Tansiyon Yükseldiğinde Ne Yapılmalıdır?


Tansiyonun yükselmesi, 14’e 9 gibi rakamlara gelmesi durumunda insanlarda baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulanması ya da bulanık görme gibi semptomlar görülmeye başlamaktadır. Tansiyonun yükselmesi sonrasında kişilerin kardiyologları tarafından önerilen ilaçları almaları gerekmektedir. Bir saat içerisinde tansiyon düşmezse hastaneye gidilmesi gerekmektedir. Çünkü tansiyonun düşmesi adına tıbbi bir müdahalenin yapılması gerekebilmektedir. Bunların yanı sıra hipertansiyon hastası olmayan kişilerin yüksek tansiyon sıkıntısı yaşamaları halinde farklı semptomlar görülmeden önce mümkün olduğu kadar rahatlamaya çalışılmalıdır. Bir saat kadar beklenmesi de önerilmektedir. Bekleme sonrasında tansiyonun düşmemesi halinde zaman kaybetmeden bir doktor randevusu alınmalıdır. Çünkü kişiler hipertansiyon sıkıntısı çekiyor olabilmektedir. Bu da tansiyon düzenleyici bir ilaç alınmasını gerektirmektedir.

Tansiyonun Yükselmesi

Hipertansiyon sorunu olan kişilerde tansiyonun yükselmesi sorununa daha sık olarak rastlanmaktadır. Kanın damarlardan geçmesi zorlanması neticesinde ortaya çıkmakla birlikte kan damarları içerisindeki yağ katmanlarının birikmesi nedeni ile gerçekleşmektedir. Ancak yüksek tansiyon kısa süre içerisinde hemen herkeste görülebilmektedir. Her yaşta görülebilen bu rahatsızlık özellikle;

tansiyon yukselmesi
Tansiyon Yükseldiğinde Ne Yapılmalıdır? 36
  • Duygusal bir an yaşandığında,
  • Kötü bir haber alındığında,
  • Yoğun fiziksel aktivite yapılması halinde oluşabilmektedir.

Yukarıda sayılan nedenler yüzünden tansiyonun yükselmesi neticesinde herhangi bir endişe oluşmasına gerek yoktur. Kişilerin sağlık durumlarının iyi olması halinde tansiyon değerleri kısa süre içerisinde normal değerlerine dönebilmektedir. Lakin yüksek tansiyon sabit şekilde devam ediyorsa hipertansiyon olma ihtimaline karşı bir hekimden destek alınması lazımdır. Hipertansiyon olan kişilerin doktor tarafından kendilerine verilmiş olan ilaçları düzenli şekilde almaları lazımdır. Tuzsuz şekilde ve yağ oranını düşük olarak beslenen bireyler bu sayede kan basınç değerlerini kontrol altında tutabilmektedir. Düzenli spor yapmak da rahatsızlık için olumlu etkiler oluşturmaktadır.

tansiyon yukseldiginde yapilmasi gerekenler
Tansiyon Yükseldiğinde Ne Yapılmalıdır? 37

Yüksek Tansiyonun Kontrol Edilmesi İçin Neler Yapılmalıdır?

Yüksek tansiyonun kontrol altında tutulabilmesi için tansiyon değerlerinin haftada en az bir kez ölçülmesi gerekmektedir. Değerlerin bir sonraki randevu içerisinde doktora bildirilmesi için not alınması da önerilmektedir. Uzmanlar bu sayede ilerleyen dönemlerde tedavi için ne gibi adımlar atacaklarını daha iyi belirlemektedir. Bunlara ek olarak bireylerin tansiyon kontrolünde;

  • Tuz oranı düşük olan bir beslenme düzeyi oluşturmak,
  • Düzenli egzersiz yapmak,
  • İdeal kiloya erişmek,
  • Sigara kullanımı varsa bırakmak,
  • Stresli olan ortamlardan uzak kalmak,
  • Uzmanların verdiği ilaçları almak gibi önerileri uygulamaları gerekmektedir.

Tansiyonu yüksek olan kişilerin bu durumu kontrol altına alabilmek adına patlıcanlı portakal suyu tüketmeleri önerilmektedir. Yüksek tansiyon tedavisi için patlıcan bir blender içerisinde bir adet portakal suyu ile çırpılmalıdır. Sonrasında süzülerek hazır hale getirilen içecek her sabah kahvaltıda tüketilmelidir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Emre K.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir