Sporcular Neden Jockstrap Giyer?


Jockstrap adı verilen iç çamaşırları, erkeklerin cinsel bölgelerini destekleyerek, herhangi bir darbeye karşı koruma sağlamak amacıyla tercih edilmektedir. Bu ürünlerin önünde koruyucu işleve sahip bir cep bulunmaktadır. Jockstrap unsurları ilk başlarda bisiklet sporlarıyla ilgilenen kişiler tarafından kullanılıyordu. Genital bölgede yaralanmayı engellemek adına da birçok yüksek tempoya sahip spor dalında sonrasında kullanılmaya başladı. Bu yönde farklı tasarımlar da ortaya çıkarak, daha da farklı yönleri çıkan bir ürün olarak ifade edildi.

Testis Burulması

Testis torsiyonu sorunu testis skrotum içinde bükülmesi sonrasında ortaya çıkan nadir bir sorun olarak kendini göstermektedir. Bu tip durumlar spermatik kordondaki kan akışının kesilmesiyle başlayacak ve testislerin işlevini kaybetmesiyle sonuçlanabilecektir. Son derecede ciddiye alınması gereken bir sorun olmasından dolayı anında müdahale etmek gerekmektedir. Bu rahatsızlık her an ortaya çıkabilecek olsa da sporcuların da bu riski azaltmak adına jockstrap giymeleri tavsiye edilmektedir.

Sporcular Neden Jockstrap Giyerrr
Sporcular Neden Jockstrap Giyer? 35

Künt Travma

Künt travma durumu genel olarak jockstrap kullanmanın asıl nedeni biçiminde söylenebilmektedir. Bu yöndeki var olan modeller, testislerin korunmasına dayalı olarak sert ve plastik bir kap içermesiyle bilinmektedir. Testislerde künt travmanın görülmesi durumu testis bölgelerinde yırtılma ya da iç kanamaya neden olabilmektedir. Öte yandan testis torsiyonuna dahi sebep olduğu görülebilmektedir.

Jockstrap Ürünlerinin Sporcularda Kullanımı

Jockstrap ürünleri spor faaliyetleri esnasında en iyi performansı ortaya koyma amacıyla yer almakla beraber çeşitli malzemeleri ve farklı kesimleri barındırabilecek türde imal edilmektedir. Nem kontrolünü gerçekleştiren kumaşları içeren modeller yüzücüler için pek tercih edilmese de futbolcuların ilk tercihleri arasında yer almaktadır. Bu konuda birçok spor liginde geleneksel jockstrap kullanımının dışında farklı alternatiflerin kullanılması da söz konusu olabilmektedir.

Sporcular Neden Jockstrap Giyerr
Sporcular Neden Jockstrap Giyer? 36

Jockstrap Alternatifleri

Kompresyon özelliklerini içeren şortlar da jockstrap yerine kullanılabilir. Bu şortların vücuda daha rahat uyum sağlaması ve nem kontrollü olmalarından ötürü her sporcu tarafından tercih edilebilmektedir. Aynı zamanda da bu şort modelleri doğrultusunda koruyucu kaplar da yer almaktadır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
1
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir