Tarihi Geçmiş C Vitamini Tehlikeli Midir?


C vitamini günlük olarak beslenme düzeninizin hayati bir parçasıdır. Meyve, sebze ve meyve suyundan yeterince C vitamini almanız gerekirken, bazı durumlarda C vitamini takviyesi almanız da gerekebilir. Süresi dolmuş C vitamini tehlikeli olmayabilir ancak uzun süredir tüketilmediği için etkili olmayabilir.

C vitamini İşlevleri

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı C-vitamini-islevleri.jpg

C Vitamini vücudunuzda birçok önemli rol oynar, özellikle de bağışıklık sisteminizi en iyi şekilde çalışmaya devam edebilmesine yardımcı olur. Vücutta yeterli C vitamini olması, virüsleri etkisiz hale getirerek vücudunuzdaki hücreleri ve dokuları korur. Bu zararlı maddeler kan dolaşımınız yoluyla temizlenir ve kalıcı hasara neden olabilir; bu da kanser gibi kronik hastalık riskinizi artırır.

C vitamini ayrıca kolajen oluşumuna yardımcı olur. Kolajen hücre duvarlarının, bağ dokusunun ve damarların ve arterlerin duvarlarının yapısal bir bileşenidir. Günlük yeterli miktarda C vitamini almak, damarların ve arterlerin, kanın serbestçe akabilmesi için tamamen açılmasını sağlar.

Takviyeler

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı Takviyeler.jpg

C vitamini multivitaminler, çiğnenebilir tabletler, toz ve sıvı çözeltiler dahil çeşitli reçetesiz formlarda üretilmektedir. Kadınlar için günlük 75 miligram C vitamini gerekirken, erkekler 90 miligrama ihtiyaç duyar. C vitamini yüksek dozlarda nispeten güvenli olsa da, fazla tüketmekten kaçınmalısınız. Günlük 2.000 miligramdan fazla tüketmek, sahip olmanız gereken maksimum miktardır. Gaz, karın krampları ve ishal gibi gastrointestinal rahatsızlıklara neden olabilir.

Son Kullanma Tarihi Geçmiş Ürünler

Tarihin yakın bir süre olmadığından emin olmak için satın almadan önce paketin üzerindeki son kullanma tarihini kontrol edin. Süresi dolmuş takviyeler muhtemelen güvenlidir ancak etkili değildir. Süresi dolmuş C vitamini takviyeleriniz taze olduklarında yaptıkları etki ve faydalara sahip olmayabilir.

Süresi Dolmuş Vitaminlerin İmhası

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı Suresi-Dolmus-Vitaminlerin-imhasi.jpg

Süresi dolmuş C vitamini takviyenizi sorumlu bir şekilde atın. Onları çöpe atmak, çocuğunuzun onlara erişmesine izin verebilir. Eczaneniz veya kullanım süresi dolan vitaminleri kabul eden bir programı olabilir, böylece bunları uygun şekilde elden çıkarabilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir