Tilapia (Tatlı Su Çipurası) Ocakta Nasıl Pişirilir?


Tilapia balığı tatlı suda yaşamasına rağmen tuzlu suda da yaşayabilir. Ilık suda yetişen bir balık türü olan tilapia oldukça lezzetli bir balıktır. Dondurulmuş olarak uzun süre muhafaza edilebilen tilapia balığını ister ocakta isterse fırına sürerek pişirebilirsiniz. Pişirmeden önce dondurulmuş balığı suda çözdürmeniz gerekir. Çözdürdüğünüz tilapia balığını tuz, karabiber, maydanoz kullanarak harmanlayabilirsiniz. Ardından limonları dilimleyerek doğal zeytinyağında kısık ateşte pişirebilirsiniz. Donmuş halde olan balığı çözündükten sonra kızartmak daha kısa sürecektir. Yaklaşık 10 dakika kadar kısa bir sürede pişireceğiniz balığı birkaç defa altüst ederek daha lezzetli bir şekilde pişirebilirsiniz. Deniz tuzu kullanarak balığın tadını daha ön plana çıkarabilirsiniz. 

2 17
Tilapia (Tatlı Su Çipurası) Ocakta Nasıl Pişirilir? 36

Fırında Tilapia Balığı Nasıl Pişirilir?

Her bireyin damak tadı farklıdır. Tilapia balığı hem ocakta hem de fırında oldukça lezzetli hal alır. Bazı bireyler fırında yapılan balığı tercih ederler. Çoğu zaman alüminyum folyoya sararak pişirilen balığı sizler de fırında pişirebilirsiniz. Dilimlenmiş balıkları istediğiniz baharatlar ile harmanlayarak her dilimini folyoya sarabilirsiniz. Limon lezzetini vermede en etkili ürünlerden biri olduğu için dilimleyip üzerine eklemeyi unutmayın. Zeytinyağı kullanarak pişirilen balık her zaman daha lezzetli olacaktır. Hazırladığınız dilimlenmiş balıkları geniş bir fırın tepsisine koyun. Ardından önceden ısıtılmış fırında yaklaşık 30 dakika 350 derecede pişmeye bırakabilirsiniz. Çıtır halde olmasını istiyorsanız fırına vermeden önce üzerine ekmek kırıntısı ekleyebilirsiniz. 

3 14
Tilapia (Tatlı Su Çipurası) Ocakta Nasıl Pişirilir? 37

Tilapia Diğer Adıyla Tatlı Su Çipurası Balığını Yağsız Pişirebilirsiniz

Yağlı yemekleri tercih etmeyen bireyler için yapacağınız tilapia balığını yağsız halde pişirebilirsiniz. Yağsız olması tadını bozmaz ve daha da lezzetli olabilir. Damak tadı farklı olan bireyler için hem yağlı hem de yağsız türünden yapabilirsiniz. Yalnızca yemeklerde yemek için kullanılan tilapia balığı bir diyet yemeği olarak da yapılabilir. Bu durumda yağsız yaparak diyet listenize ekleyebilirsiniz. Balığı fırına sürmek yağsız yapmak için en kolay ve lezzetli yöntemlerden biridir. Yağı sadece fırın tepsisine sürmek için kullanmalısınız ki balıklarınız tepsiye yapışmasın. Balığın her iki tarafına tuz ve karabiber ekebilirsiniz. Balığınızın pişip pişmediğini anlamak için arada çevirerek bakabilirsiniz. 

Sağlıklı Bir Menü İçin Tilapia Yapabilirsiniz

Oldukça lezzetli bir balık olan tilapia diğer balık türlerinde bulunan omega-3 yağ asitlerini içermez. Kalorisi diğer balıklara oranla daha düşüktür. Taze tilapia balığını bitki diyetlerine oranla tercih edebilirsiniz. Yağlı ya da yağsız olarak pişirebileceğiniz tilapia balığını dondurulmuş ya da taze olarak alabilirsiniz. Sert ve pullu yapıya sahip olan balık çeşidinin tadı da diğer balıklara oranla daha hafiftir. Sağlıklı bir akşam yemeği olarak tilapia balığını tercih edebilirsiniz. İstediğiniz şekilde pişirebileceğiniz balığa sos yapmayı unutmamalısınız. Genellikle ılık su balığı olan tilapia, uzak yerlere bozulmadan taşınabilir. Saymakla bitmeyen tilapia balığının faydaları da çoktur. Gönül rahatlığı ile bu balık çeşidini tüketebilirsiniz. 

Tilapia Balığını Lezzetli Pişirmenin Püf Yolları

Her zaman gönül rahatlığı ile tüketebileceğiniz tilapia balığını lezzetli pişirmek için gerekli püf noktaları vardır. Temizlenmiş ve dondurulmuş olarak ya da taze alıp kendiniz temizleyebilirsiniz. Diğer balık türlerine göre daha zayıf ve ince kemikleri bulunan bu balığı temizlemek zamanınızı fazla almayacaktır. Fırında ya da tavada pişirerek tüketebileceğiniz balığı sos yapmadan pişirmek lezzetini düşürecektir. Sofra tuzu yerine deniz tuzu kullanmak balığın daha lezzetli pişmesini sağlar. Balığınızı ayçiçeği yağı yerine süzme zeytinyağı kullanarak kızartabilirsiniz. Bu sayede daha sağlıklı bir öğün tüketmiş olursunuz. Balığın üzerine tarhun sirkesi, kıyılmış turp, salatalık, tarhun tozu ve limon kullanarak keyifli bir sunum hazırlayabilirsiniz. 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
1
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir