Spordan Sonra Oluşan Kas Ağrıları Nasıl Geçer?


0

Egzersizlerden kaynaklanan ağrılar normal günlük yaşamda görülmez. Ağrının egzersizlerden sonra meydana gelmesi daha yaygındır. Ancak, şiddetli ağrı her zaman için bir endişe sebebidir. Alt sırt rahatsızlığı yalnızca normal bir kas ağrısının değil, bir yaralanmanın da belirtisi olabilir. Omurilikteki disk dokusunun bozulması ya da fıtık oluşumu sonucu da bel ağrısı hissedebileceğiniz için bel ağrınız hakkında mutlaka bir doktora başvurun.

Egzersiz Yapınca Kaslara Ne Olur?

Kasları yeterince zorladığınız zaman kaslar gerilir, böylece vücut onları mikro düzeyde yıpratır ve yeniden güçlendirir. Kas yorgunluğu yaratmak, kas kütlesinin arttırmanın anahtarıdır, ancak dokuya zarar verir. Hasarın ciddiyeti, egzersizin şiddetine bağlıdır. Alışık olmadığınız yorucu egzersiz, ağrılı ve hassaslaşan kaslara yol açabilir. Egzersiz esnasında ortaya çıkan ağrı, kas ağrısı değil bir kas yaralanması anlamına gelebilir.

Egzersiz Sonrası Gecikmiş Kas Ağrıları (DOMS)

Egzersiz sonrası gecikmiş kas ağrısı, egzersizden 24 saat ya da daha sonra başlayan ağrıdır. Gecikmenin nedeni kesin olarak bilinmiyor. Stony Brook University’ye göre dokuda laktik asit birikimi gecikmiş kas ağrısına neden olabilir. Başka bir teori, rahatsızlığın yeniden inşa edilmesine ve kas kütlesinin artmasına neden olan hasardan kaynaklandığını belirtmektedir. Ağrının sebebi her ne olursa olsun, gecikmiş kas ağrısı 10 gün kadar sürebilir. Alt sırtınızdaki gecikmiş kas ağrısı, egzersiz esnasında kasların normalden daha fazla çalıştığına dair bir işarettir.

Gecikmiş Kas Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Gecikmiş kas ağrısı için en etkili tedavi şekli dinlenmedir. En az bir hafta boyunca ağrısı geçene kadar tekrar egzersiz yapmayı beklemek, rahatsızlığın tekrarlanmasını önlemeye yardımcı olabilir. Temel ilk yardım teknikleri, iltihap ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir. Üç gün boyunca belinize günde birkaç kez buz kompresi uygulayın. Gerekirse eczacınıza danışarak bir iltihap önleyici ağrı kesici alın.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sırt ağrısı probleminiz varsa bu durumu doktorunuza bildirmelisiniz. Bel bölgesi fizyolojik olarak karmaşıktır. Şiddetli bel ağrısı omurlarda ya da disklerde bir sorun olduğunun işareti olabilir. Sakatlığa sebep olabilecek ağrı uzman bir doktor tarafından değerlendirilmelidir. Egzersizinizden önce ve sonra ısınma ve germe yapmak gecikmiş kas ağrısı yaşama riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Egzersiz yapmaya yeni başlayacaksanız, başlamadan önce bir uzman ile görüşerek uygun bir egzersiz programı hakkında görüşün.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz