Tansiyonu Ne Düşürür Tansiyon Düşürmek için Öneriler Nelerdir?


Tansiyon,Kalbimize kan pompalayan damarlarımızda, oluşan basınç ve kalp kasının gevşemesi ile arada ölçülen değerleri gösteren sayılara verilen isimdir. Kan basıncını tansiyon aletiyle ölçeriz. Normal tansiyon oranı kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Tansiyonun ideal olması gerek oranları; 90/60mmHg ile 120/80mmHg arasında olmasıdır.  Yani halk ağzıyla büyük tansiyon 90-120 arası, küçük tansiyon 60-80 arası olması idealdir. Tansiyonun ölçülmesinde her iki rakam da önemli. Ancak 45-50 yaşından sonra büyük tansiyon daha fazla önemli hale gelir.

İzole sistolik hipertansiyon, diyastolik basınç adı verilen basıncın normal olduğu ancak büyük tansiyona ait basıncın normalden yüksek olduğu bir durumdur. Bu durum 65 yaşından büyük insanlar arasında yaygın görülebilen bir yüksek tansiyon hastalığıdır. Kan basıncı normal olarak yaşla birlikte doğru orantılı olarak artar. Yaş ilerledikçe basınç artar. Bunun sebebi çoğunluk ile atardamarlarımızın esnekliğini yitirmesinden yani kan taşıma kapasitesinin yavaşlamasıdır. Fiziksel etkinlik, spor gibi yoran hareketler yapılınca ve duygusal stres de heyecan korku gibi salınımlarda da kan basıncını geçici olarak artar.

Tansiyon Çeşitleri Nelerdir?

  • Hipotansiyon: tansiyonun en düşük ayarda seyretmesine hipotansiyon denir. Ani tansiyon düşüklüğü baş ağrısı, halsizlik ve ani baygınlıkla kendini belli eder.  
  • Hipertansiyon: tansiyon seviyesinin en yüksek seviyede olmasından kaynaklanan tansiyon çeşididir. Sıkıntı, stres, beslenme bozuklukları gibi durumlarda tansiyon yükselmesi görülmektedir. Kan basıncının ani yükselmesinden kaynaklı durumlarda kontrol altına alınarak tansiyon normal düzeye indirilmelidir. Yoksa ciddi rahatsızlıklara neden olabilir. 

Hipertansiyon baş ağrısı, halsizlik, çarpıntı, aşırı terleme, kulaklarda uğultu hissi ve çınlama, uzuvlarda şişlik, burun kanaması, sık gelen idrar şeklindeki belirtilerle kendini belli eder ve açığa çıkar. Mutlaka uzman yardımıyla bu durum kontrol edilmelidir. Kontrol ettirilmediği takdir de farklı hastalıklara da neden olarak durumu daha da vahim hale getirebilir.  Araştırmalar incelendiğinde hastaların %45’lik dilimi hipertansiyon hastalığına sahip olduğundan hiç haberdar değillerdir. Bireyin hipertansiyon hastası olup olmadığının öğrenilmesi için, 1 haftalık bir sürede tansiyon ölçümleri yapılarak hipertansiyon hastalığı var mı yok mu öğrenilebilir.

1 47
Tansiyonu Ne Düşürür Tansiyon Düşürmek için Öneriler Nelerdir? 36

Doktor tavsiyesiyle evde kendi kendinize ölçüm yaparak ölçümlerini kaydetmenizle doktor kontrolünde hastalığınızı öğrenebilirsiniz. Bazı durumlarda gerek görülürse farklı kan testleri de istenebilir. Ve bu testler sonunda eğer hastalığınız teşhis edilmişse gerekli görülen tedaviye başlanarak gerek ilaç tedavisi gerekse doktor görüşleriyle tedaviye başlanır. Bu aşamada beslenmede çok önemlidir. Yediğiniz besinlerde sizin bu hastalığınıza yatkınlığınızı artırmaktadır. Bu süreçte stres ve kalitesiz yaşamdan da uzun kalarak daha çok spor yürüyüş ve beslenmeyle hastalık doktor kontrolünde kontrol altına alınabilir.

Tansiyonu Yükselten Nedenler Nelerdir?

Daha çok yaşlılarda görülen tansiyon hastalığında yaş çok önemli. Yaşlı hastalığı olarak bilinen hipertansiyonun son yılarda gözlemlenen yaş aralığı, dünyada ve Türkiye’de giderek düşüyor. Genellikle kalitesiz yaşam, hareketsiz ve stresli ev veya iş ortamları, sağlıksız ve bilinçsiz beslenme (obezite), bilinçsiz tuz tüketimi gibi durumların çok olması artık yaş oranını oldukça aşağıya çekerek durumu daha da vahim hale getirmiştir. Hatta 13-14 yaşlarında bile bilinçsiz beslenmeden kaynaklı hipertansiyon görülme oranı artmıştır. 50 yaşın altındaki insanlar düşünüldüğünde erkeklerde hipertansiyon daha sık görülür. Çünkü erkeklerin çalışma hayatından dolayı stres çok fazladır. 55 yaşından sonra ise kadınlarda görülme sıklığı daha fazladır. Hipertansiyonlu kişilerin yaklaşık %50 den fazlası aileden kaynaklı hipertansiyon yüksekliği söz konusudur. Fazla kilosu olanların yani obeziteye meyilli kimselerin yaklaşık %40’ında yüksek tansiyon görülmektedir. Bunun en büyük nedeni beslenmeden dolayıdır. Şeker hastalığı olan kimselerde yüksek tansiyonla çok sık karşılaşılır.

Yaş ilerledikçe tuz tüketimi de azaltılmalı hatta kesilebiliyorsa kesilmelidir. Çünkü tuz tüketiminin fazla olması da yüksek tansiyona sebep olmaktadır. Kalitesiz ve hareketsiz yaşamda da hipertansiyona çok sık rastlanır. Alkol, sigara gibi sağlığı tehdit eden şeylerde yüksek tansiyonu tetikliyor. Hipertansiyon bazı hastalıklarla birlikte gün yüzüne çıkabilir. Bunlar obezite, depresyon, obstrüktif uyku apnesi, böbrek sorunları, tiroid problemleri, böbreküstü bezi tümörleri, doğum kusurları, bilinçsiz kullanılan doğum kontrol hapları, ilaçlar vb. uyuşturucu maddeler, alkol tüketimi.

Tansiyonu Düşürmek İçin Neler Yapılmalıdır?

Yaşamınızı kaliteli hale getirerek stres faktörünü mümkün olduğunca yapmayın ve sıkıntılı yaşamı bırakın. Fiziksel aktivitelerle meşgul olun ve spor, yürüyüş gibi aktivitelere düzenli olarak devam edin ki bedeniniz rahatlasın. Uykunuzun kalitesini iyileştirin. Yani geç yatmadan, geç kalkmadan vazgeçin. Bedeniniz ihtiyacı kadar zamanında uyuyun. Geç saatlerde uyanık kalmayın.

Daha az tuzlu besinler tüketerek kalp dostu yemekler pişirerek kendiniz için en iyisini yapmalısınız. Tuz oranını azaltmak, kullandığınız yüksek tansiyon ilaçlarının etkisini artırır ve hastalığın daha dengede durabilmesine neden olur. Bütün besinleri içeren yemekler pişirmek, meyve, sebze, tahıllar, et, balık-tavuk, süt ürünleri tüketmek sizin için en iyi olacaktır.

Doymuş yağ ve trans yağ içeren besinleri kesinlikle tüketmemeye özen gösterin. Isıl işlem görmüş, paketli ve uzun ömürlü gıdaları tüketmemeye özen gösterin. Sigara içmekte tansiyonu yükselteceği için sigaradan da kaçınılması gerekiyor. Çünkü sigara kullanımı, hipertansiyon ilaçlarına karşı direnç gösterebiliyor. Obezite ile başınız dert de ise mutlaka uzman bir doktordan yardım alarak ideal kilonuza ulaşın. Bu hayat kalitenizi de artıracaktır.

2 40
Tansiyonu Ne Düşürür Tansiyon Düşürmek için Öneriler Nelerdir? 37

Alkol alım miktarınızı azaltmalı hatta yapabilirseniz tamamen bitirmelisiniz. Evde tansiyonunuzu belirli aralıklarla ölçerek yükselmesine karşı kontrol etmelisiniz. Folik asit tüketiminizi artırın. Yani bolca yeşil yapraklı yeşillikler ve kuruyemiş tüketmelisiniz. Vitamin (C, D) tüketimine ekstra özen gösterin. Gerekiyorsa doktorunuz ile iletişime geçerek takviye kullanmalısınız. Bunun yanı sıra saçlarınızı buz gibi su ile yıkamanız yüksek tansiyonunuz düşürebilir. Hatta çok etkili bir yolda diyebiliriz, soğuk suyun uyarma özelliği olduğu için sinirleri uyararak sizi rahatlatacaktır.

Doğal Besinlerden Hangileri Tansiyon Düşürmek İçin Etkilidir?

Kekik ülkemizin neredeyse çoğu dağlarında yetişmektedir. Kekik tüketimi de oldukça faydalıdır. İster kekik çayı olarak ister kekik suyunu tüketebilirsiniz. Halk arasında en yaygın bilinen yoğurt ve ayran da tüketilebilir. Limon gibi c vitamini yüksek besinde tüketebilirsiniz. Hatta limonun kabuğuyla tüketmekte oldukça etkili bir yöntemdir. Çünkü limonun damarların tıkanmasına neden olan maddeleri vücuttan uzaklaştırma özelliği vardır. Her gün aç karnına tüketilecek yarım limonu suya sıkmakta yüksek tansiyonu düşürmek için iyi bir yoldur. Sarımsakta tansiyonu düşürmek için çok iyi bir besindir. Sarımsak doğal antibiyotik olmasından sebep ister rendeleyerek tüketebilir, isterseniz de ilaç yutar gibi bir sarımsağı yutarak dengeleyebilirsiniz.

Sarımsak yüksek tansiyonunuzun düşmesini ivedi bir şekilde sağlayarak normale döndürecektir. Sarımsak bir sürü hastalık tedavisinde de oldukça etkilidir. Pancar suyu içeriğindeki nitrat sayesinde kanın damarlarda rahtça dolanmasını ve basınç seviyesinin düşmesini sağlar. Muz içerdiği zengin potasyumlu içeriği ile kan basıncını yavaşlatır ve tansiyonunuzun düşmesini sağlar. Ayrıca muz tüketimi kanda oluşabilecek tıkanıklıkları önleyerek kan akışını dengeler. Kuşburnu çayı ve daha birçok bitki çayı ile tansiyonunuzu denge de tutabilir ve daha sağlıklı bir hayat sürebilirsiniz. Ve tabi ki en önemlisi tuz tüketimini oldukça azaltmak hatta mümkünse hiç kullanmayarak tansiyonunuzu normal seviyeye getirebilirsiniz. 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir