Streptokokus Pnömoni Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir?


Streptokokus pnömoni yuvarlak şekilli, gram pozitif  “streptokok” ailesi üyesi bakteridir. Pnömoni olarak adlandırılan ölümcül akciğer enfeksiyonlarına sebep olmaktadır. Birçok farklı bakteri türü pnömoniye sebep olmakla birlikte an bilinen sebeplerden biri “Streptokokus Pnömoni”dir. Bu enfeksiyon etkeni 2000’li yılların başına kadar her yıl 100 binin üzerinde kişinin hastaneye yatırılmasına sebep olmaktaydı. Aşının keşfedilmesi ile bu oranın çok küçük değerlere inmesini sağlamıştır. Pnömoninin belirtileri solunum zorluğu, ateş, halsizlik ve göğüs ağrısıdır.

pnomokok 1
Streptokokus Pnömoni Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir? 36

Solunum Güçlüğü

Akciğer alveol adı verilen küçük hava keselerinden oluşmaktadır. Bu keseciklerde oksijen ve karbondioksit değişimi gerçekleşir. Enfektif hastalıklar bu keselerde iltihabi akıntı, irin birikmesine sebep olur. Bu durum akciğerlerin havayla dolmasını engelleyerek nefes darlığına sebep olacaktır. Üstelik enfeksiyon solunum yoluyla alındığından elk belirtiler boğazda ortaya çıkar. İltihabı duruma bağlı olarak balgamlı öksürük ortaya çıkar. Kalın, kötü kokulu ve yeşil renkte balgam enfeksiyon belirtisidir. Enfeksiyonların ilerlemesi durumunda plevral efüzyon nefes darlığına sebep olabilir. Plevra akciğeri saran zardır. Akciğer dokusunu çevre dokulardan ayırır ve kapsül görevi görür Enfektif durumlara bağlı olarak akciğer dokusu ve zar arasına sıvı birikmesine plevral efüzyon denir. Ayrına akciğerde bölgesel apseler oluşabilir. Bu kısıma hava akışı kesildiğinden dolayı solunum zorluğu ortaya çıkar.

Göğüs Ağrısı

Pnömoni ve akciğer enfeksiyonlarının bir diğer önemli belirtisi göğüs ağrısıdır. Pnömoni nefes alışverişi sırasında kalp krizine benzer bir göğüs ağrısına sebep olur. Akciğer içerisinde duyu siniri bulunmadığından dolayı akciğer ağrısı diye bir durum söz konusu değildir. Enfeksiyon ilerleyip akciğer zarı yani plevraya ulaştığında bu bölgedeki sinirler uyarılır ve ağrı hissedilir. Göğüs ağrısının birçok sebebi olmakla birlikte plevral ağrı nefes ile yakından ilişkilidir. Nefes tutma ile ağrı hafifliyorsa pnömoni belirtisi olabilir.

pnonmoni 1
Streptokokus Pnömoni Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir? 37

Ateş

Ateş vücudun enfeksiyonlara karşı sergilediği en genel tepkidir. Enfeksiyon sırasında vücut ısısının yükselmesi bakterinin ilerlemesini engelleri Bu durum bağışıklık sistemini destekler. Ancak yüksek ateş yalnızca bakteriyi değil vücuttaki birçok fonksiyonu olumsuz etkiler. Pnömoni ateşe sebep olur. Normal vücut sıcaklığı 36.5 derecedir. Enfeksiyon anında pirojen denilen maddeler Hipotalamus’da bulunan ve vücut sıcaklığını ayarlayan merkezi uyarır. Pnömoni ateşi çok yüksek seyredebilir. Özellikle çocuklarda havale tablosu ortaya çıkmasına sebep olur. Yüksek sıcaklık proteinlerin denatüre olmasına sebep olur. Vücutta geri dönüşümsüz hasarlara yol açabilir. Yüksek ateşin ateş düşürücü ilaçlarla normal seviyelere indirilesi hayati önem taşır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
1
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir