Spor ve Egzersizden Önce Muz Yenir Mi?


Egzersiz sırasında en iyi performansı sergilemenin en önemli noktalarından biri beslenmedir. Muz iyi bir karbonhidrat deposudur. Yüzme, halter veya uzun süreli egzersizler için gerekli olan enerjiyi sağlamada önemli yere sahiptir. Egzersiz öncesi bir muz tüketmenin performansınızı olumsuz etkilemsi beklenmez. Ancak en az 60 dakika önce besin alımını kesmeniz faydalı olacaktır. Herhangi bir egzersiz planına başlamadan önce doktorunuzun onayını aldığınızdan emin olun.

egzersiz ve muz
Spor ve Egzersizden Önce Muz Yenir Mi? 37

Muzun Besin Değerleri

Bir orta boy muz yağ bakımından fakir 105 kalori enerji sağlar. Tam olgunlaşmış muz 14.5 gram glikoz ve fruktoz şekerlerini içermektedir. Bu şekerler kolay sindirilir ve enerji profili yüksektir. Muz önemli vitamin ve mineral kaynağıdır. Sporcular için önemli olan da kaslarda önemli görevlere sahip magnezyum ve potasyumdur. Bu elektrolitler kas kasılmasında görevlidir. Özellikle terleme fazla miktarda elektrolit kaybına sebep olur. Bu kayıp kas krampları ve yorgunluk şeklinde hissedilebilir. Muz  egzersiz yaparak bolca terleyen sporcuların ihtiyacı olan elektrolitleri yerine koymaya yardımcı olur.

muzun faydalari 2
Spor ve Egzersizden Önce Muz Yenir Mi? 38

Enerji Kaynağı Muz

Vücudumuz birincil besin kaynağı olarak karbonhidratları kullanır. Muz karbonhidrat bakımından zengindir. Olgun bir muzun içeriğindeki 27 gram karbonhidrat kasların enerji gereksinimini karşılar ve egzersiz sonrası stresi azaltır. Muz içerisindeki karbonhidrat büyük oranda fruktozdan (meyve şekeri) oluşur. Küçük yapı taşlarına ayrılan şeker öncelikle kana oradan da enerji ihtiyacı olan kaslara ulaşır.          

Antrenman Öncesi Muz              

Fiziksel bir aktiviteden en az 2 saat önce muz veya herhangi diğer besinler tüketilebilir. Özellikle yağsız et, taze balık, karbonhidratlar ve doymamış yağlar beslenme düzeninin parçası haline gelmelidir. Ancak antrenmandan kısa süre önce yemek yemek mide krampları ve ishal gibi sorunlara yol açabilir. Ayrıca egzersiz öncesi ağır bir yemek kendinizi yorgun hissetmenize sebep olabilir. Sindirim de enerji isteyen bir iştir. Ağır bir yemek kanın sindirim sistemine yönelmesine sebep olur. Egzersiz öncesi atıştırmanız gerekiyorsa muz iyi bir seçenek olabilir. Muzun glisemik indeksi düşüktür. Egzersiz için iyi bir enerji kaynağı sağlar.             

Egzersiz Sonrası İyileşme Dönemi

Muz içerisindeki fenolik bileşikler antioksidan özellik göstermektedir. Sporcuların egzersiz sonrası iyileşme dönemine katkı sağladığı bilinmektedir. Yapılan araştırmalar egzersiz sonrasında muz ve armut gibi meyvelerin tüketilmesi performansın tekrar yükselmesine ve kasların toparlanma sürecine katkı sağlamaktadır. 2015 yılında bisikletçiler üzerinde yapılan bir çalışmada egzersiz sonrasında sadece su içenlere kıyasla muz yiyenlerde iyileşme oranının yükseldiği ortaya konmuştur.

egzersizdenonce muz
Spor ve Egzersizden Önce Muz Yenir Mi? 39

Egzersiz Sonrası Tükenme

Etkili bir egzersiz vücuttaki enerjiyi tüketir ve kasların zayıflamasına sebep olur. Özellikle bu dönemde alkolsüz şekerli içeceklerden ve basit şeker kaynağı atıştırmalıklardan kaçının. Bu besinler kısa süreli enerji elde etmenizi sağlar ancak bu kısa süre sonunda daha şiddetli bir tükenme yaşamanıza sebep olur. Muz yiyerek vücudunuza enerji sağlayabilir ve kasların iyileşme sürecine katkıda bulunabilirsiniz. Egzersizin ardından vücudunuzu muz gibi protein ve karbonhidrat kaynağı bir besinle ödüllendirebilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir