Su Arıtma Cihazlarının Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?


Canlıların hayatlarını devam ettirebilmeleri için su içmeleri gerekmektedir. Ancak tüketilecek olan suyun iyi şekilde arıtılması lazımdır diğer türlü sulardan hastalık kapılma riski ortaya çıkmaktadır. Su arıtmanın herhangi bir dezavantajı bulunmamaktadır. Bu durum arıtma sistemlerinin eksikleri olmadığı anlamına da gelmemelidir. Çünkü arıtma sırasında içme sularından kirletici olarak görülen hemen her madde çıkarılmaktadır.

Su Arıtma ve Zararlı Organizmalar

Çevre Koruma Ajansı’ndan gelen açıklamalar dünyada bulunan suların %90’lık oranının herhangi bir arıtma yapılmadan içilemeyeceği yönündedir. Sularda; ishal ve kusmanın yanı sıra ölüme bile neden olabilen mikroorganizmalar yer alabilmektedir. Su arıtma cihazları sayesinde sular, içilmesi daha güvenilir hale getirilmektedir. İşlemler sırasında zararlı olan mikroorganizmalar öldürülmektedir. Suyun olduğundan daha güvenilir hale gelmesi için kullanılan yöntemler arasında; kaynatma, klor ya da iyotla birlikte kimyasal uygulamaları ve filtreleme gibi farklı yollar da bulunmaktadır.

Su Arıtma ve Zehirli Metaller

Sular üzerinde yapılan incelemeler çerçevesinde mikroorganizmalara ek olarak bakır ya da magnezyum gibi mineraller bulundurduklarını da ortaya çıkarmıştır. Mineral kaynaklarının bir kısmı insan sağlığı açısından herhangi bir tehlike oluşturmamaktadır. Ancak bazı durumlarda mineraller su içerisinde yer alan farklı minerallerle reaksiyon gerçekleştirerek suyun içmeye uygun olmaması durumunu getirmektedir. Su arıtma sistemlerinin uygulanmadığı kaynaklarda yer alan sularda bulunan kurşun ya da bakır gibi mineraller sağlık açısından tehlike yaratabilmektedir. Dezenfektan sistemleri ise kimyasallar ve filtre içerikleri aracılığı ile hem hastalığı hem de sağlık tehlikesi oluşturan mineralleri sulardan arıtmaktadır.

zehirli metaller
Su Arıtma Cihazlarının Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir? 35

Diğer Riskler

Pestisitler çiftliklerde de çimlerle de kullanılabilmektedir. Ancak zaman zaman içme sularına karıştığı da görülmektedir. Bu tehlikeye karşı yetkililer pestisit açısından arıtma sağlamalıdır. Fakat bazı durumlarda bireysel kuyulardan içme suyu temin edilmektedir. Bu durumda sularda pestisit bulunup bulunmadığı belli olmayacaktır. Su arıtma cihazları böyle anlarda insanların ihtiyaçlarını karşılayacaktır. İnsanlar cihazlarla sularında bulunan klor ya da cıva benzeri metalleri ortadan kaldıracaktır. Fakat cihazlar böcek ilaçlarının artırılması konusunda yeterli gelmeyecektir. Ulusal Pestisit Telekomünikasyon Ağı, içme suyundaki pestisitlerin uzun süre tüketilmesinden sonra kanser riskinin arttığına yönelik açıklamalar yapmıştır.

Su Artırma Cihazlarının Bakımı

Su artırma cihazlarının avantajları arasında içme sularının zararlı olan mikroorganizmalardan ve zararlı kimyasallardan kurtarılması gösterilmektedir. Ancak durumun tersi durumu faydadan çok zarar da getirebilmektedir. Çünkü faydanın uzun süreli olabilmesi için kişilerin cihazlarda yer alan filtreleri değiştirmeleri gerekmektedir. Su arıtma cihazlarının filtrelerinin kirlenmesine karşın değiştirilmemesi durumunda Diyetisyen Monica Reinagel’e göre normal bir musluk suyundan daha zararlı içme suyu tüketilmiş olmaktadır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Emre K.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir