasına ve parçalanmasına neden olan otoimmün bir hastalıktır. Kötü beslenme veya vitamin eksikliği sağlıksız tırnaklara yol açabilir.

Beslenme ve Tırnaklarınız

Beslenme alışkanlığınız tırnaklarınızı ve çevresindeki dokuları etkiler. Tırnaklar hızla büyür ve bazı sağlık koşullarından etkilenebilecek büyüme oranlarını kolayca ölçebilirler. Tırnaklarda meydana gelen bir değişiklik  beslenme yetersizliği durumları hakkında bilgi sağlayabilir.

Beslenme ile ilişkili olduğu düşünülen tırnaklardaki değişiklikler arasında enine ya da boyuna sırt oluşumu; kırılgan tırnaklar; ve tırnakların kaşık şeklinde çökmesi vardır. Adından da anlaşılacağı gibi görünüşte içbükey veya eğrilmiş çok yumuşak tırnaklar tarafından belirtilen bir durumdur. Tırnak görünümündeki bir değişiklikle alakalı olan besinler; vitaminler, demir, kalsiyum, çinko, flor, protein ve doymamış yağlardır.

Tırnaklar çoğunlukla keratin bir protein tipi olmakla birlikte, tırnak dokusunun oluşma biçimi tırnak gelişiminde ayrıca kolesterol, çeşitli metaller ve en az 11 diğer besinin de etkili olduğunu gösteriyor.

Tirnak kirilmasi

Besin Eksiklikleri ve Kırılgan Tırnaklar

Kuru ve kırılgan tırnaklar kalsiyum, A vitamini, protein ve demir eksikliği belirtisi olabilir. Tırnak sağlığı ile en yakın ilişkili olan biyotin, genellikle kırılgan tırnakların tedavisinde kullanılır. Çinko, selenyum ve silikon gibi mineraller de tırnaklar için yararlıdır.

Biyotin bakımından zengin gıda kaynakları arasında yumurta sarısı, maya, fındık ve soya fasulyesi bulunur. Süt ve süt ürünleri protein, kalsiyum ve çinko için mükemmel kaynaklardır. Yağsız et, balık ve kümes hayvanları baklagiller gibi protein, demir ve çinko sağlar. A vitamini bakımından zengin besinler arasında yeşil sebzeler, yapraklı sebzeler ve sarı veya turuncu sebzeler bulunur.

Kuru tirnak

Diğer Potansiyel Sağlık Sorunları

Tırnaklar bir insanın sağlığı hakkında çok şey açığa çıkarabilir. Bu nedenle herhangi bir vitamin takviyesi almaya başlamadan önce, tırnak problemlerinizin nedeninin altında yatan bir sağlık sorunu olup olmadığını öğrenmek için doktora başvurun. Bu arada, sağlıklı beslenme ve genel olarak iyi beslenme, sağlıklı tırnaklar için size yardımcı olacaktır. Bol miktarda su içmek de tırnakların nemli kalmasını sağlar.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir