Tarçın Çayı Adet Döngüsüne Etkisi


Tarçın çayının özellikle adet geciktiğinde görme yetisini uyarabildiği halk arasında bilinmesine rağmen, bunun doğru olduğuna dair somut bir bilimsel kanıt bulunmamaktadır.

bu cay ile metabolizmanizi harekete gececek h1561291987 edf13e 1
Tarçın Çayı Adet Döngüsüne Etkisi 35

Şu ana kadar yapılan çalışmalar, dünyanın en çok tüketilen türü olan Cinnamomum zeylanicum ağacı türü ile hazırlanan tarçın çayının adet kramplarını hafifletmek ve adet akışını azaltmak amacıyla verimli bir şekilde kullanılabileceğini göstermektedir.

İstenmeyen etkilere gelince, bilinen tarçının aşırı tüketimi karaciğer için zararlı olabilir, özellikle uçucu yağ şeklinde tüketilen, yanı sıra diğer tarçın türleri, onlar da uçucu yağ şeklinde kullanılırsa, rahim değişiklikleri neden olma potansiyeline sahip ve kürtaja neden, ama bu etki sadece uçucu yağ ile olur ve hala sadece hayvanlarda gözlenmiştir.

Tarçın adet döngüsünü nasıl etkiler

Tarçın çayının düzenli olarak tüketildiğinde gecikmiş adet kanamasını normalleştirmeye yardımcı olduğu halk arasında bilinmesine rağmen, tarçının adet döngüsünün işleyişi üzerindeki gerçek etkisini gösteren hiçbir bilimsel kanıt yoktur.

Tarçın ve adet döngüsü arasında ki tek ilişki, bazı çalışmalara göre, tarçın çayı menstrüasyon neden olduğu rahatsızlığı azaltmaya yardımcı gibi görünüyor, prostaglandin düzeylerini azaltmak mümkün olduğu gibi, endorfin düzeylerini artırmak ve kan dolaşımını artırmak, ve bu nedenle PMS belirtileri giderici etkilidir , özellikle adet kramplarında.

Buna ek olarak, ideal miktarlarda tarçın çayı tüketimi, fitoterapist veya naturopath tarafından önerilen, rahatlatıcı bir etkiye sahip olduğu doğrulandı, dismenore rahim kasılmaları azalan ve gebelik sırasında kasılmalar kaçınarak, çok bol akışı olan kadınlarda adet akışını azaltmak mümkün.

Hamilelikte tarçın kullanabilir miyim

Bugüne kadar tarçın çayı Cinnamomum zeylanicum ile yapılan tüketimi hamile kadınlar için doğrulanmış, ancak Cinnamomum katozi ile yapıldığında kanama ve rahim değişiklikleri olabilir. Buna ek olarak, sıçanlar ile yapılan bir çalışmada, tarçın uçucu yağ abortif etkileri olduğu doğrulandı. Ancak, sıçanlarda etkisi mutlaka insanlar üzerindeki etkisi eşit olmayabilir, bu nedenle tarçının uçucu yağ abortif potansiyeli olduğu kanıtlanmıştır.

Hamilelik sırasında tarçın çayı tüketiminin ilişkisini ve olası sonuçlarını gösteren bilimsel çalışmalar olmadığı için, gebe kadının komplikasyonları önlemek için tarçın çayı tüketmemesi tavsiye edilir.

Tarçın çayı nasıl yapılır

Tarçın çayı hazırlanması kolay ve hızlı ve sindirim olması ve esenlik hissi geliştirmek için harika bir seçenektir, özellikleri nedeniyle ruhu dinlendirmek ve yorgunluğu azaltmak mümkün olduğundan. İhtiyacınız olan tarçın çayını hazırlamak için:

Malzemeler

  • 1 tarçın çubuk
  • 1 bardak su.

Tarçın çayı hazırlanışı

Bir tencereye su ve bir tarçın koyun ve yaklaşık 5 dakika kaynatın. Sonra, çubuk tarçını kaldırın. Tarçın çayı içilmeye hazır. Tarçın çayını tek başına içemezseniz bal ile tatlandırabilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir