Tavuk için Porsiyon Miktarı


İster inanın ister inanmayın, tavuğun “doğru” porsiyon boyutunu tanımlarken birbirinden farklı birçok fikir vardır. Bununla birlikte, birkaç sağlık otoritesi, protein alımı için günlük ve haftalık kılavuz ilkelerine bağlı kalmayı tavsiye eder. Bu, porsiyon miktarını ölçmeye başlamak için iyi bir yöntemdir.

Tavuğun Porsiyon Boyutu

Uzmanlar, tavuk etinin tipik bir porsiyonunun 85 gr olduğunu söylemektedir. Bu, bir kart destesi, bir bilgisayar faresi veya çoğu insanın elleri açık haldeyken avuç içi (parmaklar hariç) kadardır.

Uzmanlar 2000 kalorilik bir diyet için günde 150 gr proteinli yiyecek yemeyi önermektedir. Daha az kalori tüketiyorsanız, biraz daha az protein almalısınız. Örneğin, 1,600- veya 1,800 kalorili bir diyette tipik protein miktarı günde 150 gr iken, 1,400 kalorili bir diyet için 115 gr’dır.

Teorik olarak bu 150 gr proteini tek bir oturuşta yiyebilseniz de bu protein miktarını birkaç öğün arasında bölmeniz daha tatmin edicidir ve dengeli bir diyeti uygulamak daha kolaydır. İşte o zaman tavuk servisinizi bir kart destesine veya bir bilgisayar faresine göre ölçmek kullanışlı olur.

Ama bekleyin bu eti pişirmeden önce mi yoksa sonra mı ölçmek gerekiyor? Uzmanlar yağsız, çiğ 115 gr ila 85 gr etin yeterli bir porsiyon olduğunu söylüyor.

Başka Bir Ölçüm Önerisi

İşte tavuk porsiyonu miktarına bakmanın başka bir yolu. Her ne kadar çoğu insan yiyeceklerini tarttığında çıkan sonuç düşündüğü gibi olmasa da normal tavuk parçaları için bazı ağırlık tahminleri yapabilirsiniz.

Ayrıca Buna Bakın  Kalp Sağlığı İçin Balık Faydalı mı? Kalbe en Faydalı Besinler Hangileri?

Örneğin, 85 gramlık bir tavuk göğsü, küçük bir tavuk göğsünün yarısından biraz daha az olacaktır. Tavuk kanatları için, 85 gram dört küçük ila orta boy kanada eşittir. Tavuk uylukları için en yakın karşılaştırma, yaklaşık 90 gram ağırlığında büyük bir uyluktur.

Önce porsiyon boyutuna odaklansanız de tavuk yerken başka bir faktörü unutmayın, bu da eti nasıl pişireceğinizdir. Bir tavuğun en yağlı kısmı derisidir; deriyi kabaca bırakmak, her bir etin yağ içeriğini iki katına çıkarır. Bu, porsiyon boyutlandırmanızda ciddi bir sorun olabilir çünkü uzmanlar günlük toplam kalorinizin sadece yüzde 20 ila 35’ini yağdan almanızı önerir.

Ayrıca tavuk gibi et ürünlerinde doymuş yağ içeriğini azaltmak için öneriler sunarlar. Bunlar arasında derinin çıkarılması ve tüm görünür yağların kesilmesi, yağsız kesimlerin seçilmesi (bir tavukta, en yağsız kısım göğüstür) ve tavuğu kızartırken veya pişirirken yağı boşaltmak için bir şişe kullanılmasıdır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
1
love
lol lol
1
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Bora D.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.