Tartı Kullanmadan Kilo Verdiğinizi Anlatmanın 6 Yolu


Tartı yalan söylemez değil mi? Tartı, fitness hedeflerinize doğru ilerlemenizi takip etmenize yardımcı olsa da size her zaman doğru bir kilo kaybı değerlendirmesi veya sağlıklı olma yolculuğunuzda nerede olduğunuzu göstermez. Aslında, bazı durumlarda günlük tartım yanıltıcı bile olabilir.

Örneğin, egzersiz zayıflama planınızın bir parçasıysa, muhtemelen aynı zamanda yağ yakar ve kas inşa edersiniz. Bu iyi bir şey, çünkü kas yağdan metabolik olarak daha aktiftir, bu da dinlenme sırasında daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olur. Ancak kas yağdan daha yoğun olduğu için, tartı kilo aldığınızı gösterecektir. Bu doğru olsa da size vücudunuzda gerçekten neler olup bittiğinin tam bir resmini vermez.

Peki, ölçeksiz kendinizi nasıl tartabilirsiniz?

Neyse ki, kilo verdiğinizi anlamak için bir cihaza muhtaç değilsiniz. Size ipucu verebilecek ve hatta kazancınızın daha doğru bir resmini bile verebilecek başka faktörler de vardır.

1. Ölçüm Bandı

Eski moda gibi görünse de bir ölçüm bandı, tartı olmadan kaç kilo olduğunuzu anlamak için yararlı bir araçtır. Çünkü bel ve kalça çevreniz kilonuzu anlamak için güçlü göstergelerdir.

Önemli olan kendinizi doğru bir şekilde nasıl ölçeceğinizi bilmektir. Kişi bandı yanlış bir noktaya yerleştirebilir veya bandı bir ölçüm noktasından diğerine daha zor geçirebileceği göz önüne alındığında ölçüm bandının büyük bir hata payı vardır.

Kendinizi nasıl doğru şekilde ölçeceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

  • Her seferinde aynı noktada ölçüm yaptığınızdan emin olun. Yerleşimi hatırlamanın harika bir yolu, göbek deliğinizi referans noktası olarak kullanmak veya tam boy aynanın önünde durarak ölçtüğünüz yerin bir resmini çekmektir.
  • Yerinizi bulduğunuzda, bandı buraya paralel tutun. Çok sıkı bir şekilde tutmayın ve normal bir nefes verdikten sonra gördüğünüz sayıyı kaydedin.
Ayrıca Buna Bakın  Daha İnce Bir Kalça ve Uyluk İçin 6 Egzersiz

Ölçebileceğiniz diğer yerler göğüs, üst kol, üst bacak ve alt bacaktır. Bununla birlikte, kaslarınız büyüdüğünde, bu ölçümlerin de artabileceğini unutmayın.

Kilo kaybını izlemek için bir ölçüm bandı kullanırken, değişiklikleri hemen görmeyi beklemeyin. Bu ölçümler yardımcı olabilir, ancak büyük değişiklikler göstermesi daha uzun sürmektedir. Ölçümlerinizi altı haftada bir tekrarlamanız önerilir.

2. Dolabında Keşfe Çık

Kilo verdiğinizden emin değil misiniz? O zaman skinny jean’lerinize kulak verin onlar size her zaman bir şeyler söylerler.

İlk 5 ila 15 kilo kaybettiğinizde giysileriniz size farklı olacaktır. Kilo vermeye başlayan insanlar genellikle ilk birkaç hafta içinde, dolaplarındaki eski kıyafetleri tekrar giyebilmeye başlamaktan mutlu olduklarını ama bunları giyerken rahat hissetmediklerini söylerler.

Kilo kaybınız tutarlı bir şekilde devam ettikçe ve bu ilk değişikliği geçtiğinizde mevcut yüzükleriniz ve pantolonlarınız da dahil olmak üzere bazı kıyafetler üstünüzden düşmeye başlayabilir.

3. Vücut Yağ Oranı Testi

Vücut yağ yüzdesi kemik ve bağ dokusunun ağırlığının vücut kütlenizden çıkarılmasıyla elde edilir.

 Daha yüksek vücut yağ yüzdesi, toplam kilonuz normal olsa bile, kalp hastalığı ve tip 2 diyabet dahil olmak üzere obezite ile ilişkili sağlık sorunlarına karşı savunmasız olduğunuz anlamına gelir. Uzmanlara göre vücut yağının erkekler için yüzde 23,1’den, kadınlar için yüzde 33,3’ten fazla olması tehlikelidir.

Vücut yağınızın her ay veya iki ayda bir ölçme sonucu ve azaldığını görürseniz, kilonuz veya pantolon büyüklüğünüz değişmemiş olsa bile yağ formunda kilo verdiğinizi bilirsiniz.

Ayrıca Buna Bakın  Kilo Nasıl Verilir? Diyet Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

“Kendimizi iyi hissettiğimizde, istemediğimiz şeylere tutunmayız, buna ağırlık da dahildir.”

Akıllı tartılar gibi vücut yağını tahmin etmek için evde yapabileceğiniz şeyler de vardır. Ancak, bu ürünler için doğruluk oranının değişmektedir. Daha doğru bir yol, esas olarak kemik yoğunluğunu ölçmek için kullanılan bir DEXA (Çift Enerjili X-ışını Absorptiyometri) Taramasıdır, ancak bu aletler çok pahalı ve ulaşması güçtür.

Vücut yağınızı ölçmenin en kolay ve en erişilebilir yollarından biri, triseps, karın ve uyluk da dahil olmak üzere derinizi vücudunuzun çeşitli yerlerine sıkıştırmak için vücut kaliperleri kullanacak sertifikalı bir kişisel antrenör aramaktır.

Vücut Yağ Hesaplayıcı Kullanın

Daha basit bir yöntem, ölçümlerinizi vücudunuzun belirli noktalarında metre cinsinden yapmaktır. Bu ölçümleri yaptıktan sonra, yüzdenizi tahmin etmek için bunları çevrimiçi bir hesaplama sitesine girip yağ yüzdenizi öğrenebilirsiniz.

4. Birkaç Selfie çekin

Öncesi ve sonrası fotoğrafların sosyal medyada bu kadar yaygın olmasının bir nedeni vardır. Uzmanlar insanları, kilo verme yolu boyunca fotoğraf çekerek yolculuklarını görsel olarak belgelemeye teşvik etmektedir. Bu sadece sizin sorumlu hissetmenizi sağlamakla kalmaz, aynı zamanda vücudunuzun değişikliklerini görmenizi (ve kutlamanızı) sağlar.

5. Check-Up Yaptırın

Uzmanlar, kilo kaybınızı ve genel sağlık hedeflerinizi ölçmek için yıllık check-up yaptırmanın en önemli şey olduğunu vurgularlar.

Sağlıklı kilo sadece tartı üzerindeki sayı ile ilgili değildir kolesterol, kan basıncı, kan şekeri ve inflamatuar belirteçler gibi doktorunuzdan aldığınız veriler de önemlidir.

Ayrıca Buna Bakın  Bedenin Üst Kısmı Nasıl Zayıflatılır?

Uzmanlara göre, vücut ağırlığınızı sadece yüzde 5 ila 10 oranında azaltmak, tartıda büyük bir şey gibi görünmeyebilir, ancak bu sizi uzun vadeli bir sağlık yoluna sokabilir.

6. Nasıl Hissettiğinizi Düşünün

Daha iyi yemek yiyor, egzersiz yapıyor ve iyi uyuyorsanız, tartıda çıkan sayıların ne dediğine bakılmaksızın bunu hissedeceksiniz. Antrenmanların daha kolay geleceğini ve gün boyunca daha fazla enerjiniz olduğunu fark edeceksiniz. Eski fotoğraflar da siz kilo kaybı yolculuğunuzda nerede olduğunuzu söyler.

Uzmanlar, “Vücudumuzda kendimizi iyi hissetmek hedef olmalı. Sonunda, içinde bulunduğunuz bedeni kabul etmek ve neler yapabileceğini takdir etmeyi öğrenmek gereklidir.

Ve olumlu hislerin gücünü hafife almayın, kendimizi iyi hissettiğimizde istemediğimiz şeylere bağlı kalmayız ve buna ağırlık da dahildir.” diyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
18
hate
confused confused
22
confused
fail fail
20
fail
fun fun
6
fun
geeky geeky
6
geeky
love love
21
love
lol lol
14
lol
omg omg
12
omg
win win
4
win
Bora D.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.