T3 Tiroid Hormonunun Yan Etkileri Nelerdir?


0

Hashimoto tiroiditi olanlar, tiroid bezi ameliyatla alınanlar ve hipotiroidizm hastalarının vücut için gerekli tiroid hormonu dışarıdan alması gerekmektedir. Cytomel olarak da bilinen jenerik ismi Liothyronine olan hormon ilacı hipotiroidizmli hastalara endokrin uzmanları tarafından reçete edilmektedir. Ülkemizde Tiromel markasıyla da satılmaktadır. Tiroid hormonu bütün vücuda etki gösterir ve metabolizmayı düzenler. Tiroid ilacının kullanımı güvenli ve sıkça reçete edilse de bazı yan etkileri unutulmamalıdır.

T3 Hormonu Yaygın Yan Etkileri

Drugs.com üzerinden elde edilen bilgilere göre Cytomel ilacının yaygın görülen yan etkileri baş ağrısı, sıcak basması, kilo artışı, terleme,düzensiz kalp atışı, kalp çarpıntısı, sinirlilik, anksiyete, adet düzensizlikleri, saç dökülmesi, depresyon ve göğüs ağrısıdır.

Şiddetli Yan Etkiler

İlacın ciddi ve tıbbi müdahale gerektiren yan etkilerinden biri alerjik reaksiyon gelişimidir. Ağız, boğaz, dil ve yüzde şişme, nefes darlığı alerji göstergesi olabilir. Ayrıca ilacın yanlış ve yüksek doz kullanılması sonucu tiroid yüksekliğine bağlı yan etkiler görülebilir. Tiroid fırtınası olarak nitelendirilen bu durumda kalp atışının hızlanması, tansiyon yüksekliği, huzursuzluk, sinirlilik, endişe, ishal, bulantı, kusma ve koma gibi belirtiler ortaya çıkabilir. İlacın çok yüksek doz kullanılması hayatı tehdit eder.

Cytomel Hangi Durumlarda Kullanılmaz?

Tiroid bozukluğu, tirotoksikoz, kontrolsüz adrenal bez bozukluğu veya graves hastaları T3 replasmanı kullanmamalıdır. Göğüs ağrısı, kalp hastalığı, diyabet, konjestif kalp yetersizliği veya hipofiz beziyle ilgili sorunları olanlar Cytomel veya diğer T3 tiroid hormonlarını ancak hekim onayı olduğunda ve doz ayarlaması yapılarak kullanabilir.

Ayrıca Buna Bakın  Cilt Çatlakları Tedavisi ve Krem Önerisi

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.