Spor Kıyafetleri Nasıl Yıkanmalı?


Güzel bir egzersizin ardın çok fazla terlediniz. İlk yapmanız gereken duş girip rahatlamak. Duş almak vücudunuzu terden arındırmanın en iyi yollarından biridir. Peki vücudunuzun terini çekerek sırılsıklam olan kıyafetlerinizi nasıl temizlemelisiniz? Hijyen açısından her kullanımdan sonra egzersiz kıyafetlerini yıkamanız gerekir. Fakat çok sık yıkamak kumaşa ve renklere zarar verebilir. Kıyafetlerinize zarar vermeden her an temiz ve kullanılabilir tutmak için dikkat etmeniz gerekenleri sizler için sıraladık.

egzersiz kiyafetki
Healthy young woman preparing for morning workout.

Spor Kıyafetleri Ne Sıklıkla Yıkanmalı?

Uzman hekimlere göre terle temas eden kıyafetlerin istisnasız her kullanımdan sonra yıkanması gerekmektedir. Eğer her egzersizden sonra özellikle şort gibi vücutla doğrudan temalı kıyafetler yıkanmazsa genital bölgelerden bakteri ve mantar enfeksiyonlar ortaya çıkabilir. Ayrıca terli kıyafetlerin kokuşmuşluğu ile spor salonlarında insanların arasına katılmak insanların sizin hakkınızdaki görüşlerini de olumlu etkilemeyecektir.

Terlediğinizde ter bezlerinden proteinler ve lipitler de salgılanır. Bu organik maddeler bakterilerin çoğalması için uygun ortamı sağlamakla birlikte kötü koku oluşumuna da sebep olur.

Ayakkabılar ise diğer kıyafetler kadar sık yıkanmaz. Ancak en az ayda bir olacak şekilde ayakkabı temizliği ihmal edilmemelidir.

Spor Kıyafetleri İçin Hangi Deterjan Kullanılmalı?

Spor kıyafetlerini yıkarken kokusuz deterjanlar kullanın. Deterjana hoş koku vermek için çeşitli kimyasal maddeler kullanılır. Kimyasallar kıyafetlerinize dolayısıyle da cildinize zarar verir. Özellikle iç çamaşırlarında bakteriyel ve mikotik (mantar) enfeksiyonların görülme riski artar.

Boya ve parfüm içeren deterjanlar daha fazla kimyasal madde içerir. Jinekologların ifadesine göre kimyasallar kıyafetlere oradanads da kasık bölgesi gibi hassas cilt bölgelerine zarar veriyor. Kuru ve sıkmayan iç çamaşırları giymek, terlemenin ardından en kısa sürede kıyafetleri değiştirmek hijyen açısından büyük öneme sahiptir.

Spor Kıyafetleri İçin Hangi Yıkama Programı Kullanılmalı?

spor kiyafetlerin bakimi1 1
Spor Kıyafetleri Nasıl Yıkanmalı? 37

Spor kıyafetlerini sık sık terlediği için her egzersizden sonra yıkanmalıdır. Ter kokusunun tamamen ortadan kalkması için daha uzun ve yüksek sıcaklıkta program kullanılmalıdır diyor. Ancak daha agresif olarak nitelendirilen bu programlar kıyafetlere zarar verir ve kısa sürede kullanılmaz hale getirebilir. 

Bundan dolayı kıyafet türüne göre yıkama programı seçmeye özen gösterin. Kıyafetlerin etiketlerini inceleyerek kumaş türü ve yıkama özellikleri açışından fikir sahibi olabilirsiniz. Örneğin polyester kumaşlar daha zor temizlenme eğiliminde olduğundan daha sert programlarda yıkanması gerekir.

Spor Kıyafetlerini Kurutma

Büzülmeye eğilimli, çok hassas ve kolayca şekli değişebilen ısıya dayanıksız kıyafetler kurutma makinesine girmemelidir. Özellikle sütyenlerin kurutma makinesine girmesi hasar görmesine ve çabuk aşınmasına sebep olabilir.

Malzeme türüne göre tozlukların kurutma makinesine atılması sorunlara yol açabilir.Spandeks malzeme ısıya dayanıksızdır ve kurutma makinesine atıldığında zamanla esnekliğini kaybedebilir. Kurutma makinesi yerine açık havada kurutma iyi bir seçenektir.

Egzersiz kıyafetlerinizi kurutma makinesi atmanız gerekiyorsa düşük ısıya ayarlayın. Düşük ısıda veya açık havada kurutmak kıyafetlerinizi daha uzun süre kullanmanıza imkan sağlar.

Spor Kıyafetleri Ne zaman Atılmalı?

Kıyafetlerin son kullanma tarihi olmadığı için atmak veya saklamak size kalmıştır. Kıyafetin ne kadar uzun süre kullanılabileceği kalitesine, kullanım yoğunluğuna, yıkama ve kurutma gibi birçok özelliğe bağlıdır. Kıyafetleri yenisiyle değiştirmek için belirli bir süre bulunmasa da bu konuda yapılan bazı araştırmalar bulunmaktadır.

spor kiyafetleri yikama 1
laundry room with washing machine
  • Çoraplar 3-4 ayda bir
  • Spor sütyenleri 4-6 ayda bir
  • Üstler yılda bir
  • Ayakkabılar 6 ayda bir (düzenli koşanlar için)

Bu tarihler tahmini olup sizin kıyafetinize ve kullanım şeklinize göre farklılık gösterir. Bir giysinin atma vaktinin geldiğinin kokusundan anlayabilirsiniz. Yıkandıktan sonra da kötü kokan kıyafetlerin yerine yenisini alma vakti gelmiş demektir.

Kıyafetlerinizde sorun olduğunu düşünmeden önce makineyi kontrol etmeyi unutmayın. Kıyafetleriniz kötü kokuyorsa bunun sebebi çamaşır makinenizin temiz olmaması olabilir. Temiz kıyafetler için öncelik temiz çamaşır makineleridir. Bundan dolayı belirli aralıklarla makine temizliği yapmayı ihmal etmeyin.

Ter Kıyafetleri Etkiler Mi?

Yapılan çalışmalar göstermiştir ki daha fazla terleyen kişilerde cilt tahrişleri ve enfeksiyonların görülme olasılığı artar. Terleme bakteri ve mantarlar için gerekli olan nemli ortamı sağlar.

Spor kıyafetleri düzenli olarak yıkanmıyorsa kumaşın lifleri arasına mikroorganizmalar yerleşir. Bu durum kötü kokulara ve kıyafetin ömrünün kısalmasına sebep olur.

Egzersiz yapmaktan ve sırılsıklam terlemekten korkmayın. Önce egzersizi yapın sonra da kıyafetlerinizi makineye atın.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
1
omg
win win
1
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir