Su ve Sodyum Düşüklüğü Arasındaki Çok Önemli İlişki!


0

Kandaki sodyum seviyesinin düşük olması, tıbbi olarak hiponatremi olarak isimlendirilir ve ciddi tıbbi problemlere sebep olabilir. ABD’de görülen en yaygın elektrolit dengesizliği hiponatremidir. PubMedHealth’e göre, hiponatremi, büyük miktarda su alımı ile daha da kötü bir hal alabilir. Kanda bulunan normal sodyum seviyesi 135-145 mEq/litre’dir. Hiponatreminiz varsa almanız gereken sıvı miktarı dengesizliğin kesin sebebine bağlıdır. Doktorun bilgisi olmadan düşük sodyum seviyesini tedavi etmeye çalışmayın.

Vücutta Sıvı Fazlalığı ve Sodyum Düşüklüğü

Böbrek hastalığınız ya da konjestif kalp yetmezliğiniz varsa, vücudunuz büyük miktarda sıvı tutar. Ekstra olarak alınan sıvı kanınızdaki sodyumun seyreltilmesine neden olabilir. Global RPh raporlarına göre sodyumseviyesi 120 mEq/litre’nin üzerine çıkarsa, günlük sıvı alımını 500 ml ile 1500 ml arasında sınırlamak tedavi için yardımcı olabilir. Ayrıca doktorunuz vücudunuzda bulunan fazla suyun atılması için idrar söktürücü ilaç da verebilir.

Su Zehirlenmesi ve Sodyum Düşüklüğü

Çok miktarda su içmek vücudunuzun elektrolit dengesini bozabilir. Spor yaptıktan sonra çok fazla su içerseniz, çok miktarda sodyum ve diğer elektrolitleri terleme ile kaybettiğinizde, sodyum seviyesinde düşme meydana gelebilir. İzotonik bir çözelti olan salin (distile su) kanla aynı sodyum bileşimine sahip bir çözeltidir. Bu çözelti litre başına 9 gram sodyum ve klorür içerir ve sodyum düşüklüğü yaşadığınız zaman bu çözeltiyi damar yolu ile almanız gerekebilir.

Susuz Kalmak Sodyum Düşüklüğüne Neden Olabilir

Susuz kaldığınız zaman sıvı kaybına uğrarsanız, toplam sıvı hacminiz düştüğü için sodyum seviyeniz de düşecektir. Bu durumda ilave olarak sıvı almaya ihtiyaç duyarsınız. Ancak bir litrede 9 gram sodyum ve klorür içeren izotonik çözeltiyi damar yolu ile almanız gerekir. Global RPh, elektrolit dengeniz normal seviyeye çıkana kadar saatte 500 ml olmak üzere, sıvı kaybı durumunuza bağlı olarak toplam 500 ml ile 3000 ml arasında izotonik çözelti almanız gerektiğini söylüyor.

Sodyum Düşüklüğü Tedavisi

Kandaki sodyumun düşmesinin nedenini bilmediğiniz ve uygun bir biçimde tedavisinin yapılmadığı durumda yarardan çok zarara uğrayabilir ve başlıca sağlık sorunları yaşayabilirsiniz. Daha fazla su içmek, normalde fazla sıvı kullanıyorsanız ciddi problemler yol açar. Ancak sıvı hacminiz düşükse ve sıvı alımınız düşük seviyedeyse fazla su içmek size yarar sağlayabilir. Patient.com’a göre düşük sodyum hacmi yavaş bir şekilde düzeltilmelidir. Patient.com’a göre düşük sodyum belirtileri sodyum seviyesi 120 mEq/litre’nin altına düşene kadar belli olmaz.

Sodyum Düşüklüğü Belirtileri Nelerdir?

  • Baş dönmesi
  • Baş ağrısı
  • Bilinç bulanıklığı
  • Kilo alımı
  • Yüksek tansiyon
  • Halsizlik
  • Titreme
  • Sinirlilik

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz