Tarçın Ve Metabolizma Arasındaki Bağ Nedir?


Tarçın kokusu ve çeşitli kullanım alanlarıyla tercih edilen bir baharattır. Metabolizma hızlandırmak için kişiler birçok yöntem denerler. Bunlardan birisi de tarçın olarak öne çıkar. Yapılan detaylı araştırmalardan elde edilen sonuçlarda ise; tarçın baharatının metabolizmayı artırıcı yönde etki etmediği keşfedilmiştir.

Tarçın Kullanımına Dikkat Edilmesi Gerekir?

Tarçın toz ve kabuk formlarında bulunan ve özellikle tatlandırmak amaçlı kullanılan bir baharattır. Metabolizmaya tek başına etki etmediği görülmüştür. Yapılan detaylı araştırmalarda şeker hastalarında etkili olduğu ve kandaki şeker miktarını kontrol altına aldığı belirlenmiştir. Ayrıca şeker hastalarında oluşan kolesterol ve diğer kötü yağların azaltılmasında etkili olduğu da ortaya konmuştur.

Tarçın baharatı içeriğinde birçok faydalı antioksidan barındırır. Antioksidanlar bilindiği üzere sağlık açısından faydalı bileşenlerdir. Ayrıca tarçında bazı önemli fitokimyasal maddelerin varlığına rastlanmıştır. Günlük yemek düzenini diyet şeklinde uyarlayan bireyler tarçından faydalanabilir. Tek başına metabolizmayı artıcı yönde etki etmese bile tatlandırıcı olarak işlev görür. Bazı tatlılara, yulaflı gıdaların tatlandırılmasına, yoğurt üzerine ve meyvelerin üzerlerine ilave edilebilir.

Kilo Vermek İçin Tarçın Kullanımı

Kilo vermek için uygulanan diyetlerde sıklıkla tercih edilen tarçın baharatının kullanımına dikkat edilmelidir. Özellikle kan şekerini azaltıcı ilaçları kullanan bireylerin tarçın kullanımı konusunda dikkat etmesi yerinde olur. Aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçları tüketen bireylerde de tarçın olumsuz etkilere yol açabilir. Tarçın faydalı bir baharat olarak görülse de kullanımında doktorlara danışılması gerekir. Tarçın kadınlarda bulunan östrojen hormonu seviyesinde artış yaşanmasına neden olabilir.

1 68
Tarçın Ve Metabolizma Arasındaki Bağ Nedir? 36

Bundan dolayı kadın hastalıkları kanserleri, meme kanseri veya tiroid hormonunda bulunan bazı sorunlar; sizlerin tarçın kullanımını bırakmanıza neden olur. Bu tür hastalıkların etkilerini tetikleyebilen tarçın baharatı kullanırken dikkatli olunması öncelikli gelir. Normal diyet programına eklediğiniz biraz tarçın sizi sağlığınızdan alıkoyabilir. Bütün sağlık kontrollerinden geçen bireylerin tarçın tüketimine başlaması daha iyi sonuçlar alınmasına yarar sağlar. Ayrıca alerjik bireylerin bazılarında tarçına karşı reaksiyon geliştiği görülmüştür.

Alerjik bir bünyeye sahip olan bireylerde tarçın kullanımından sonra vücutta oluşan tepkilere bakılması gerekir. Vücudunuz da herhangi bir reaksiyon varlığını hissederseniz anında tarçın kullanımını bırakmanız yerinde olur. Sağlık bulmak için kullandığınız tarçını son derece dikkat ederek tüketmek sizlerin yararına olan bir hareket olacaktır. 

Metabolizma Hızı İçin Ne Yapılmalı?

Uluslararası küçük çaplı bir araştırmada 2012 senesinde tip 2 şeker hastalarında tarçının etkileri araştırılmıştır. Çok küçük bir araştırma grubunun yer aldığı çalışmada tip 2 şeker hastalarına tarçın tüketimi artırılmıştır. Diğer öğünlerinde herhangi bir değişikliğe gidilmemiştir. 2 aylık bir araştırmanın sonucunda tarçın tüketimi yapan grup diğer placebo grubuna göre daha fazla kilo kaybı kaydetmiştir. Ayrıca deneyde yer alan ve tarçın tüketen grupta yağ yakımı da diğer gruba göre fazla olmuştur.

Bu tip küçük gruplu bir araştırmanın sonuçları tek başına kanıt oluşturacak kadar kuvvetli değildir. Bundan dolayı tarçın baharatının tek başına yağ yakımını hızlandırdığı ve vücudun metabolizmasını arttığı yönünde bir tezin savunulması yanlış olur. 

2 67
Tarçın Ve Metabolizma Arasındaki Bağ Nedir? 37

Küçük çaplı bir araştırmanın doğru sonucu yansıttığı tıp dünyasında kabul görmeyen bir durumdur. Daha fazla çalışmanın aynı hipotezi desteklemesi gerekir. Tarçın baharatının tek başına kullanımında vücudun ağırlığında azaltıcı yönde etki etmesi konusu detaylı olarak araştırılması gerekir.

Tarçının Kan Şekerine Etkisi

Kan şekerine etkisi bilinen tarçın baharatının yağ yakımı ve doğal olarak metabolizma hızlandırması gibi bir işlevinin bulunmadığı ve ikisi arasında bir ilişki oluşmadığı aşikardır. Metabolizma hızının artması için bireylerin daha fazla kas kütlesine sahip olması gerekir. Vücutta yağ miktarından fazla kas kütlesi bulunursa ; vücut dinlenme hali yani bazal metabolizma halinde bile fazla yağın yakımı için çalışır.

Bazal metabolizma halinde vücudun temel olan ihtiyaçları için kalori harcanır. Bu temel ihtiyaçlar şu şekilde yer alır; soluk alıp verme, kalp atışın ve günlük normal beyin aktivitesidir. Hızlı bir metabolizma ile daha fazla kalori harcanır. Yediklerinizi yakmak ve enerjiye çevirmek için metabolizmanızın doğru çalışması gerekir.

Özellikle yağ oranı fazla olan bireylerde metabolizma yavaş çalışır ve fazla bulunan yağın yakımı sağlanmaz. Yağ yakımı için yapılan diyetler, egzersizler ve ağır spor aktiviteleri bulunur. Metabolizma yapılan günlük işler için belirli oranlarda enerji harcar. Bazal metabolizma aktivitelerinin yansıra günlük fiziksel olarak yapılan işler içinde kalori harcandığı bilinir. Ayrıca yemek yediğinizde vücudunuz ısı yakımı gerçekleştirir ve bu durumda da kalori harcaması yapmış olursunuz.

Tarçın Metabolizma İlişkisi

Bir sağlık kuruluşu olan McKinley’in araştırmasından ortaya çıkan sonuçta; yediğiniz her 100 kalorilik yemek için siz 10 kalori enerji harcaması yaparsınız. Metabolizması hızlı bireylerin vücut kitle endekslerinde kas oranları yağ oranlarına göre oldukça fazladır. Bundan dolayı metabolizmasını hızlandırmak isteyen bireylerin ağırlık kaldırması, antrenman yapması ve spor aktivitelerine zaman ayırması gerekir. Özellikle kas artırımı için yapılan egzersizlere yönelmeniz sizi sonuca yaklaştırır.

Ağırlık çalışan bireylerde zamanla kas kütlesinde artış yaşanır. Bu durumdan dolayı da yağ oranının yerini kas kütlesi alır. Kas oranı fazla olan bireylerde dinlenme zamanında bile yani bazal metabolizma halinde de oldukça fazla miktarda kalori harcanır. Metabolizmasını hızlandırmak isteyen bireylerin yediklerine tarçın baharatı eklemesi ya da farklı şekillerde tarçın tüketmesi yanlış bir uygulamadır. Tarçın kan şekeri üzerine etki eden bir baharat olarak öne çıkar. Ayrıca tarçın kullanırken doktora danışılmalıdır. 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir