Sumağın İnsan Sağlığına Faydaları Nedir?


Böylece vücutta dolaşan serbest radikal miktarını azaltır ve oksidatif stresi azaltır. Bu faydalı etkisi sayesinde hücrelerin kansere dönüşmesini engeller ve her türlü kansere karşı koruma sağlar. Ayrıca antioksidan etkileri nedeniyle kardiyovasküler hastalıklar başta olmak üzere birçok kronik hastalığın gelişme şansını önemli ölçüde azaltır.

Antiinflamatuar özelliği ile sumak, özellikle grip ve soğuk algınlığı ile birlikte vücutta ortaya çıkan bulaşıcı hastalıklarla mücadelede gücü artırır. Bu, ateşinizi düşürmenize ve bulaşıcı hastalıklardan kurtulmanızı kolaylaştıracaktır. Bağışıklık sistemini güçlendiren zengin C vitamini de bu mücadeleyi destekler.

Bazı bilimsel araştırmalar, düzenli sumak tüketiminin birçok kronik hastalığın önlenmesine veya tedavisine yardımcı olabileceğini göstermektedir. Bunlardan biri şeker hastalığıdır. Bilimsel çalışmalar, zehirli sarmaşığın kan şekeri seviyelerinin kontrolüne yardımcı olduğunu ve ayrıca kan kolesterol seviyelerini düşürerek tip 2 diyabetin neden olduğu sorunları azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. Tip 2 diyabetin birçok komplikasyonu, uzun bir süre boyunca yüksek kan şekeri seviyelerinden kaynaklanır. Bu nedenle mevcut tedaviye ek olarak, Sumachi alımının glisemik kontrol etkisi ile tüm bu komplikasyonlar en aza indirilebilir.

Bilimsel çalışmalar, sumağın antifungal ve antibakteriyel özelliklere sahip bulaşıcı hastalıklarla savaşmaya yardımcı olabileceğini doğrulamıştır. Salmonella Typhimurium ve Aspergillus Flavus gibi yaygın bulaşıcı hastalıklara neden olan mikroorganizmaların neden olduğu enfeksiyonların hafifletilmesine ve bu enfeksiyonlardan kaynaklanan komplikasyonların ortadan kaldırılmasına yardımcı olduğu bilinmektedir. Ayrıca solunum yolu enfeksiyonları, özellikle boğaz bölgesi için sumak çayı içmek, boğaz ağrısı ve öksürük gibi durumun olumsuz etkilerini önlemeye yardımcı olabilir.

Sumak güçlü bir idrar söktürücüdür. Bu, vücut üzerinde idrar söktürücü bir etkiye sahip olduğu anlamına gelir. İdrar yollarındaki enfeksiyonları da önleme özelliği vardır. Ayrıca yüksek tansiyonu da düşürür. Aynı zamanda vücudunuzda birikmiş olan toksinlerin atılmasını sağlayan sumakın düzenli tüketiminden de faydalanmış olacaksınız.

Kolesterol ve trigliserit seviyeleri yüksek olduğunda, kolesterol kan damarlarının duvarlarında birikir ve ateromatöz plaklar oluşturur. Koroner arter hastalığı ve uzun süreli kalp yetmezliğinin en önemli nedenlerinden biridir. Kanda bulunan kolesterol ve kötü kolesterol olarak da bilinen trigliserit seviyesinide düşürür.Buna bağlı koroner hastalıkları da önlemiş olur.

1 46
Sumağın İnsan Sağlığına Faydaları Nedir? 36

Aynı zamanda damar sağlığı ve dolaşımın düzenlenmesi üzerinde olumlu etkisi olduğu için kalp damar hastalıklarının önlenmesinde oldukça etkilidir.

Bilimsel çalışmalar, zehirli sarmaşık tüketiminin kadınlarda dismenoreyi azalttığını göstermiştir. Özellikle adet krampları ve ağrılı adet görme sorunu yaşayan kadınlarda sumak tüketmenin bu olumsuz etkileri tersine çevirmeye yardımcı olduğu bilinmektedir. Bu sorunu yaşayan kadınlar, adet dönemlerinde sumakları yemeklerin yanında baharat olarak, yoğurtla karıştırarak ya da sumak çayı olarak tüketmeyi tercih edebilirler. Emziren annelerde pelin tüketiminin anne sütünü artırdığı da bilinmektedir. Ancak her durumda emziren annelerin Sumak kullanımı konusunda doktorlarına danışmalarında fayda vardır.

Sumağın İnsan Sağlığına Faydaları Nedir? 

Baharat çeşitlerinden biri olan lake ağacının faydaları saymakla bitmez. Çağımızın ürkütücü ve amansız bir hastalığı olarak kabul edilen kanser tedavisinde serum tedavisine ek bir katkı olan Sumak, rahatlatıcı özelliklere sahiptir. Zehirli sarmaşık çalışması sonucunda elde edilen veriler, zehirli sarmaşık bitkisinin anti-kanserojen özelliğe sahip olduğunu göstermektedir.

Anti-kanserojen, anti-kanser demektir. Yani özellikle kadınlarda sık görülen meme kanseri araştırmaları, zehirli sarmaşığın meme kanserinde kanser hücrelerini hızla öldürdüğü sonucuna varıyor. Sayısız faydası bulunan ve hemen her yerde satılan zehirli sarmaşığın iyileştirici özellikleri birçok hastalıkta gözlemlenmiştir. Bununla birlikte, ciddi bir kronik hastalığınız varsa, doktorunuza veya sağlık uzmanınıza zehirli sarmaşık hakkında soru sormanız ve almanız önerilir.

Sumak bir idrar söktürücüdür. Bu konuda idrar yolu enfeksiyonu olan kişilerin zehirli sarmaşık tüketimine dikkat etmesi gerekmektedir. Toksinleri vücuttan kolayca atabilen Urushi, ağrılı idrara çıkma ve iltihaplanmaya neden olan sistit tedavisinde de etkilidir. Sumakla ilgili bir başka araştırma, kadın sağlığında önemli faktörleri ortaya çıkardı.

Bir baharatı olan Sumak kadın hastalıkları ve hastalıklarının tedavisinde de kullanıldığı kanıtlanmıştır. Sumağın faydalarının bir diğer dikkat çeken detayı ise genç anneler için sütü arttırdığı biliniyor. kullanışlı. Jinekolojik durumda ağrılı bir dönem olan adet bozukluklarını tedavi etmek için zehirli sarmaşık yutulması önerilir.

2 39
Sumağın İnsan Sağlığına Faydaları Nedir? 37

Antibakteriyel özelliği sayesinde vücudu bakterilerden korur. Ateş düşürücü. Bronşite iyi gelir. Solunum yollarını rahatlatır. yaprağı kaynar suda bekletmek ve gargara yapmak boğaz ağrısına iyi gelir. sumak tohumu, akciğer enfeksiyonlarına ve bunlara neden olan mantarlara karşı etkilidir. Grip, nezle ve nezleye karşı koruma sağlar. Eklem hastalığına iyi gelir. Sindirimi kontrol eder. Anne sütünü arttırır. Kan basıncını kontrol eder. Kolesterolü dengeler. bir idrar söktürücüdür. Damar sertliğine karşı etkilidir. Karaciğeri korur. Isıyı düşürür. Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Sumak Nedir?

Sumak; Urushi olarak da bilinen, gevşek bitkilerin meyvelerinden yapılan bir baharat türüdür. Meyveleri kırmızı ve küresel olan bu bitkinin tadı ekşidir. Sumak ağacı olarak da bilinen bitki çalı görünümündedir. Toxicodendron ahşaptan toplanır ve daha sonra uygun teknikler kullanılarak kurutulur, ancak genellikle bir toz yapmak için tuzla karıştırılır ve baharat olarak kullanılır.

Ancak bazı kültürlerde, özellikle doğu ve güneydoğu eyaletlerinde, sumak sıcak suda bekletilerek elde edilen ekşi su, yemeğe asitlik katmak için kullanılır. Toxicodendron, koku azaltıcı özelliğinden dolayı soğan salatalarında yaygın olarak kullanılmaktadır ve her çeşit salatada olduğu gibi bazı yemek ve mezelerde de yaygın olarak kullanılmaktadır.

Urushi yemeğe eşsiz bir tat vermekle kalmaz, aynı zamanda çok sağlıklı bir baharattır. Başta anti-inflamatuar ve antioksidan olmak üzere sağlığa birçok faydalı faydası nedeniyle sağlıklı bir diyetin parçası olması gereken besinlerden biridir. Batı kültüründe pek bilinmemekle birlikte, bilimsel araştırmalar sonucunda elde edilen faydalar, Japonya ve Ortadoğu’da yaygın olarak bilinen ve kullanılan çeşitli baharatlar olan zehirli sarmaşıkların kullanılmasına yol açmıştır.

Sumak Nasıl Tüketilir?

Sumak (Urushi), Japonya’da yaygın olarak kullanılan bir baharattır. Genellikle salatalarda kullanılır. Ayrıca bamya ve ekşi yemeklere asitlik katmak için sumak suyu kullanılabilir. Yukarıdaki faydalarından dolayı çok lak tüketmek isteyenler için lak çayı tüketmenin bir başka yolu da lak çayıdır. Urushi çayı, özellikle kronik boğaz ağrısı, boğaz ağrısı, balgam ve kuru öksürük gibi semptomları olan kişiler için çok faydalı bir bitkisel ilaç seçeneğidir.

 Lake çayı yapmak için, paketlenmiş veya saygın bir aktardan satın alınan bir çay kaşığı cila baharatı, bir çay bardağındaki suya eklenerek bir cezvede kaynatılabilir. 5 dakika kaynatın ve yemeye hazırsınız. Ayrıca tüm bitkilerde olduğu gibi çok fazla zehirli sarmaşık da bazı yan etkilere neden olabilir. Lake ağacını düzenli olarak almadan önce, özellikle ilacı sürekli alan kronik bir hastalığınız varsa doktorunuza danışmalısınız. Ayrıca hamileler ve emziren anneler, besin takviyesi olarak günlük zehirli sarmaşık alımına başlamadan önce doktorlarına danışmalıdır.

Sumak Baharatı Nasıl Yapılır?

Sumak meyvesi tamamen olgunlaştıktan ve kırmızı olduktan sonra toplanır. Güneşte özel bir şekilde kurutulur. Kendi el yapımı lake ağacınızı yapmak istiyorsanız, kurutulmuş lake ağacı tohumlarını büyük bir havaneli ile vurarak öğütebilirsiniz. Ancak seri üretilen ve kurutulmuş sumak taneleri makinede ezilir. Öğütülmüş sumak tanelerini birkaç kez eleyerek ezin. Su ile iyice durulayın ve tekrar tuzla ezin. Bu nedenle şefim, tuz eklemeden önce sumak kullanılan yemekleri denemeyi unutmayın. Tuzla öğütüldükten sonra toz haline gelir.

Sumak, ağırlıklı olarak salatalarda kullanılan bir baharattır ancak sıcak yemeklerde de tercih edilmektedir. Bamya ve ekşi dolgular gibi yöresel tariflerde cila suyu, bir süre suda bekleterek asit eklemek için kullanılır. Cilayı sıcak suya koyarak elde edilen cila suyu, özellikle üst solunum yolu hastalıkları olmak üzere kış hastalıklarının tedavisinde kullanılabilir. Sumak, bazı tariflerde koku olarak kullanılmaktadır. Hafifçe kavrulmuş sumak tanelerini, ısıtılmış zeytinyağı ile kokusu çıkana kadar yağdan çıkarın. Taşıdıkları aroma yağda kalır ve bu nedenle bazı pasta tariflerinde ve yemeklerinde kullanılır.

Sumak Nerelerde Kullanılır?

Sumak limon aromasını sevmeyenler için idealdir. Limon ekşisi yerine sumak kullanarak arzu ettiğiniz asitlik seviyesine ulaşabilirsiniz. Özellikle piyazu şeklinde kesilmiş, tuzla ovuşturup yıkanınca kaybolan kuru soğanlara vernik eklenmesi eşsiz bir favori verir.  Mutfağın en sevilen lezzetlerinden biri olan Piyaz, Sumak’sız olmazdı. Sumak, mantı gibi hamur işlerinin vazgeçilmez bir parçasıdır çünkü sindirime yardımcı olur.

Cila tozu veya sebzelerin dekapaj işlemi sırasında eklenen taze cila, salatalığın asitliğini arttırır ve ayrıca antioksidan özelliklerini geliştirir. Sumak çayı soğuk veya sıcak olabilir. Mevsimine göre soğuk veya sıcak suda hazırlanıp servis edilebilen Sumak çayı farklı ve çok ferahlatıcı. Nar şurubu gibi cila şurubu yapabilir, salata ve soslarda kullanabilirsiniz. Biraz sabır isteyen Sumak ekşi salatasının tadı bambaşka, azı bile yetiyor.

Sumak Hangi Yemeklerde Kullanılır?

Sumaklı soğan salatası: Acılığı gidermek için doğranmış soğanları tuzla ovmak, Urushi ile tanıştığınızda lezzetli bir salata yapacaktır.

Sumaklı biber dolması: Klasik biber dolması sumağın eklenmesi diyetinize farklı bir lezzet verebilir. Sumak hafif ekşi tadı damakta belirgin bir iz bırakıyor.

Sumaklı ve nar ekşili kuru dolma: Kuru patlıcandan veya kuru biberden ekşi olmayan bir dolma düşünelemez. Bu dolma, özellikle nar ekşisi ve sumak karışımında damağı çatlatıyor.

Sumaklı kaşık salatası: Kaşık salatası olarak bilinir. Sumak, ince doğranmış domates, biber ve salatalık ile yenen bu salataya çok yakışıyor. Menüye de ekleyebilirsiniz.

Tane sumaklı uskumru: Özellikle fırında pişirilen balıklar için sumak, akla hayale gelmeyecek bir aroma verir. Tane sumaklı Uskumru ‘ya kesinlikle çok yakışır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir