Sporcuların Yumurta Beyazı Hakkında Bilmesi Gerekenler


Yağ yakmak ve kas yapmak bütün sporcuların bir hedeftir. Yumurta beyazı kas yapısını desteklemek için kaliteli ve yağsız bir protein elde etmek için oldukça harika bir besindir. Bunun yanında yumurta beyazı, kas geliştirme sırasında takip edilen diyette düşük kalori içeren ve ucuz bir besindir.

Yumurta Beyazında Ne Kadar Protein Vardır?

Yumurta akının diğer bir adı albümindir. Yumurta çiğ olduğunda açık renkte olan kısımdır. Yumurta piştiği zaman pıhtılaşma meydana gelir beyaz bir hale gelir. Ortalama bir yumurtanın beyazında 4 gram protein vardır. Yumurtanın büyüklüğüne göre bu değer 6 grama kadar çıkabilir.

Sporcular yumurtanin sarisini Neden Yemez
Sporcuların Yumurta Beyazı Hakkında Bilmesi Gerekenler 36

Günlük Protein İhtiyacı Ne Kadardır?

Vücut ağırlığının kilo başına, günlük olarak ortalama 0.8 gram protein tüketilmesi gerekir. Yani 80 kilo olan bir kişi, günlük olarak 64 gram protein tüketmelidir. Kişi vücut ağırlığını 0.8 ile çarparak günlük alması gereken protein miktarını bulabilir.

Bu ihtiyaç kişinin yapmış olduğu fiziksel egzersizin düzeyine göre artış gösterebilir. Bunun için bir protein ihtiyacı hesaplama aracı kullanılabilir.

Bazı sporcular, aşırı protein tüketmenin yani daha fazla proteinin daha fazla kas oluşturduğuna inanır. Ancak bu doğru değildir. Protein sadece yeteri kadar alınmalıdır.

Yumurta beyazı gibi doğal olan proteinler, yapay bir şekilde üretilen protein takviyelerinden daha besleyici ve daha ekonomiktir.

Yumurta Beyazı Nasıl Tüketilir?

Yumurta beyazının omlet yaparak tüketebilirsiniz. Bunun için öncelikle yumurtanın beyazını sarısından ayırmanız gerekir. Yumurtayı haşladıktan sonra sarı kısmını ayırarak sadece beyaz kısmını da tüketebilirsiniz.

Haslanmis yumurta beyazi protein
Sporcuların Yumurta Beyazı Hakkında Bilmesi Gerekenler 37

Yanına ekstra bir lezzet isterseniz yumurtanın sarısını da tüketebilirsiniz. Yumurta sarısında amino asitler, vitaminler ve yağlar bulunur. Ancak yumurta sarısının uzun süre tüketmek, yumurtadan tiksinmeye neden olabilir. Uzun süre yumurta tüketebilmek için sadece beyazını tüketmek daha doğru olacaktır.

Daha fazla yumurta beyazı tüketebilmek için, yanında meyve suyu, puding gibi zevkinize uygun gıdalar da tüketebilirsiniz.

Yumurta Beyazı ve Tamamlayıcı Karbonhidratlar-Yağlar

Yumurta beyazı iyi bir protein kaynadığıdır. Ancak sporcular protein alımını, yeterli düzeyde yağ ve karbonhidrat ile desteklemelidir. Yağlar, günlük olarak alınan kalorinin en fazla %20 – %25 kadarını oluşturmalıdır.

Yumurta beyazının iyi bir protein kaynağı olduğu gibi yumurta sarısı, fındık ve zeytinyağı da iyi yağ kaynaklarıdır. Kepekli tahıllar, patates, sebze ve meyveler de iyi bir karbonhidrat kaynaklarıdır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
1
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir