Tapyoka Nişastasının Faydaları Nelerdir?


0

Tapyoka nişastası, manyok bitkisinin kökünden yapılır. Pişirme için un olarak kullanılabilmesine rağmen, esas olarak koyulaştırıcı olarak kullanılır. Tapyoka özellikle Tayland yemek tariflerinde, Asya mutfağında yaygın olarak kullanılır. Hindistan’da tapyoka nişastası bazen haşlanır ve garnitür olarak yemek için baharatlarla tatlandırılır.

Tapyoka Nişastasının Faydaları

1. Glütensizdir

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı Glutensiz-tapyoka-nisastasi.jpg

Tapyoka nişastasının en belirgin yararı glütensiz ve buğdaysız olmasıdır. Bu, glüten intoleransı olan ancak tariflerine pişirmek veya koyulaştırıcı eklemek isteyen insanlar için uygun bir seçenektir.

2. Geniş Kullanım Alanları

Tapyoka nişastası birkaç tarifte kullanılabilir, bu da turta pişirmek, ekmek, cips ve gofret gibi atıştırmalıklar oluşturmak için uygun bir seçimdir. Tapyoka nişastası aynı zamanda koyulaştırıcı olduğundan, birçok aşçı çorbaları, pudingleri kalınlaştırmak için kullanır.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı Tapyoka-Nisastasi.png

3. Yumuşak Tad

Tapyoka nişastası yumuşak, nötr bir tada sahiptir. Tapyoka nişastası eklemek, tarifin tadını etkilemeyeceğinden pişirme sırasında bu bir avantajdır. Nötr tadı nedeniyle tapyoka nişastası hem tatlı hem de tuzlu yemeklerde sorunsuzca kullanılabilir. Karabuğday unu, patates nişastası ve kahverengi pirinç unu gibi diğer glutensiz nişastalar ve unlar, lezzetlerin rengini veya yapısını değiştirecektir. Tapyoka nişastasında ise böyle bir durum yoktur.

4. Düşük Protein

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı Dusuk-Proteinli-tapyoka-nisastasi.png

Tapyoka nişastası protein içermez, protein alımını azaltmaya çalışanlar için iyi bir seçimdir. Diğer nişasta ve un türlerinin çoğu en azından bir miktar protein içerir. Örneğin, buğday unu 120 g porsiyon başına 16 g protein içerir. Fine Cooking’e göre düşük proteinli nişastalar yumuşak, çıtır çıtır gevrek, ekmekler, kekler ve bisküvilerden daha yumuşak yemek pişirmek için idealdir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz