Süt Tüketmenin İnsan Vücuduna Yararları Nelerdir


Süt ürünleri bazen ciddi bir eleştiriye tabi tutulsa da hayatımıza sağlıklı bir şekilde devam etmek için büyük bir role sahiptir. Süt içmenin sağlığımıza faydaları saymakla bitmez. Son zamanlarda özellikle keçi sütü önerilse ve de pek bilinmese de aslında en faydalı sütlerden birisi toz sütlerdir. Pastörize sütün kurutulmasıyla elde edilen bu sütün içerisinde çok sayıda aktif enzim ve çok daha fazla besin vardır. Taze ve toz sütün karşılaştırması için biraz daha bilgi verebiliriz. 

Başlıca Süt Çeşitleri

Sütler özellikle inek sütleri marketlerde en çok satılan türlerdir. İnek sütünü markette farklı yağ oranlarında ya da yağsız olarak bulabilirsiniz. Ulusal Süt Ürünleri Konseyi ise inek sütü ve yağ oranları haricinde sütler arasında şöyle farklar olduğunu belirtmiştir. İlk süt çeşidi çiğken yüksek bir ısıda ısıtılıp bakterilerden temizlenen ama pek çok besini ve enzimi kaybeden pastorize süt var. Bu süte D ve A vitaminleri de sonradan ekleniyor, çünkü pişerken pek çok vitamini de kaybediyor. Organik süt Ulusal Süt Ürünleri’nin kriterlerine uygundur ve de pastorize edilen bir süttür. Marketten güvenilir bir markanın organik sütünü de alabilirsiniz.

Süt içmek için 6 neden - Sağlık Haberleri | NTV

Bir başka süt olan çiğ süt ise pek çok eyalette satılmıyor çünkü zararlı olma potansiyeli var. Ama besin ve enzim değeri açısından oldukça zengin. Ultra filtrelenmiş süt ise protein, yağ, su, laktoz ve enzimleri ayırmak için filtrelenir. Bunların herhangi birisi açısından zengin ya da bunların birisinin bulunmadığı süt çeşitlerini de marketlerde bulabilirsiniz. Ultra yüksek sıcaklıkta süt ise çok yüksek bir sıcaklıkta pastorize edilir ve diğer sütlere göre tadı daha çok beğenilir. 

Kuru ya da Toz Süt 

Pastorize sütün dehidre edilmesi yani kurutulmasıyla elde edilen toz süt besin değerleri ve tat açısından diğer sütlerden oldukça farklı bir süttür. Bu süt aynı zamanda krema gibi maddelere eklenerek de satılabilir. Aynı zamanda az yağlı ve tam yağlı gibi özelliklere de sahip olabilir. Sulandırılınca da tadı diğer sütlere benzemez. Bu süt ve diğer sütler arasındaki farklar ise şöyledir. 

Tarçınlı Süt Mucizesiyle Ayda 4 Kilo Verin! - Mahmure

Bir Fincan Tam Yağlı İnek Sütünde Neler Bulunur?

Bir fincan tam yağlı inek sütü yaklaşık olarak 149 kaloridir. Büyük bir kısmı yani 5 gram kadarı doymuş yağ olmak üzere 8 gram yağ, 7.7 gram protein ve de 11.7 gram ise karbonhidrat da bu sütün içerisinde yer alır. Bir fincan inek sütünde bulunan mineraller arasında ise şöyle bir orantı var. Bu sütün yüzde 21’i kalsiyum, yüzde 7’si potasyum, yüzde 6’sı magnezyum, yüzde 16’sı fosfor, yüzde 8’i çinko, yüzde 7’si bakır, yüzde 16’sı ise selenyumdan oluşur. İçerisinde bulunan vitaminlerin oranları ise yüzde 12 A vitamini, yüzde 9 B1 vitamini, yüzde 32 B2, yüzde 18 B5, yüzde beş B6, yüzde 46 B12, yüzde 16 da D vitaminidir. Tam yağlı ve yağsız süt arasında besin değeri açısından fazla fark olmasa da yağ oranı ve protein değeri biraz daha farklıdır.

Kuru Sütte Neler Bulunur?

28 gram tam yağlı kuru süt yani toz süt içerisinde, 139 kalor, 7.5 gram yağ, 7.4 gram protein, 10.8 gram karbonhidrat bulunur. Yağsız toz süt ise besin değerleri açısından son derece farklı ve daha düşük kalorilidir. Kısacası tam yağlı inek sütü ve tam yağlı kuru süt arasında makro besinler açısından tek fark besin miktarlarıdır. Ama besinler benzerdir. Ama yağsız kuru süt ikisinden de daha farklıdır. Kurutulmuş sütte daha fazla mineral ama daha az vitamin bulunur. Kurutulmuş yağsız süt yağ ve karbonhidrat açısından daha az, protein ve kalsiyum açısından daha zengin bir içeriğe sahip olduğu için Amerikan Kalp Derneği tarafından da önerilen bir süttür. 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir