Tendinoz Nedir? Belirtileri Nelerdir ve Tedavisi


Tendinoz, genellikle doğru şekilde tedavi edilmeyen bir tendinitin sonucu olarak meydana gelen tendon dejenerasyon sürecine karşılık gelir. Buna rağmen, tendinoz her zaman enflamatuar bir süreçle ilişkili değildir ve örneğin ultrason ve MRI gibi tanısal testlerden tendinozu tanımlamak doktora kalmıştır.

Tendinitte tendonun etrafında iltihaplanma olurken, tendinozda tendonun kendisi sıvı birikimi alanları ve küçük müdahalelerle bile tendonun tamamen kopmasına neden olabilecek küçük yırtılma alanları ile zaten zayıflatmıştır.

Tendinozun omuzlara yakın supraspinatus tendonlarını etkilemesi daha yaygın görülür; diz üstü patella; Topukta aşil tendonu ve omuzda da döndürücü manşet olarak görülür. Omuz tendinozu genellikle sporcularda ve örneğin sanatçılar ve öğretmenlerde olduğu gibi kollarını uzun süre yukarıda tutmak zorunda olan kişilerde daha sık rastlanır.

Tendinoz, dinlenmenin yanı sıra kollajen üretimini uyararak eklemin yenilenmesi amacıyla tedavi edilir.

Tendinoz belirtileri
Tendinoz Nedir? Belirtileri Nelerdir ve Tedavisi 36

Tendinoz Ana Semptomları Nelerdir?

Tendinoz semptomları, tendinit ile aynıdır ve şunları içerir;

  • Bölgede ağrı,
  • Kas güçsüzlüğü,
  • Etkilenen eklemle hareketleri gerçekleştirmede güçlük,
  • Bölgece hafif şişlik,
  • Ortak istikrarsızlık,

Tendinoz, çoğunlukla tekrarlayan hareketlerin neden olduğu kronik tendinit ile ilişkilidir. Bununla birlikte, ekleme aşırı yüklenmesine ve doğrudan tendonu etkilemesine yol açan büyük kas hareketlerinin sonucu olabilir. Tendonun kendisinin vasküler tutulumu ve eklemin aşırı kullanımı da tendinozun yaygın nedenleridir.

Tendinoz Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tendinoz tedavisi, kollajen üretimini uyarmak ve kas gücünü arttırmak, tendon yenilenmesini sağlamak ve ağrıyı azaltmak amacıyla yapılır. Ek olarak, ağrıyı hafifletmek için ağrı kesici kullanımı ve iltihabı azaltmak için birkaç fizyoterapi seansı yeterli olabilir. Anti-enflamatuar ilaçlar her zaman gerekli değildir. Çünkü bazı durumlarda bu ilacı gerektiren şeylerle ilişkili bir iltihap yoktur ve kullanımları gereksizdir. Ancak kortikois infiltrasyonları kullanılabilir.

Tendinoz semptomlari
Tendinoz Nedir? Belirtileri Nelerdir ve Tedavisi 37

Tendonun iyileşmesine yardımcı olmak için eklemi dinlendirmek, eklemi sabitlemekten kaçınmak, germe ve kinesiyoterapi egzersizleri yapmak önemlidir. Ayrıca tendinoz tedavisinde kullanıldığında iyi sonuç veren bir teknik, çeşitli yaralanmaların onarımını uyarmak ve iltihabı hafifletmek için bir cihazın vücuttan ses dalgaları yaydığı şok dalgası tedavisidir.

İyileşme süresi, tendon dejenarasyonunun derecesine ve tedavinin doktorun belirttiği şekilde yapılıp yapılmadığına bağlı olarak 3 ile 6 ay arasında değişmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Emre K.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir