Soya Sütü Faydaları ve Zararları


Soya sütünün sağlığa faydalı olduğu özellikle son yıllarda giderek popülerleşen bir düşünce. Yapılan son çalışmalar gösteriyor ki kadınların soya sütü içmesi güvenli ve sağlığa faydalıdır.

Soya Sütünün Kadınlara Faydaları

Soya sütü inek sütüne iyi bir alternatiftir. Özellikle inek sütünden hoşlanmayan veya farklı alternatifler arayanlar için protein ve kalsiyum ihtiyacının karşılanmasında iyi bir seçenektir.

Soya sütünün kansere karşı koruyucu olduğu ile ilgili bazı çalışmalar da bulunmaktadır. Ancak östrojen benzeri özellikle gösterdiğinden dolayı bazı tereddütler oluşturmuştur. Çünkü östrojen ve meme kanseri arasında ilişki kurulmaktadır. Fakat son yapılan çalışmalar gösteriyor ki kadınlarda soya sütü kullanımının artmış meme kanseri riskine sebep olduğuyla ilgili bilgiye ulaşılamamıştır. 

soya sutu
Soya Sütü Faydaları ve Zararları 36

Soya sütü tüketimi ile ilgili önemli nokta tiroid hormonu seviyesidir. Normal tiroid seviyesine sahipseniz soya sütünü güvenle tüketebilirsiniz.Ancak herhangi bir tiroid ilacı kullanıyorsanız bu konuda doktorunuza danışmanızda fayda var demektir. Genel bilgiye göre soya sütü tiroid ilacı kullandıktan 4 saat sonra tüketilebilir. Daha kısa süre içerisinde tüketilmesi ise ilacın emilimini olumsuz etkileyecektir.

Çelişkili Soya Çalışmaları

Soya sütü ile yapılan çalışmaların zaman zaman farklı sonuçlar ortaya koyduğu olmuştur. 1990 yılında yapılan bir çalışma soya sütünün meme kanseri riskini azalttığını öne sürerken 2003 yılında yapılan bir başka çalışma ise riski artırabileceğini bildirmiştir.

2009 yılında yapılan bir çalışma ise vücuda alınan soya miktarının önemli olduğunu ortaya koymuştur. Çin’de 5000 kadınla yapılan çalışmada günlük efektif soya miktarının 11 gram olduğunu ortaya koymuştur. 1 bardak soya sütü 3-11 gram soya içermektedir.

2017 yılında Amerika’da yapılan daha kapsamlı bir çalışma ise soya ve meme kanseri arasında ilişki olduğunu destekler nitelikte olup bu konuda önemli bilimsel kanıtları literatüre katmış bulunmaktadır.

2008 yılında yapılan bir çalışma ise soya içeren yiyecek ve içeceklerin kalp damar sağlığını korumada etkili olduğunu destekleyen sonuçlara ulaşamadığını belirtmiştir. Fakat öte yandan soya sütü tüketimi normal sütten daha az doymuş yağ almanızı sağlıyor. Doymuş yağlardan kaçınmak kalp sağlığı için en önemli noktalardan biridir.

Hangisi Doğru

Yapılan eski çalışmalar soya sütünün kadın sağlığına zararlı olduğunu ve tüketilmemesi gerektiğini ortaya koymuştur. Fakat günümüzde diyetisyenler ve beslenme uzmanları soya sütünün kadın sağlığına önemli faydaları olduğunu savunmaktadır. Örneğin 2018 yılında yapılan bir çalışma bitki bazlı sütler arasından en besleyici olanın soya sütü olduğunu ortaya koymuştur.

Dikkat edilmesi gereken konu ise daha önce de bahsedilen tiroid ilacı kullanımıdır. Standart bilgiye göre ilaç aldıktan sonra en az 4 saat soya sütü tüketmemek gerekir. Ancak bu konudaki nihai kararı ancak doktorunuz verebilir.

soya sutu faydali mi
Soya Sütü Faydaları ve Zararları 37

Soya Sütünün Sindirimi

Soya sütü düşük kalorili protein kaynağıdır. Günde 2-4 porsiyon soya sütü tüketmek protein ihtiyacını karşılamanın en iyi yollarından biridir. Laktoz intoleransından veya farklı şikayetlerden dolayı süt tüketmiyorsanız soya sütü sizin için iyi bir seçenek olabilir.

Soya Sütünün Besin Değerleri

1 bardak orjinal soya sütünün besin değerleri şu şekildedir:

  • 110 kalori
  • 9 gr karbonhidrat
  • 4.5 gr yağ
  • 8 gr protein

Soya sütü hayvansal bir besin olmadığından dolayı içerisinde kolesterol yoktur. Ayrıca probiyotik içeren ve fermente soya sütü çeşitleri de mevcuttur.

1 fincan soya sütünün enerji içeriği 1 bardak tam yağlı sütten daha düşüktür. 1 bardak normal süt 8 gram yağ, 8 gram protein ve 12 gram karbonhidrat içerir, 149 kaloridir.

Takviyeli Soya Sütü

Soya sütünün kalsiyum ve D vitamini içeriği normal süte göre zayıftır. Fakat satışa sunulan soya sütü genellikle kalsiyum, D vitamini, riboflavin ve B12 açısından zenginleştirilmiştir. Bu yüzden doğal soya sütü olmasa da marketlerde satışa sunulan soya sütü günlük kalsiyum ihtiyacını karşılamaya yardımcıdır.

19-50 yaş arası kadın ve erkekler günlük 1 gr, 51 yaş üstü kadın ve erkekler ise 1.2 gr kalsiyum almalıdır. 1 fincan takviyeli soya sütü günlük ihtiyacın ⅓’ünü karşılar. Ayrıca soya sütü A vitamini, folat, riboflavin, B12 vitamini, fosfor ve magnezyum içeriği ile günlük vitamin ve mineral ihtiyacını karşılamaya yardımcıdır.

Soya Yoğurdu ve Dondurması

Normal sütü bırakıp soya sütüne geçiş yapanlar üzellikle yoğurt, dondurma gibi süt ürünlerinden ayrı kalmaktan korkabilir. Ancak ne yoğurttan ne de dondurma gibi diğer süt ürünlerinden ayrı kalmanıza gerek yok.

Soya sütüyle yoğurt da yapılır. 1 bardak soya yoğurdu 66 kaloridir. 1.8 gram yağ içeriğinin yalnızca 0.2 gramı doymuş yağdır. Ayrıca 10 gram protein ve 500 mg kalsiyum içerir.

Soya dondurması ise normal dondurma gibi fazla miktarda şeker içerir. Ancak yağ oranı normal dondurmadan daha düşüktür. Soya sütünden yapılmış dondurma da tercih edilebilecek seçenekler arasındadır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir