Susamın Faydaları ve Kullanımı Nasıl


Susamın faydaları farklı alanlarda kendini göstermesine karşın özellikle bağırsak düzenleyici etkisinden bahsedilmektedir. Bunun yanı sıra lif bakımından zengin olduğu için vücuttaki kolesterol değerlerinin dengelenmesinde de etkilidir. Kabızlık ya da yüksek kolesterol sorunu yaşayanlar susamı salatalarına ekleyerek rahatlıkla kullanabilmektedir. Üstelik susamın yemek tadını değiştirmek gibi bir opsiyonu da bulunmamaktadır. Bu neden yüzünden yoğurda eklenmesinin yanı sıra alternatif yemeklere de eklenebilmektedir. Karbonhidrat emilimini azalttığı için tokluk oranını artırma gibi bir etkisi de bulunmaktadır. Susamın faydaları arasında;

  • İştahı azaltarak kilo vermeye yardım etmesi,
  • Kan basıncının kontrol altına alınmasında etkili olması,
  • Kalp rahatsızlıklarına yakalanma riskini azaltması,
  • Cilt sağlığının daha iyi hale gelmesi,
  • Yaşlılıkla meydana gelen lekelerinin oluşmasına engel olması,
  • Kemik ve dişleri güçlendirmesi,
  • Bağışıklık sistemini güçlendirmesi,
  • Düzenli hormon üretimini sağlaması şeklinde sıralanabilmektedir.

Susam belli içerikleri yüzünden gebelikte oluşabilecek risklere karşı kadınları koruyabilmektedir.

Siyah Susamın Faydaları

Lif bakımından zengin olan siyah susamın faydaları arasında sindirimi kolaylaştırmak da bulunmaktadır. Ayrıca lif bakımından zengin olması bu susam türünün diyabet kontrolü sağlamasında da etkilidir. Susamda; siyah, kavrulmuş, kepekli ya da soyulmuş gibi farklı türler bulunmaktadır. Türleri farklı olmasına karşın susamın faydaları birbirine benzerlik göstermektedir. Herhangi bir işlemden geçmemiş olan susam besin değerlerini maksimum olarak bulundurmaktadır. Örneğin kabuklu olan susam bağırsak hareketlerinin daha kolay şekilde düzene girmesini sağlamaktadır.

susam yararlari
Susamın Faydaları ve Kullanımı Nasıl 36

Diyette Susam Kullanımı

Susamın faydaları arasında karbonhidrat emilimini azaltması da bulunmaktadır. Bu durum insanların iştahlarının azalmasına ve kendilerini daha uzun süre tok hissetmelerine neden olmaktadır. Böylece susamın kilo verme sürecinde iyi bir besin değeri haline gelmesi sağlanmış olmaktadır. Üstelik susam tüketimi sayesinde sindirimin daha basit şekilde tamamlanması da gerçekleşmektedir. Diyette susam kullanımı önerilerinden biri yoğurtla tüketimdir. Bir su bardağı kadar yoğurdun içerisine bir çorba kaşığı susam eklenebilmektedir. Böylece tokluk hissi yakalanacaktır. Yemeklerin tadı değişmediği için tüketimle birlikte aşırıya kaçmaların da önüne geçilmiş olacaktır. Sadece yoğurtla yenmeyen susam salatalarda ya da pilavlarda da rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Susam, farklı tariflerle birleştirilerek de tüketilebilen bir besindir. Bu tarifler ise;

1.     Susam Ezmesi

Susam kullanımı tahin şeklinde gerçekleşebilmektedir. Tahin ismi ile adlandırılan bu ezme türü falafel gibi tariflerin yapımında kullanılabilirken doğrudan ekmeğin üzerine sürülerek de tüketilebilmektedir. Tahin yapımı için bir fincan ya da bardak susam tavada kavrulmalıdır. Kavurma işleminde önemli olan nokta susam tanelerinin yakılmamasıdır. Kavurma tamamlandıktan sonra bir blender içerisine alınan susamlar soğuma gerçekleştikten sonra bir kaşık zeytinyağı ile birlikte çekilmelidir. Macun kıvamına geldiğinde işlem tamamlanmış olmaktadır. Kıvamın oluşmaması halinde biraz daha yağ eklemek, tuz gibi baharatlarla tatlandırmak da mümkündür.

susam ezmesi
Susamın Faydaları ve Kullanımı Nasıl 37

2.     Susamlı Bisküvi Yapımı

Susamlı bisküviler susamın faydalarından istifade etmenin yöntemlerinden biridir. Kahvenin yanında atıştırmalık olarak iyi bir seçenek oluşturan bu tür kurabiyelerin yapımı da kolaydır. Yarım bardak un, yarım bardak susam, yarım bardak keten tohumu, iki yemek kaşığı zeytinyağı, 1 yumurta şeklinde sıralanan malzemeler bir kapta karıştırılmalıdır. Sonrasında ise hamur açılarak bir bardak ya da alternatif şekillendiricilerle birlikte kesilmelidir. Yağlanmış bir fırın tepsisinde 180 derecede pişirilmelidir. Kurabiyelerin üzerine çatalla desen verilmesi de mümkündür. On beş dakika kadar pişirilmesi yeterli olan kurabiyeler soğumalarının ardından tüketilebilmektedir.  


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Emre K.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir