Taşıkardi Nedir?


Taşıkardi kalp atış hızının bir dakikada yüzün üzerine çıkmasıdır. Halk arasında kalp çarpıntısı olarak bilinir. Sağlıklı bir insanda dakikada kalp atış sayısı 60 ile 100 arasında değişir. Bu sayılar günün bazı zamanlarında artıp azalabilir. Fakat kişi dinlenirse atış sayısı yüzün üzerinde olması taşıkardi varlığını gösterir.

Taşıkardi, kalpte oluşan normal dışı bir durumdur. Kalbin hızlı elektrik sinyalleri üretmesiyle taşikardi ortaya çıkar. Kalp atış hızı arttığında kan vücuda yeteri kadar pompalama yapamaz. Bu da kan akışının azalmasına neden olur.

Taşıkardi, bazı insanlarda hiçbir belirti veya semptom göstermeyebilir. Eğer bu hastalık teşhis edilip tedavi edilmezse kalp fonksiyonlarının bozulmasına neden olur. Kalp yetmezliği, inme, kalp durması ve ölüm riskini artırır.

Taşıkardinin Nedenleri ve Belirtileri

Taşıkardinin birtakım nedenleri vardır. Bazı ilaçların yan etkileri, ağır egzersizler, anemi, kalpte ortaya çıkan bazı normal dışı durumlar, anksiyete, aşırı alkol kullanmak, uyuşturucu madde kullanmak, sigara kullanmak, koroner arter hastalığı taşıkardi sebeplerindendir. Elektrolit dengesizliği durumu, kalp kası hastalığı, kalp tümörleri, kalp yetmezliği, kalp kapakçık hastalığı, hipertansiyon, bazı akciğer hastalıkları ve tiroid bezinin fazla çalışması taşikardi nedenlerini oluşturur.

Bazı durumlarda taşıkardinin nedeni kesin olarak bilinemese de hastalığın en yaygın nedenleri bunlardır. Baş dönmesi, göğüs ağrısı, güçsüzlük hissi, sersemlik hissi, düşük tansiyon, nefes darlığı ve kalp çarpıntısı ise, taşikardinin en sık görülen belirtileridir.

Bazı durumlarda kişi bilincini yitirebilir veya kalp krizi geçirebilir. Bazı taşıkardi oluşumları ise hiçbir belirti göstermez.

1 14
Taşıkardi Nedir? 36

Taşıkardi Türleri Nelerdir?

Birçok taşıkardi türü vardır. Bunlardan en fazla görüleni atriyal fibrilasyondur. Atriyal fibrilasyon düzensiz elektriksel uyarılardan kaynaklanır. Bu taşıkardi türünü hipertansiyon, kalp kapağı bozukluğu ve aşırı alkol tüketimi tetikleyebilir.

Atriyal çarpıntı kalbin kulakçıların düzenli ama çok hızlı bir şekilde atmasıyla ortaya çıkar. Bu hız kulakçıkların zayıf bir biçimde kasılmasına yol açarak atriyal çarpıntıya sebep olur. Taşıkardinin diğer bir türü supraventriküler taşikardidir. Hastalığın bu türü kalbin alt odacıklarının üstünde bir yerde başlar ve çok hızlı bir şekilde kalp atar. Sigara ve alkol kullanan kişilerde daha çok görülür.

Ventriküler fibrilasyon ise hızlı ve elektriksel uyarılar vücuda gerekli olan kanı pompalamayıp alt kalp odacıklarının titremesine neden olduğunda ortaya çıkar. Kalbe elektrik şoku verilir ve kalp normal ritmine dönmezse hastalık ölümle sonuçlanabilir.

Taşıkardi Tanı Yöntemleri

Taşıkardi hastalığı tanısı koymak için öncelikle detaylı bir fiziki muayene yapılır ve tıbbi geçmiş dinlenir. Ardından birtakım kalp testleri uygulanmalıdır.

Taşıkardi hastalığının tespitinde en yaygın kullanılan araç elektrokardiyogramdır. Göğse, kollara ve bacaklara elektrotlar takılarak uygulanan bir  testtir. Doktor tüm bu sonuçları değerlendirerek taşıkardi hastalığı olup olmadığına karar verir ve taşıkardi türünü belirler. Daha sonra uygun gördüğü tedavi yöntemine başvurur.

2 15
Taşıkardi Nedir? 37

Taşıkardi Tedavi Yöntemleri

Taşıkardi hastalığında tedavi planı hastanın yaşına ve genel sağlık durumuna göre değişir. Taşıkardi tedavisinin asıl amacı, gerçekleşen hızlı kalp atışlarını bir düzene sokmak, kişinin yaşayabileceği atakları engellemek, komplikasyonları azaltmak ve hastalığa neden olan altta yatan hastalığı belirleyip tedavi etmektir.

Doktor hastanın vagal manevra adı verilen bazı hareketleri yapmasını isteyebilir. Bunlar öksürme, ıkınma, yüzüne buz torbası koymak gibi hareketlerdir. Vagal manevraların etkisiz kaldığı durumlarda bazı ilaçlar kullanılabilir. Kardiyoversiyon tedavisi ile kaşıklar ve göğüse bantlar yapıştırılarak kalbe elektrik şoku uygulanır. Elektrik şoku ile verilen akım kalpteki elektrik sinyallerini etkileyerek kişinin normal kalp ritmine kavuşmasını sağlar. Bu yöntem diğer yöntemlerin etkisiz kaldığı ve acil olan durumlarda uygulanır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir