Sürekli Yorgunluk Neden Olur? Çözümü Nedir?


Yorgunluğun demir eksikliğinden alerjilere kadar bir çok farklı nedeni vardır. Yorgunluğa çözmek, kırmızı et yemek gibi basit bir şekilde olabilir. Ancak yorgunluk halinin kesin sebebini öğrenmek için bir doktora gitmeniz gerekir. Yorgunluğun sebepleri bilmek ise, kendiniz için bir tahmin yapmanızı sağlayabilir.

Uyku Bozuklukları

Surekli Yorgunluk Neden Olur
Sürekli Yorgunluk Neden Olur? Çözümü Nedir? 36

İyi dinlenmiş olmak sadece uykunun süresi ile alakalı değil, aynı zamanda uykunun kalitesi ile de ilgilidir. Uykusuzluğunuz varsa, uyku azlığından kaynaklanan bir yorgunluk hissediyor olabilirsiniz. Ancak diğer kronik uyku bozuklukları da uyku döngüsünün kesintiye uğramasına ve gece boyunca sürekli olarak uyanmaya neden olabilir.

Uyku apnesi, uyku sırasında nefes alımının durmasına neden olur. Bu durum saatte 30 kez ya da daha fazla gerçekleşebilir. Bu durumu yaşayan bir kişi sürekli olarak uyanır, boğulma hissi yaşar ya da nefes nefese kalır.

Bunun dışında huzursuz bacak sendromu, narkolepsi ve periyodik uzuv hareketi bozukluğu da kaliteli bir uykudan mahrum kalmaya neden olabilir.

Anemi

Demir, vücudun hücrelerine oksijen taşıyan hemoglobinin üretimine yardımcı olur. Demir eksikliği anemisi, vücut dokularının yeterli miktarda oksijen alamadığı anlamına gelir. Demir eksikliği anemisi, göz çevresinde koyu halkalar oluşmasına neden olur. Bu koyuluklar da yorgun gözükmenize neden olur.

Kronik yorgunluk
Sürekli Yorgunluk Neden Olur? Çözümü Nedir? 37

Yorgun görünmek, vücudun size bir şey anlattığı anlamına gelebilir. Tiroid sorunları, böbrek hastalıkları, lenf emilim bozukluğu ve sıvı tutulumu gibi nedenler ile yorgunluk hissediyor olabilirsiniz. Uyku apnesi, hayati tehlikesi olan bir durumdur ve tedavi edilmesi gerekir. Bu yüzden vücudunuzun göstermiş olduğu belirtileri bir uyarı sinyali olarak kabul edin ve ihmal etmeyin.

Sürekli Yorgunluk Nasıl Tedavi Edilir?

Yorgun ve halsiz hissetmenin daha büyük bir probleme işaret edip etmediğini öğrenmek için doktora danışmalısınız. Doktor anemi, tiroid hastalıkları ve diğer sorunları dışlamak amacıyla birkaç kan testi yapabilir. Doktor ayrıca uyku alışkanlıklarını değerlendirir ve alerji durumunu kontrol edebilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir