Ter Bantları Basketbol Oynarken Nasıl Kullanılır?


Ter bantları basketbolcular için hem işlevsel hem de estetik amaçlı kullanılır. En önemli işlevleri basketbol oynarken terleme durumunda gözlerin rahatsız olmalarını engellemektir. Ama zaman zaman farklı amaçlar için de kullanılırlar. Mesela 80’lerde neon renkli ter bantları bir çeşit gençlik ve öfke simgesi olarak kullanılıyordu. Bugün de bazen farklı bir takımı temsil etmek, ya da herhangi bir mesaj vermek için de basketbolcular ter bantları kullanmayı tercih ediyor. Estetik olarak renkli ve desenli ter bantları tercih edenler sadece basketbolcular da değildir. Bazen aerobik ya da pilates yapanlar da ter bandı kullanabilir.

Ter Bandı Nasıl Takılır?

Başınızın hemen üzerinden geçireceğiniz ter bandını dilerseniz boynunuza doğru sallandırabilirsiniz. Daha sonra ön tarafını saçlarınızın gözünüze gelmesini engelleyecek ve de kulaklarınızın üst tarafında kalacak şekilde düzeltin. Ter bandı önden başa gelecek herhangi bir darbeyi de engelleyecek şekilde, arkadan ise saçların hemen bittiği yerde durmalıdır.

Spor Bandı Elastik Spor Kaymaz Yoga Ter Bandı Erkek Kadın Spor Koşu Tenis  Basketbol Geniş Saç Bantları Açık Atletik Ter Bandı - Www15.originalsales.co

Aerobikçiler Neden Ter Bandı Takar?

Aerobikçiler ise elleri ve bilekleri terlemesin diye ter bandı takabilir. Eller ve ayaklar için üretilen ter bantları da vardır. Ama bazen başımız için kullandığımızı ellerimiz için de kullanabiliriz. Ayrıca spor yaparken bileklik ya da başka bir aksesuar yerine ter bandı kullanmak daha tarz bir duruş kazandırabilir. Ter bantlarını aynı zamanda dirseklerin hemen üzerinde de kullanabilirsiniz. Mesela basketbolcu Kobe Bryant ter bandını dirseğin hemen üzerine takıyor. Bütün basketbolcular takmasa da ter bandını onun gibi kullananlar da var.

Ter Bandı Estetik Amaçlı Nasıl Kullanılır?

Bazen spor yaparken daha estetik görünmek için de ter bandı takılabilir. Hatta birden fazla ter bandı da kullanılabilir. Ama bu durumda da abartıya kaçmamak gereklidir. Çok fazla ter abdı göz yorabilir ve kıyafeti daha iyi göstermez. Aynı zamanda farklı renk ve desenlerde ter bantlarını kıyafetlerinizin rengine göre de kullanabilirsiniz. Burada da önemli olan konu fazla abartmamaktır. Bazen ip atlarken dizler ya da baldırlar için de ter bandı kullanılabilir. Her ne için kullanırsanız kullanın önemli olan çok fazla sayıda kullanmamanızdır. En çok terleyen yerleriniz ve de spor yaparken rahat etmek için kullanmak en iyisidir.

Leopar pamuk spor ter kafa bandı ter bandı tenis basketbol Yoga bandı Anti ter  bantları spor erkekler kadınlar için - Aliexpress

Saçları Toplamaya Yardım Etmek İçin

Kadın sporcular spor yaparken saçlarını saç bandı ya da toka ile topladıktan sonra ter bandı takarsa bu bant hemen saç tokasının üzerine düşecektir ve rahat bir şekilde kullanılabilir. Aerobik yapan kadınlar da ter bantlarını farklı renklerde ve farklı bölgelerde kullanabilir. Hem terlememek hem de daha renkli bir spor kıyafeti kombini yapmak için ter bantları oldukça kullanışlıdır.

Ter Batları Kullanılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ter bandını her spor egzersizinden sonra çıkarıp yıkarsanız daha uzun süre kullanabilirsiniz. Çünkü teriniz bandın üzerinde kalırsa hem çabuk yıpranır hem de sağlıklı bir kullanım olmaz. Bu yüzden her aktiviteden sonra elinizde ılık su ve sabunla ter bandınızı yıkayıp kurutabilirsiniz. Daha işlevsel ve pratik bir kullanım için spor kıyafetlerinizin içerisine birden fazla renkte ter bandı ekleyebilirsiniz. Çok gerekli gibi görünmese de aslında ter bantları her an ve her yerde kullanılabilir. Yürüyüş ya da hafif bir egzersiz sırasında kullanılabileceği gibi aynı zamanda ağır bir müsabakada da size yardımcı olabilir. Ama lig maçlarına çıkacak olan basketbolcular için bir uyarımız daha olacak. Eğer resmi formanın bir parçası değilse ter bandı takmak bazı maçlarda yasaklanabilir.  


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
1
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir