Sperm Sayısı Nasıl Arttırılır?


Erkeklerin çocuk sahibi olabilmeleri için doğru miktarda sperme sahip olmaları önemlidir. 15 milyondan çok sperm normal kabul edilir. Bunun altındaki değerler oligospermi yani sperm eksikliği olarak kabul edilir. Erkeklerde menide bulunan sperm sayısı yaşam boyu değişebilmektedir. Döngüye göre sperm sayısındaki fark, çeşitli faktörlerden dolayı görülebilir.

Kaç erkeğin sperm sayısının düşük olduğu tam olarak bilinmemektedir. Çünkü sadece infertil çiftlerin araştırılması sırasında yapılan bir sperm testi sperm eksikliği konusunda fikir verebilir.  Ancak yeterli ve sağlıklı spermin varlığı, gebe kalma şansını artırmak için arzu edilen bir durumdur.

Yetersiz sperm sayısı erkeklerde kısırlığa neden olabilir. Doğurganlık çağındaki her altı çiftten biri kısırlık sorunuyla karşı karşıyadır. Bu 6 çiftin 1 veya 2’sinde kısırlığın temeli düşük sperm sayısı veya kalitesiz olmasındandır.

Bu sorunla baş etmekle kalan erkekler, tedaviyle birlikte destek veren önlemlerle sperm kalitesini ve miktarını iyileştirebilir. Sperm sağlığını ve sayısını korumaya yönelik bilimsel araştırmalar; Düzenli egzersize dikkat etmek, stresten uzak durmak, alkol ve tütünden uzak durmak, ölçülü beslenmek ve sağlıklı olmak gerekir.

Sperm Sayısını Arttırma Yöntemleri İçin Yapılması Gerekenler

Testislerinizi aşırı ısınmadan koruyun. Testisler iç organlardan biraz daha soğuk olmalıdır. Testisleriniz çok ısınırsa yeterince meni üretemezler.

Spor yapılmalı. Egzersiz yaparken spor iç çamaşırı giyin. Bilindiği gibi, spor yapan çoğu erkek bunu deneyimlerinden bilmektedir. Testislerinize darbe almak, sperminizi yaralar ve öldürür.

Vücuda bitkisel yağlarla masaj yapılmalı. Düzenli egzersizle birlikte bu, kan akışını ve genel kan dolaşımını iyileştirir. Artan dolaşım, daha sağlıklı sperm üremek anlamına gelir.

Kaygı azaltılmalı. Stres, cinsel işlevlerini azaltarak sperm üretiminin azalmasına neden olabilir. İç huzurunuzu korumak için gün boyunca gevşeme teknikleri uygulayabilirsiniz. Zihinsel ve fiziksel sağlığınızı korumak için düzenli olarak yoga ve meditasyon yapılmalı ya da koşuya veya yüzmeye başlamalısınız.

1 18
Sperm Sayısı Nasıl Arttırılır? 35

Alkol alınmamalı veya ölçülü alınmalıdır. Alkol karaciğer fonksiyonunu etkiler ve östrojen seviyelerinde ani bir artışa neden olur. (Erkeklerde de östrojen bulunur.) Bu iyi bir durum değil çünkü testosteron doğrudan sperm sağlığı ve üretimi ile ilgilidir. Günde iki bardak alkol bile sperm üretimi üzerinde kalıcı bir etki bırakmaktadır.

Mastürbasyonu azaltmanız gerekir. Çok boşalmak sperm sayınızı düşürebilir. Vücudunuz her gün milyonlarca sperm üretir ancak sperm sayınız çok düşükse boşalma esnasında toplamanız gerekir. Her gün cinsel ilişki yapıyorsanız veya mastürbasyon yapıyorsanız, meni üretimini artırmak için bunların sıklığını en aza indirmeniz gerekecektir.

Sperm Arttırıcı Yiyecekler

Bitter çikolata, sperm kalitesini ve miktarını en fazla artıran gıdalardan biridir. Antioksidanları nedeniyle sağlığa birçok faydası bulunan bitter çikolata, LArginin HCL adlı bir amino asit içerir. Bu amino asit, semen hacmini ve bu nedenle sperm sayısını önemli sayıda artırır. Bu nedenle bitter çikolata, çocuk sahibi olmak isteyen erkeklerin tüketmesi gereken ilk yiyeceklerden biridir.

Muz, sperm artırıcı bir diğer besin olan muz, sperm performansı ve sağlığı üzerinde önemli bir olumlu etkiye sahiptir. Bunun nedeni bol miktarda A, C ve B1 vitamini içermesidir. Tropikal bir meyve olan muz, gıdalarda çok nadir bulunan bir enzim olan Bromelin içerir. Bu şekilde çocuk sahibi olma olasılığını yükseltir.

Keçiboynuzu, erkek üreme sağlığı için gerekli olan çok önemli minerallerden biri çinkodur. Çinko yönünden zengin olan keçiboynuzu, antioksidan özelliği ile kansere karşı koruma sağlarken sağlıklı sperm üretimi ve yeterli sperm sayısını da sağlar. Bunun yanı sıra keçiboynuzu içerisindeki enzimler, sperm ve yumurta etkileşimini kolaylaştırır.

Ispanak, sağlıklı sperm gelişimi için yeterli folik asit alımı gereklidir. Yeşil yapraklı sebzeler folik asit açısından zengindir ve ana kaynaklarından biri ıspanaktır. Sağlıksız sperm kalıtsal bozukluklar içerdiğinden, düşük folik asit düzeyine sahip erkeklerin kromozomal anormallikleri olan çocuk sahibi olma olasılığını daha yüksektir. Bu sebeple düzenli ıspanak alımı, vücuda yeterli miktarda bu vitaminin verilmesini sağlar ve bu da sperm sağlığı, kalitesi ve miktarı üzerinde olumlu bir etki yapacaktır.

Omega 3 Yağlarının Sperm Sayısına Etkileri

Ceviz, omega 3 yağ asitleri açısından zengin bitkisel besinlerden biridir. Omega 3 yağ asitleri erkek testislerine kan akışını arttırır. Bu sayede sperm üretimini destekler ve sperm sayısının yeterli seviyelerde tutulmasına destek sağlar. Bütün kuruyemişler gibi cevizde de bol miktarda bulunan E vitamini, seks hormonlarının yapısına girerek üreme sisteminin daha iyi çalışmasını sağlar. Aynı zamanda yüksek arginin içeriğine sahip cevizler sperm kalitesini arttırır.

2 18
Sperm Sayısı Nasıl Arttırılır? 36

Nar, sağlıklı ve lezzetli bir meyve olan nar, yıllarca doğumu simgeleyen, çocuk sahibi olmak için köklü bir besindir. Aynı zamanda sperm kalitesi arttırır. Nar, bol miktarda C vitamini içeriği sayesinde sperm kalitesini ve hareketliliğini artırmaya yardımcı olur ve sperm-yumurta etkileşimi olasılığını artırır.

Bu gıdaların düzenli ve orta düzeyde alımı, sperm sağlığını, kalitesini ve hareketliliğini iyileştirecektir. Bu nedenle, bu gıdaların tüketilmesi erkek kısırlığının önlenmesinde çok etkilidir. Doğal olarak çocuk sahibi olamıyorsanız; her şeyden önce, bir tıbbi tesise başvurmanız ve nedenini öğrenmek için gereken testlerden geçmeniz gerekir. Sorununuzun nedeni yetersiz sperm sayısı olduğu belirlenirse, doktorunuz tarafından verilen tedaviye ek olarak bu besinlerin hepsini tüketerek sorunu ortadan kaldırmanıza destek olacaktır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir