Temporomandibular Disfonksiyon (TMD) Nedir? Belirtileri Ve Tedavisi


Temporomandibular disfonksiyon (TMD), örneğin uyku sırasında dişlerin çok fazla sıkılması, bölgedeki bazı şişlikler veya tırnak yeme alışkanlığından kaynaklanabilen, ağzı açma ve kapatma hareketinden sorumlu temporomandibular eklemin (TMT) işleyişinde bir anormalliktir.

cene agrisi nedenleri
Temporomandibular Disfonksiyon (TMD) Nedir? Belirtileri Ve Tedavisi 37

Bu nedenle, bu eklemin işleyişinde ve mandibulanın hareketinde çalışan kaslarda bir anormallik TMD’yi karakterize eder. Bu olduğunda, orofasiyal rahatsızlık ve baş ağrısı yaşamak yaygındır.

Bunun için TMD tedavisi, uyku için dişleri kaplayan sert bir plakanın yerleştirilmesi ile yapılır ve postural duruşu yeniden programlama egzersizleri ile fizyoterapi yapılması da önemlidir.

Ana Belirtileri

TMD’nin en yaygın belirtileri şunlardır:

 • Uyandığınızda veya günün sonunda baş ağrısı,
 • Ağzı açarken ve kapatırken çenede ve yüzde ağrı, çiğnerken ağrı şiddetlenir,
 • Gün içinde yorgun hissetmek,
 • Ağzınızı tamamen açamamak,
 • Yüzün bir tarafı daha şişmiş,
 • Yıpranmış dişler,
 • Çenenin bir tarafa sapması, kişi ağzını açtığında,
 • Ağzınızı açarken çıtçıtlar,
 • Ağzın açılmasında zorluklar,
 • Vertigo,
 • Tinnitus.
snamans
Temporomandibular Disfonksiyon (TMD) Nedir? Belirtileri Ve Tedavisi 38

Tüm bu faktörler eklem ve çene kaslarının etkilenmesine neden olarak ağrı, rahatsızlık ve çıtçıtlar oluşturur. TMD’deki ağrı genellikle baş ağrısına neden olabilir, bu durumda ağrı yüz kaslarının sürekli uyarılmasından ve çiğnemeden kaynaklanır.

Tanı Nasıl Doğrulanır

TMD tanısını doğrulamak ve doğru tedaviye sahip olmak için ideal olan “Temporomandibular disfonksiyon ve orofasiyal ağrı” eğitimi almış bir diş hekimine muayene olunmalıdır.

TMD tanısı koymak için hastanın semptomları hakkında sorular sorulur ve daha sonra mastikasyon kaslarının ve TMT’nin palpasyonunu içeren bir fizik muayene yapılır.

Ayrıca manyetik rezonans görüntüleme ve bilgisayarlı tomografi gibi tamamlayıcı testler de belirli durumlarda yapılabilir.

Olası Nedenler

TMD’nin duygusal durumdaki değişiklikler, genetik faktörlerden ve dişlerinizi çok fazla sıkmak gibi oral alışkanlıklardan olabilir, bu da anksiyete veya öfke hissi olduğunda içgüdüsel olabilir, ancak çoğu zaman algılanamayan gece geleneği de olabilir. Bu resme bruksizm denir ve belirtilerinden biri çok yıpranmış dişlere sahip olmaktır. 

Bununla birlikte, TMMD’de ağrının başlamasının yanlış çiğneme, bölgeye biraz darbe alma, yüzün kaslarını zorlayan çok yarık dişlere sahip olma veya tırnak yeme ve dudakları ısırma alışkanlığı gibi başka nedenleri de vardır.

Tedavi Nasıl Yapılır?

Tedavi kişinin TMD tipine göre yapılır. Genel olarak, fizyoterapi seansları, yüz ve kafa kaslarını gevşetmek için masaj yapılması ve diş hekimi tarafından ölçüm yapmak için yapılan akrilik diş tahtasının gece kullanımı için kullanılması önerilir.

gece plagi
Temporomandibular Disfonksiyon (TMD) Nedir? Belirtileri Ve Tedavisi 39

Akut ağrıyı hafifletmek için diş hekimi tarafından antienflamatuar ilaçların ve kas gevşeticilerin kullanımı da önerilebilir. 

Çenenin eklemler, kaslar veya kemik gibi bazı bölgelerinde değişiklikler ortaya çıktığında ve önceki tedaviler etkili olmadığında ameliyat önerilebilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir