Sosyopat Kişilik Bozukluğu Nedir? Belirtileri Nelerdir?


Antisosyal kişilik bozukluğu diye de tanımlanan sosyopat kişilik bozukluğu;  psikopatik ya da sosyopatik olarak da adlandırılan davranışlardan bahsetmek sebebiyle kullanılan ve diğer terimlere göre daha doğru kabul edilebilen bir terimdir. Sosyopati denilen rahatsızlığın çocuklukta ya da ergenlik dönemi gibi dönemlerde ortaya çıktığı bilinmektedir. Genelde bu yaştaki çocuk ya da ergenlerde görülmeye başlayan sosyopati, ilerleyen dönemlerde fazlasıyla ciddi problemlere yol açmaktadır ve bu genelde yalnızca ilk işaretler olarak tanımlanır. Antisosyal kişilik bozukluğu ya da daha yaygın bir biçimde kullanılan sosyopat kişilik bozukluğu belirtileri düşünüldüğünde, bu teşhisin konulduğu yetişkinlerin çocukluklarına bakıldığı zaman erken bir otorite ihmali sonucuyla karşılaşılabilir. Araba çalmak, işyeri veya başka yerlere giderken öfkelenmek, bir otoriteye ya da patrona düşmanlık göstermek gibi durumlar tek başına sosyopati belirtisi sayılmaz. Bu durumda, daha sonraki davranışlara bakılır ve bozukluğun en erken belirtileri teşhis edilmeye çalışılır.

Sosyopat Kişilik Bozukluğu Belirtileri

Sosyopat kişilik bozukluğu belirtileri birkaç şekilde ortaya çıkabilir. Başkalarına saygısızlık, hayvanlara zulmetme ihtiyacı, yangın çıkarma isteği ve diğer yasadışı davranışlar gibi durumlar bu belirtiler arasına girer. Bu belirtiler dahilinde çocuk, bir yetişkin otoritesine saygı göstermemeye ya da çok az saygı göstermeye devam edecektir. Bu tarz bir rahatsızlığa sahip olan bireylerde normlar, kurallar, ahlaki değerler ya da başka kişilerin hakları gibi kavramlara yer yoktur. Dışa dönük durumlardaki saygısızlık ya da diğer kötü davranışları, insanlara ya da bu yasalara saygısızlık ihtiyacından kaynaklanmaktadır. Sosyopat kişilik bozukluğu gibi bir rahatsızlığa sahip bireyler başkalarına fiziksel, ruhsal ya da cinsel istismar gibi acı veren eylemlere oldukça yatkındır. Bir sosyopatın hapsedilme ihtimali fazlasıyla yüksektir. Bu da hastalıkla alakalı kötü prognozlara katkıda bulunur.

sosyopat kisilik bozuklugu
Sosyopat Kişilik Bozukluğu Nedir? Belirtileri Nelerdir? 36

Dürtüsellik durumu da bu tarz kişilik bozukluğuna sahip bireylerde oldukça sık karşılaşılan bir durumdur. Bir sosyopat, ani bir şekilde rh halini değiştirebilir ve bu çokta alışılmışın dışında bir durum değildir. Sosyopat kişilik bozukluğu belirtisi gösteren bir birey, dakikalar hatta saniyeler içerisinde çok iyimser bir ruh halinden çok öfkeli bir ruh haline geçiş yapabilir. Bu durum kişiye bağlı olarak tek seferlik ya da olağan dışı bir şekilde sıklıkla patlamalar halinde de ortaya çıkabilmektedir. Bu tarz bireyler genelde sinirli ya da üzgün olduklarında veya ruh hallerini etkileyecek bir durumla karşılaştıklarında fiziksel olarak da harekete geçebilmektedirler. Başlıca yapılan araştırmalara göre birey sorumsuz görünebilir, sıklıkla yalanlar söyleyebilir, alkolü ya da uyuşturucuyu kötüye kullanabilir ve bunları kendince normalleştirerek sıkıntılı durumlar ortaya çıkarabilir.

Sosyopat Kişilik Bozukluğunda Empati Eksikliği

Sosyopat kişilik bozukluğunda empati eksikliği, bu rahatsızlığın en büyük bileşenlerinden birini oluşturmaktadır. Empatiden uzak ve yoksun bireyler, başka insanların nasıl hissettiği ya da ne düşündüğü ile ilgili durumları umursamaz ve anlayamaz. Kişi, diğer insanların tüm duygu ve ruh hallerinden, düşünce ve isteklerinden fazlasıyla habersiz olabilir. Empati kuramaması ve diğer insanlarla arasında herhangi bir duygusal bağ olmaması durumu, bu tarz kişilerin diğer insanları manipüle etmek için aldatma veya çekiciliğini kullanması gibi durumları da oldukça kolay hale getirecektir.

Sosyopat Kisilik
Sosyopat Kişilik Bozukluğu Nedir? Belirtileri Nelerdir? 37

Diğer Belirtileri

Antisosyal kişilik bozukluğu olan bireyler, kendisi yerine dünyayı deli ya da harap olarak görme eğilimindedirler. Davranışlarının ya da hareketlerinin diğer insanları nasıl etkilediği ya da ne şekilde izler bıraktığını asla anlayamadıkları için de bu durum, tedaviyi oldukça zorlaştıracaktır. Bu tarz bireyler tedaviyi reddedecektir ve sevdikleri dahil hiç kimsenin terapi önerilerini kabul etmeyeceklerdir. Bu durumun sebebi ise, kişinin davranışlarını uygunsuz olarak nitelendirememesi olarak değerlendirilir. Bir sosyopat, davranışlarının uygunsuz olduğunu anlamaz ve onun normali de odur. Antisosyal kişilik bozukluğu olan birey kendi cazibesini ve çekiciliğini, istediği herhangi bir şeyi elde etmek için rahatlıkla kullanabilir ve karşısındaki bireyleri sindirmeye çalışabilir. Bir sosyopatla kurulacak olan herhangi bir ilişki, bireyin geçici olarak iyilik ya da masumluk taklidi yaparak istikrarsız bir şekilde karşısındaki kişinin canını yakacağı bir boyuta gelebilir. Çünkü bireyin ruh hali değişkendir ve işler yolunda gitmediği takdirde bu durum onu olumsuz olarak etkileyecektir. Bu tip belirtileri kendinizde görmekteyseniz en yakın uzman hekimden yardım almanız ve tedaviye başlamanız sizler için büyük önem arz etmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Emre K.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir