Spordan Sonra Kan Basıncı Normale Ne Zaman Döner?


Koştuğunuzda,  kalbiniz daha hızlı atar ve dolayısıyla kan basıncınızı yükseltir.  Bu durumun nedeni ise kanın kalpten atılma hızıyla ilgilidir. Yani kan basıncınızı kısmen koştuğunuz hız belirler. Dinlenme süresinin uzunluğu, koşu temposunun yoğunluğu ile doğru orantılıdır. Genel olarak sağlıklı bireylerde koşmayı bıraktıktan sonra kan basıncının oldukça hızlı bir şekilde normale dönmesi beklenir.  Kan basıncı koşmayı bıraktıktan sonra hala düşmüyor ve tansiyonun alışılmadık derecede yüksek kaldığı düşünülüyorsa bir doktora başvurulmalıdır.

Tansiyon

Kan basıncı,  vücudun aktivitesine göre sürekli değişiklik gösterir. Bedensel aktiviteler nedeniyle atardamar duvarlarına uygulanan kuvvet, ritmik bir basınç oluşturur. Bu basınç, kalbin atış hızıyla ve kalp odacıklarından atılan kan miktarı ile ilgilidir.  Vücudun aktivite yoğunluğuna göre, kalp atış hızı ve vücuda pompalanan kan miktarı da artar. Bu durum da kan basıncını artmasına neden olur. MedlinePlus’a göre, sağlıklı bir yetişkinin dinlenme süresindeki ideal kan basıncı ölçümü (diastolik)120 mmHg’dir. Sistolik kan basıncının ise 80 MmHG üzerinde olması beklenir. MmHg kısaltması milimetre cıva anlamına gelir.

tansiyon
Spordan Sonra Kan Basıncı Normale Ne Zaman Döner? 36

Sistolik ve Diyastolik

Kan basıncı ölçümünde iki farklı parametre vardır ve oran olarak belirtilir.  En üstteki sayı sistolik basınç olarak tanımlanan en üstteki sayı, kalp atışı esnasında arterlerde oluşan basıncı gösterir.  Genel olarak bu iki sayıdan daha düşük olan alt sayı ise, kalp atışları arasındaki basıncı ölçer. Kalp her kasılmadan önce tekrar kanla dolar. Yapılan koşu veya herhangi bir egzersiz aktivitesi, sistolik basıncı artırır.  Diyastolik basınç genellikle değişmez. Egzersizlerin yoğunluğu (Aerobik egzersizler ya da anaerobik egzersizler)  kan basıncının düşük ya da yüksek olması ile doğrudan ile ilgilidir.  Daha yorucu olan anaerobik egzersizlerin vücutta oluşturduğu gerginlik kalbin daha sert kasılmasına neden olur. Ancak kalp atış hızının artması beklenmez.  Çünkü kalp atış hızının artması ancak koşu esnasında beklenen bir durumdur. Ağırlık kaldırma antrenmanları gibi anaerobik egzersizlerde kalp atışının hızlanması gerekmez.

Kurtarma

Koştuktan sonra kan basıncı ve kalp atış hızı normal seviyesine düşme eğilimindedir. Bu normal seviyeye geri dönüşün standart bir süresi olmamakla birlikte, bu sürecin birkaç dakikada tamamlanması gerekir.  İyileşme süresi, koşunun yoğunluğu ve temposu ile birlikte bireylerin genel sağlığına bağlı olarak da değişiklik gösterebilir. Sağlıklı ve düzenli egzersiz yapan bireylerde, kalp bu aktivitelere alışkın olduğu için normalleşme sürecini daha hızlı tamamlar.  Ancak nadiren egzersiz yapan ya da egzersizlere yeni başlayan kişilerde kalp atış hızının normale dönme süreci biraz daha uzundur.

Hipertansiyon

Koşu esnasında ve koşu bitiminden kısa bir süre sonra vücutta oluşan yüksek kan basıncı normal kabul edilir. Ancak koştuktan sonra kalp atış hızı normal seviyesine geldiği halde kan basıncı hala düşmüyorsa bu durumda yüksek tansiyon durumundan endişe edilebilir. Dinlenirken bile tansiyonun çok yüksek olduğu düşünülüyorsa vakit kaybetmeden bir doktora gidilmelidir.  Yaşanılan durumun Hipertansiyon /yüksek tansiyon olup olmadığının teşhis edilmesi gerekmektedir.  Birçok nedeni olan yüksek tansiyon için çeşitli tedavi yöntemleri vardır.  Düzenli egzersiz yapmakta, belli bir süre sonra dinlenme durumundaki kan basıncının normale düşmesine yardımcı olan bir uygulamadır. Kalbin güçlenmesi ve bunun da kalbin kan pompalarken daha az yorulması ve daha çok kan pompalaması için uzmanlar düzenli egzersiz yapılması gerektiğini belirtiyor.

hipertansiyon
Spordan Sonra Kan Basıncı Normale Ne Zaman Döner? 37

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Emre K.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir