Tetanoz Aşısından Sonra Ağrı Olmaması İçin Yapılması Gerekenler


-3
22 Paylaşım, -3 Beğeni

Tetanoz, herhangi bir kişinin vücudunda meydana gelen yara veya yarıklardan sonra oluşan ve bakteri sebebiyle oluşan bir hastalıktır. Bu hastalık genelde boyun kasları ve çenede bulunan kaslarda ağrı ve kasılmalara yol açar. Bu sebeple bu hastalığın önlenmesi ve vücuda zarar vermemesi için uygulanan bir tedavi sistemi de tetanos aşısıdır. Tetanos aşısı, genelde çoğu kişide herhangi bir yan etkiye sebep olmasa da, bazılarında kas ağrılarına neden olabilir. Bunun sebebi aşının vücuda ağır gelmesi olabilir. Veya aşı içerisindeki herhangi bir maddeye vücudun alerjik reaksiyon göstermesi de olabilir. Bu gibi durumlarda ağrıyı gidermek için bir kaç basit tedavi yöntemi bulunur.

Doktorun Tavsiye Ettiği Ağrı Kesiciler

Tetanos aşısı sonrasında meydana gelen kas ağrılarından kurtulmanın en kolay yollarından birisi, doktorun size uygun dozlarda ağrı kesici vermesidir. Zaten tetanos aşısı sonrasında meydana gelen kas ağrıları çok  fazla devam etmeyip en fazla bir iki gün süreceğinden, bu dönemi ağrı kesicilerle sancısız ve sıkıntısız bir şekilde geçirebilirsiniz. Aynı zamanda reçetesiz alabileceğiniz bu ağrı kesicilere eczanızdan da tavsiye alarak ulaşabilirsiniz.

Hamilelikte tetanoz aşısı ne zaman yapılmalı? | Hamilelik

Isı Uygulama Yöntemi 

Klasik ve eskiden beri çok fazla tercih edilen yöntemlerden birisi de ağrılı bölgeye ısı uygulayarak ağrıyı az seviyeye indirmektir. Isı uygulama yöntemi iki şekilde uygulanabilir. Birincisi, ılık ve nemli bir bezle ağrılı bölgeyi sarmak ikinci yöntem ise, sıcak bir nesneyi veya ısıtma yastığını ağrılı kasın bulunduğu yere koyarak o bölgeyi ısıtmaktır.

Bu iki yöntem de deneneceği vakitte ağrılı bölgenin etrafına nazikçe masaj yapmak daha etkili sonuç verebilir. Eğer bir defada işe yaramazsa gün içerisinde bir kaç kez 10-20 dakika kadar aynı yöntem uygulanabilir. Fakat bu yöntemden kesinlikle olumlu sonuç alınmayıp hala ağrı şiddetle devam ediyor ve yanı sıra ateşte meydana geliyorsa, mutlaka doktorunuza başvurmanız ve durumu bildirmeniz gerekir.

Doms (Gecikmeli Kas Ağrısı) Nedir

Bölge Uyuşturucu Buz Etkisi 

Bazen kas ağrıları olurken tetanos aşısı yapılan bölgede kırmızılık ve şişlik meydana gelebilir. Şişliğe bazen alerjik olurken, bazen de iltihaptan dolayı meydana gelebilir. Böyle durumlarda buz paketi veya dondurulmuş düz paket ürünlerden bir tanesi alınarak ağrılı bölgenin üzerine konulduğunda iltihabı azaltmaya yardımcı olacağı gibi, bölgeyi uyuşturarak ağrıyı da azaltacaktır. Eğer dilerseniz minik bir kaç buz veya bir tane büyük buz yardımı ile o bölgeye soğuk masaj da yapabilirsiniz. Gün içerisinde bir kaç kez uygulanabilecek bu yöntem tıpkı ısı yönteminde olduğu gibi 10-20 dakika arasında uygulanır. Eskiden beri uygulanan bu yöntemler mutlaka ağrınızı hafifletecek hatta belki de ağrı kesici kullanmanıza bile gerek kalmayacaktır. 

Tıbbı Tavsiyeleri İhmal Etmeyin

Her ne kadar bu kolay yöntemlerle tetanos aşısı sonrasında oluşan kas ağrıları giderilse de bazen durum planlandığı gibi sonuçlanmayabiliyor. Bu sebeple eğer istenmeyen ve beklenmeyen durumlar meydana gelirse mutlaka tıbbi yardım almayı ihmal etmemelisiniz. Bu basit yöntemler yan etkisi olmayan doğal yöntemler olsa da bazen istenilen sonuç o bölgenin iltihaplanması gibi beklenmeyen durumlar sebebiyle istenilen sonuca ulaştırmayınca yöntemlerle yetinmeyip mutlaka sağlık danışmanına bildiriniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

-3
22 Paylaşım, -3 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
1
hate
confused confused
1
confused
fail fail
1
fail
fun fun
1
fun
geeky geeky
1
geeky
love love
4
love
lol lol
1
lol
omg omg
4
omg
win win
2
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir