Sürekli Uyku Hali Neden Olur?


Sürekli uyku hali tıpta hipersomnia olarak adlandırılır. Hipersomnia uykunun yedi saat ve daha fazla sürmesine rağmen aynı gün içinde tekrarlayan uyku evrelerinin oluşması veya aniden uykuya dalma durumudur. Sürekli uyku hali görülen kişiler geceleri yeterli süre uyusalar dahi gündüz de uyumak isterler.

Hatta ne kadar uyusalar da dinlenemediklerini söylerler. Sürekli uyku haline neden olan faktörler genellikle psikolojik ve nörolojiktir. Bu hastalığa şiddetli kafa travması, beyin kafa içi basıncının artması, kronik yetersiz gece uykusu, depresyon, kronik yorgunluk sendromu, gecikmiş uyku fazı sendromu, ilaç ve madde kullanımı, uyku apne sendromu, uykuda üst solunum yolu direnci sendromu gibi durumlar neden olabilir.

Sürekli Uyku Halinin Görülme Biçimleri

Sürekli uyku hali üç biçimde görülür. Bunlardan ilki narkolepsidir. Genellikle yirmili yaşlarda görülen bir uyku bozukluğudur. Narkolepsi insanların uyku atağı geçirmesine ve halüsinasyona neden olabiliyor. Bu halüsinasyonlar uykuya dalarken ve uyanırken görülür ve kişi gördüklerini gerçek sanır. Bu semptomlar giderek artar. Kişi uyanırken kısa süreli konuşma yeteneğini yitirebilir veya hareket edemeyebilir.

Bu hastalık kişiyi ruhsal ve fiziksel olarak bir çöküşe uğratır. Hastalığın diğer biçimi idiopatik hipersomniadır. Çoğunlukla yirmi beş yaşından önce başlar. Bu hastalar geceleri fazla uyurlar. Fazla uyumalarına rağmen dinlenemediklerini, yorgun olduklarını söylerler. Bu yorgunlukla daha da fazla uyumak isterler. Kleine-Levine Sendromu ise genç yaştaki erkeklerde görülür. Aşırı uyuma haline bağlı olan bu hastalık yılda birkaç kez ataklar halinde tekrarlılık gösterir.

1 21
Sürekli Uyku Hali Neden Olur? 36

Sürekli Uyku Hali Durumunun Belirtileri Nelerdir?

Sürekli uyku hali hastalığının bazı belirtileri vardır. Gün içinde sürekli uyuma isteği, gün içinde bazen uyuklama hali, uzun bir uykuya rağmen kendisini dinlenmemiş hissederek yorgun uyanma, iştah kaybı, halsizlik, yorgunluk, enerjisizlik, dikkat ve odaklanma problemleri, bilinç bozukluğu, düşünme ve konuşma işlevlerinde yavaşlık, unutkanlık, hatırlamakta zorlanma, sinirlilik, huzursuzluk ve kaygı hali en belirgin belirtiler arasındadır.

Sürekli Uyku Halinin Vücuda Etkileri Nelerdir?

Sürekli uyku hali depresyon görülme ihtimalini arttırır. Dolayısıyla kişi daha kolay depresyona girebilir.  Gereğinden fazla uyuma beyin hücrelerini öldürdüğü için vücudun yaşadığı bu durumda beyin bulanıklaşır. Kişinin öğrenme yeteneklerini önemli ölçüde azaltarak kişiyi sersemletir. Kişi sürekli uyuduğu için aşırı kilo alma durumu görülebilir.

Hastalıklara karşı kişinin bağışıklığı zayıflar. Bu da hastalıklara daha kolay yakalanmasına neden olur. Kişi uyudukça şiddetli baş ağrısı meydana gelir. Aynı zamanda uyku kan oranını olumsuz etkileyerek kandaki hücrelerin dengesiz olmasına sebep olur. Bu da şeker hastalığının oluşmasına zemin hazırlayabilir.

2 22
Sürekli Uyku Hali Neden Olur? 37

Sürekli Uyku Halinde Hangi Doktora Gidilir?

Gece fazla sürede uyumaya rağmen sabah yorgun uyanma, uyanamama, gün içinde yorgunluk hissi, halsizlik, sürekli uyku isteği, uyuklama gibi uyku bozukluğu durumlarında hastaların nöroloji uzmanına başvurmaları gerekir.

Uyku bozukluğunun neden gerçekleştirdiğini bulmak, erken teşhis ve tedaviye başlamak için hastaların uzmana başvurmayı ertelememelidirler. Sürekli uyku hali ya da uyku bozukluğuna sebep olan altta yatan bir hastalığın tanısı ve tedavisi hastanın yaşam standartlarının iyileşmesi için oldukça önemlidir.

Sürekli Uyku Halinin Teşhisi

Hastalığın teşhisinde kişinin yaşam öyküsü incelenir, herhangi bir rahatsızlığının olup olmadığına bakılır, alkol ve madde bağımlılığı olup olmadığı hakkında bilgi edinilir. Kesin tanı koymak için üç çeşit test yapılabilir. Bunlardan ilki doktorun hastayı bir gün uyku merkezinde bulundurarak takip edilmesidir. Epworth uykululuk ölçeği uygulanarak hastanın semptomları, uyku saati ve düzeni, hangi saat aralığında uyuduğu incelenmiş olunur.

Polisomnografi testi yapılabilir. Hastanın kafasına elektrotlar bağlanır ve uyku esnasında beyin sinyalleri kontrol edilir. Bu testin amacı kişinin elektriksel aktivite değerlerini, kalbin elektriksel aktivite seviyesini ve kasların elektriksel aktivite değerlerini ölçmektir. Son olarak çoklu uyku gecikme testi uygulanabilir. Bu test ile hastanın gün boyunca uyku dalma süresi ve sıklığı belirlenir. Doktor hastanın uyku düzenini ortaya çıkarmış olur. Bu testler sonucunda kişide sürekli uyku hali olup olmadığına dair teşhis konulur.

Sürekli Uyku Halinin Tedavisi Nasıl Olur?

Sürekli uyku hali şikâyeti ile doktora başvuran hastaya öncelikle fizik muayenesi uygulanır ve doktor tarafından uygun görülen uyku testleri yapılır. Kesin tanı konulduktan sonra ilaç tedavisine başlanır. Sürekli uyku hali hastalığının tedavisinde ilk adım uyku hijyeninin sağlanması ve gece uykusunu bozacak olumsuz etkenlerin ortadan kaldırılmasına ilişkin hastaya bilgi vermektir.

Düzenli egzersiz yapmaları ve beslenme önerilerine uymaları sağlanarak uyku ve uyanıklık dengesinin sağlanması amaçlanır. Gerekli görüldüğü durumlarda diyet tavsiyesinde bulunularak beslenme alışkanlıkları değiştirilir. Aynı zamanda kısa süreli olarak gündüz uyumaları önerilebilir. Sürekli uyku halindeki hastalar doktorun tavsiyelerine uymaları gerekir.

Sürekli Uyku Hali Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Sürekli uyku hali hastalığı kişinin hayat kalitesini düşürerek odaklanmayı düşürür. Böyle bir durum hastanın günlük yaşamını zorlaştırır. Günlük işlerin aksamasına neden olarak günlük performansını düşürür. Hastalık başlangıçta hafiftir fakat ilerledikçe kişinin uyku ihtiyacı artarak sürekli hal alır.

Bu da kişinin yaşamı için bir tehdittir. Bu hastalık tedavi edilip kontrol altına alınmazsa sürekli uyku isteği ve kronik yorgunluk kişinin yaşamını olumsuz hale getirir. Bu nedenle böyle bir durumla karşılaşıldığında hastaların mutlaka bir nöroloji doktoruna başvurmaları ve tedavi olmaları gerekir. İhmal edilecek bir durum değildir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir