Tapyokanın Sağlığa Faydaları


Hepimiz tapyoka pudingini mutlaka duymuşuzdur, ancak birçok insan tapyokanın faydalarından habersizdir. Bu nişasta bazlı bileşen çorbalar ve güveçler gibi yiyecekleri koyulaştırmak için yaygın olarak kullanılır. Aynı zamanda kabarcık çayı veya boba çayı gibi bazı içeceklerde bile kullanılır. Tapyoka unu da unlu mamullerde kullanılır. Bununla birlikte, tapyoka kullanımı gıda ile sınırlı değildir. Bu bileşen aynı zamanda farmasötik amaçlar, giysi nişastası ve doğal boyayı kalınlaştırmak gibi evsel amaçlar için de kullanılır.

Tapyoka genellikle tapyoka nişastasının elde edildiği sebze olan manyok kökü ile karıştırılır. Manyok kökünün faydalarından bazıları tapyoka ile birleşir. Tapyoka bazı besleyici faydalar sunsa da, tapyokanın faydalarının çoğu kolesterol ve alerjenler gibi tapyokada olmayan şeylerle ilgilidir.

 Tapyoka Nedir?

Tapyoka, manyok kökünden elde edilen nişastadır. Genellikle inci veya toz halinde üretilir. Tapyoka incileri içeceklerde ve sıvı gıdalarda kullanılırken; toz haline getirilmiş versiyonunun pişirme ve gıda dışı amaçlar için kullanımı daha yaygındır.

Manyok kökü tapyokanın kaynağıdır. Nişastalı bir sebzeden geldiği için, tapyokanın bir nişasta olarak kabul edilmesi ve esas olarak karbonhidratlardan oluşması şaşırtıcı değildir. Bu durum, neden bazen giysilere sertlik eklemek için kullanıldığını açıklar.

USDA’ e göre  1/2 fincan tapyoka incileri aşağıdaki beslenme profilini içerir:

  • 272 kalori
  • 67.4 gram karbonhidrat (günlük değerin yüzde 22’si)
  • 0.1 gram protein
  • 0 gram yağ
  • 0.7 gram lif
  • 2.5 gram şeker
  • %7 demir
  • Manganezin %4 ü

Tapyoka, diyet kısıtlamaları olan insanlar için gıdalarda da kullanılır. Tapyoka kolesterol içermez, sodyum oranı düşüktür; glüten, buğday, süt, soya, yumurta, balık ve fındık gibi yaygın alerjenlerden arındırılmıştır.

Alerjen dostu olduğu ve çeşitli diyet kısıtlamaları olan insanlara uygun olduğu için, tapyoka birçok bileşen yerine kullanılabilir. Örneğin; mısır nişastası, patates nişastası, un…

Tahılsız ve glutensiz olduğu için, tapyoka tozu genellikle pişirme işleminde alternatif bir un olarak kullanılır. Bununla birlikte, unlu mamuller gibi tapyoka ile yapılan diğer yiyecekler alerjenler içerebilir.

tapyoka
Tapyokanın Sağlığa Faydaları 36

Tapyoka Ve Manyok Kökü

Tapyoka, manyok kökü ile aynı şey değildir, ancak bu iki terim genellikle birbirinin yerine kullanılır. Manyok kökü bütün bir gıda olarak kabul edilirken, tapyoka bütün bir gıdadan elde edilen ekstrakte edilmiş nişastadır.

İkisi de çok farklı beslenme profillerine sahiptir. Tapyoka konsantre bir manyok şeklidir, bu nedenle aynı porsiyon boyutunu karşılaştırırsanız, manyok kalori ve karbonhidratlarda daha düşük ancak vitamin ve minerallerde daha yüksek olacaktır. USDA’e göre, manyok kökü ayrıca tapyokadan daha fazla protein, lif, potasyum ve C vitamini içerir.

Hem tapyoka hem de manyok kökü çok yumuşak bir tada sahiptir, bu da onları tatlı ve tuzlu yemeklere eklemek için uygun malzemeler haline getirir. Manyok kökü, glutensiz bir alternatif olarak un haline getirilebilir, ancak daha fazla nişastanın gerekli olduğu durumlarda tapyoka tozu tercih edilir.

Tapyoka gibi, manyok kökü de nişasta bakımından zengindir. Bununla birlikte, manyok da dahil olmak üzere bazı sebzelerin pişirildiğinde veya işlendiğinde bazı besin değerlerini kaybettiğine dikkat etmek önemlidir. Bu durum manyok için de geçerlidir, işlenirken ve nişasta tapyoka üretmek için ekstrakte edildiğinde besin içeriği azalır.

Nijerya Gıda Dergisi’nde yayınlanan bir Haziran 2015 çalışması, farklı işleme yöntemlerinden önce ve sonra çeşitli manyok sebzelerini ve dirençli nişasta içeriğini karşılaştırdı. Manyok içindeki dirençli nişasta içeriği; fermantasyon, pişirme, kızartma ve diğer manipülasyon biçimlerinden sonra azalmıştır. Bu araştırma, dirençli nişasta ile ilgili manyok faydalarının özellikle tapyoka yapmak için işlendiğinde azaldığını göstermektedir.

Tapyoka Ve Sağlık

Tapyoka sağlıklı bir yaşam tarzına dahil edilebilse de tapyoka doğal olarak sağlıklı bir gıda değildir. Tapyokanın içindeki kaloriler esas olarak karbonhidratlardan gelir, vitamin ve mineral bakımından düşüktür. Bu nedenle tapyoka nişastası ana madde değil de yemeklere eklenen bağlayıcı madde veya koyulaştırıcı olarak görülür.

Bununla birlikte tapyoka ile paylaşılabilecek manyok faydaları vardır. Manyok, tapyoka yapmak için ekstrake edilen mükemmel bir dirençli nişasta kaynağıdır. Dirençli nişasta özellikle sindirim sistemi için faydalıdır.

Haziran 2017’de yapılan, Hücresel Fizyoloji ve Biyokimya Dergisi’nde yayınlanan bir çalışma dirençli nişastanın bağırsak sağlığına etkisini gözden geçirdi. Araştırmacılar hem insanlarda hem de hayvanlarda dirençli nişastanın bağırsak mikrobiyomundaki “iyi” bakteri popülasyonunu geliştirdiğini bulmuşlardır. Ayrıca anti-inflamasyon, anti-diyabet ve anti-obezite ile ilgili özelliklere sahip olabilir ancak bunu tespit etmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Mart 2015’te Advances in Nutrition dergisinde yayınlanan araştırmacılar dirençli nişastanın bağırsak sağlığının ötesinde rolünü belirlemek için hayvan ve insan üzerindeki deneylere baktılar. İnsanlarda dirençli nişastanın insülin duyarlılığını arttırdığı bulundu. Araştırmacılar bunun özellikle fermente gıdalarda diyet lifi gereksiniminin karşılanmasına da atfedilebileceğini belirtmektedir.

tapyoka nedir
Tapyokanın Sağlığa Faydaları 37

Tapyoka Yemeli Miyiz?

Tapyoka nişastasının un ve inci halinin avantaj ve dezavantajları ile ilgili bazı araştırmalar vardır. Araştırma konsantre bir nişasta kaynağı olduğu için tapyoka içindeki besin eksikliğini çevreliyor.

Sağlığa yararı için düzenli olarak tapyoka tüketiminin önerilmesini destekleyen çok az kanıt vardır. Bununla birlikte, sağlık riskleri için de tüketmemenizi öneren çok az kanıt vardır. Tapyoka, kalori ve karbonhidrat bakımından yüksek olmasına rağmen, sağlık açısından nötr görünmektedir.

Tapyokayı tapyoka pudingi veya kabarcık çayı gibi diğer gıdalarda bağlayıcı veya koyulaştırıcı bir ajan olarak düşünün. Tapyoka bileşenleriyle yapılan işlenmiş yiyecekleri tüketirken, eklenen bileşenlere ve şeker içeriğine dikkat edin.

İrmik unu için glutensiz bir alternatif arıyorsanız, tapyoka unu uygun bir seçenek olabilir. Sağlığa yararları için, manyok faydaları muhtemelen tapyoka faydalarından daha ağır basmaktadır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Emre K.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir